NBP wesprze szkolenia duchownych, żeby wiedzieli, jak pomnażać pieniądze

/and/, [email protected]
Projekt „Ewangelia i ekonomia” jest realizowany przy współpracy Narodowym Bankiem Polskim.
Projekt „Ewangelia i ekonomia” jest realizowany przy współpracy Narodowym Bankiem Polskim.
Jak wybrać system opodatkowania najbardziej opłacalny dla parafii, jak znaleźć atrakcyjny kredyt i porównać go z innymi? Czy parafia może liczyć na leasing. „Ewangelia i ekonomia” - to cykl szkoleń, które w sobotę rozpoczęły w diecezji kieleckiej Instytut Myśli Józefa Tischnera i Narodowy Bank Polski.

Weźmie w nich udział około 33 osób, głównie księży, sióstr zakonnych i osób świeckich związanych z finansami instytucji kościelnymi. Po co takie szkolenie?

 

 

- Aby ewangelizować, kościół musi mieć środki finansowe. Jest to narzędzie, z którego trzeba jednak umieć korzystać. Każdy proboszcz powinien być managerem, wiedzącym jak wszelkie mechanizmy ekonomiczne działają – mówi profesor Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, który jest organizatorem szkolenia. - Dlatego szkolenia będą prowadzili wykładowcy akademiccy oraz ekonomiści - praktycy.

 

Podczas 45 godzin wykładów i ćwiczeń praktycznych księża dowiedzą się między innymi, jak wybrać system opodatkowania najbardziej opłacalny dla parafii, jak znaleźć atrakcyjny kredyt i porównać go z innymi, a także czy parafia może liczyć na leasing. Specjalny blok szkolenia będzie poświęcony ubezpieczeniom społecznym, a kolejny pisaniu biznesplanów.

 

- Chodzi nam o pokazanie w praktyce wszystkich tych rzeczy, z którymi księża, osoby pracujące w Caritas czy domach opieki prowadzonych przez kościół czy nawet świeccy członkowie stowarzyszeń współpracujących z kościołem oraz członkowie parafialnych rad finansowych poszerzyli swoją wiedze praktyczną z dziedziny prawa podatkowego, z dużym naciskiem na opodatkowanie kościołów i osób duchowych w Polsce – mówi dr Tomasz Wołowiec, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

 

Projekt „Ewangelia i ekonomia” jest realizowany przy współpracy Narodowym Bankiem Polskim. Diecezja kielecka jest piątą w kraju, gdzie tego typu warsztaty są organizowane. Dotychczas skorzystało z nich 250 osób – pół na pół duchownych i świeckich. Szkolenia potrwają do 8 maja, będą odbywały się w soboty.

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie