MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma Mesko, jest Bumar

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
Zamiast Zakładów Metalowych Mesko będzie Bumar Amunicja
Zamiast Zakładów Metalowych Mesko będzie Bumar Amunicja
Skarżyska fabryka amunicji zmienia nazwę. Teraz zamiast Zakładów Metalowych Mesko będzie Bumar Amunicja. Taką decyzję podjęło zgromadzenie akcjonariuszy spółki.

Ma to związek z wdrażaniem rządowej Strategii Konsolidacji i Wspierania Rozwoju Polskiego Przemysłu Obronnego w latach 2007-2012. Jednym z jej elementów jest wzmocnienie branży przez stworzenie „dywizji” zakładów o podobnych profilach produkcji. Ma to pomóc w utrzymaniu pozycji naszego przemysłu zbrojeniowego w konkurencji z zagranicznymi firmami. Dywizja Bumar Amunicja będzie miał siedzibę w Skarżysku, dawne Mesko to lider grupy, którą tworzą zakłady z Bydgoszczy, Kraśnika, Bolechowa i Nowej Dęby. Jeszcze niedawno związkowcy ze zbrojeniówki byli w konflikcie z rządem. Jak tłumaczył Stanisław Głowacki, szef Solidarności przemysłu obronnego, mimo wielu obietnic nie była realizowana strategia rozwoju tej branży. Po rozmowach kilka dni temu podpisano porozumienie.

Ważnym punktem jest zobowiązanie się państwa do wsparcia skarżyskiej fabryki kwotą 147 milionów złotych w ciągu trzech lat! Pieniądze będą przeznaczone na badania naukowe nad nowymi rodzajami amunicji. Do czasu, kiedy Mesko dostanie obiecaną sumę, widoczną zmianą w zakładzie będzie nowy szyld. Zresztą już czwarty w blisko 90 – letniej historii firmy. Powstała w 20 – leciu międzywojennym jako Państwowa Fabryka Amunicji. W czasie okupacji nosiła nazwę Hasag, by po wojnie otrzymać miano Mesko. Teraz będzie Bumar Amunicja. Obecnie w Skarżysku produkowane są między innymi systemy ziemia – powietrze Grom, przeciwpancerne Spike, oraz amunicja wielu rodzajów.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia