MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawnym będzie trudniej. Firmy rezygnują ze statusu zakładów pracy chronionej

Mateusz KOŁODZIEJ [email protected]
Nowe przepisy są niekorzystne dla osób niepełnosprawnych oraz zakładów pracy chronionej.
Nowe przepisy są niekorzystne dla osób niepełnosprawnych oraz zakładów pracy chronionej.
Rewolucyjne zmiany w uchwalonej niedawno nowelizacji ustawy o rehabilitacji już przynoszą pierwsze negatywne skutki. W Polsce, a co za tym idzie, także naszym regionie masowo spada ilość przedsiębiorstw ze statusem zakładu pracy chronionej.

W tym roku ze statusu zakładu pracy chronionej na terenie całej Polski zrezygnowało już prawie 200 firm, co daje niemal dziesięć procent wszystkich przedsiębiorstw tego typu. W regionie świętokrzyskim jest trzydzieści jeden tego typu placówek. W samych Kielcach, osiem. Wszystkie już od dłuższego czasu odczuwają negatywne skutki zmian związanych z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o rehabilitacji.

– Od października zrezygnujemy z tego statusu. Niestety, dodatkowe koszta, które wiążą się z nowelizacją tej ustawy nie pozwalają nam na dalsze funkcjonowanie w takim charakterze – mówi Irena Koźbiał, właścicielka w kieleckiej firmie Ines. Są też tacy, którzy za wszelką cenę, chcą przetrwać zły okres i dalej funkcjonować. – Co prawda te zmiany bardzo nas dotknęły, zatrudnienie spadło o prawie 10 procent, ale nie poddajemy się, chcemy dalej być na rynku – zapowiada Józef Żukowski, Prezes Zarządu Międzywojewódzkiej Usługowej Spółki Inwalidów.

Mniej przywilejów

Dlaczego firmy rezygnują z ze statusu zakładu pracy chronionej? Z prostego powodu. Bo tracą przywileje. Od stycznia przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne utracili między innymi zwolnienia z podatku od nieruchomości, nie mają już także odpisów na PIT. Większość firm rozwiązuje też umowy z emerytami posiadającymi orzeczenie o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności, gdyż od marca tego roku pensja tych pracowników nie jest już dofinansowywana ze środków funduszu rehabilitacyjnego. Wzrastają też koszty.

Według nowych przepisów, każde przedsiębiorstwo legitymujące się statusem zakładu pracy chronionej musi między innymi zapewnić swoim pracownikom odpowiednią opiekę zdrowotną. – Nie oszukujmy się, przychody w większości z tych placówek nie są duże. Ich na takie wymogi po prostu nie stać – mówi właściciel w kolejnej kieleckiej firmie. A może być jeszcze gorzej, bowiem według ekspertów, kulminacyjne i najbardziej dotkliwe zmiany dla tego typu przedsiębiorstw mają wejść w życie za pół roku.

Najważniejsze zmiany to:

  • utrata zwolnień podatkowych w zakresie podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i czynności cywilnoprawnych,
  • zaprzestanie dofinansowania do pensji pracujących emerytów ze stopniem niepełnosprawności,
  • zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych do 40 procent,
  • ograniczenie prawa do udzielania kontrahentom ulg w opłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak otrzymać status zakładu pracy chronionej?

Najważniejsze wymogi otrzymania statusu zakładu pracy chronionej:

  • przedsiębiorca, który decyduje się na status zakładu pracy chronionej musi prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 12 miesięcy,
  • co najmniej 40 procent, a w tym 10 procent ogółu zatrudnionych muszą stanowić osoby do znacznego, lub umiarkowanego stopnia niepełnoprawności,
  • co najmniej 30 procent zatrudnionych powinny stanowić osoby niewidome, lub psychicznie chore,
  • pracodawca ma za zadanie zapewnić pracownikom odpowiednia opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia