Weźmie w nich udział około 33 osób, głównie księży, sióstr zakonnych i osób świeckich związanych z finansami instytucji kościelnymi. Po co takie szkolenie?
- Aby ewangelizować, kościół musi mieć środki finansowe. Jest to narzędzie, z którego trzeba jednak umieć korzystać. Każdy proboszcz powinien być managerem, wiedzącym jak wszelkie mechanizmy ekonomiczne działają – mówi profesor Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, który jest organizatorem szkolenia. - Dlatego szkolenia będą prowadzili wykładowcy akademiccy oraz ekonomiści - praktycy.
Podczas 45 godzin wykładów i ćwiczeń praktycznych księża dowiedzą się między innymi, jak wybrać system opodatkowania najbardziej opłacalny dla parafii, jak znaleźć atrakcyjny kredyt i porównać go z innymi, a także czy parafia może liczyć na leasing. Specjalny blok szkolenia będzie poświęcony ubezpieczeniom społecznym, a kolejny pisaniu biznesplanów.
- Chodzi nam o pokazanie w praktyce wszystkich tych rzeczy, z którymi księża, osoby pracujące w Caritas czy domach opieki prowadzonych przez kościół czy nawet świeccy członkowie stowarzyszeń współpracujących z kościołem oraz członkowie parafialnych rad finansowych poszerzyli swoją wiedze praktyczną z dziedziny prawa podatkowego, z dużym naciskiem na opodatkowanie kościołów i osób duchowych w Polsce – mówi dr Tomasz Wołowiec, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.
Projekt „Ewangelia i ekonomia” jest realizowany przy współpracy Narodowym Bankiem Polskim. Diecezja kielecka jest piątą w kraju, gdzie tego typu warsztaty są organizowane. Dotychczas skorzystało z nich 250 osób – pół na pół duchownych i świeckich. Szkolenia potrwają do 8 maja, będą odbywały się w soboty.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?