Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niższy PIT. Do końca roku trzeba wykorzystać te triki i metody, by potem dostać wyższy zwrot podatku lub mniej zapłacić

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Niezależnie, czy jesteśmy zwykłą osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą – mamy możliwość skorzystania z ulg oraz odliczeń. Możemy w ten sposób zyskać na rozliczeniu podatkowym.
Niezależnie, czy jesteśmy zwykłą osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą – mamy możliwość skorzystania z ulg oraz odliczeń. Możemy w ten sposób zyskać na rozliczeniu podatkowym. pixabay
Podatek PIT za 2023 r. - ile wyniesie? To zależy, czy skorzystamy z trików i metod na obniżenie daniny. Są na to różne sposoby, ulgi i odliczenia. Z niektórych z nich należy skorzystać jeszcze w grudniu tego roku. Potem może być już za późno, choć dokumenty do urzędu trzeba wysłać do końca kwietnia 2024 r. Dzięki przywilejom można sporo zaoszczędzić i obniżyć podatek. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić. W przeciwnym razie zapłacimy podatek dochodowy proporcjonalnie do tego, jak dużo i ile zarabiamy.

Spis treści

Niższy podatek za 2023 r. Jak skorzystać z ulg oraz metod obniżających opodatkowanie?

Gdy zakończy się rok podatkowy 2023 r., nadal będzie możliwość skorzystania z różnych sposobów na podatkową optymalizację. Już teraz możemy zrobić kilka rzeczy, które sprawią, że będziemy mieli prawo do niższego podatku. Z jakich ulg i rozliczeń można skorzystać jeszcze w grudniu, by obniżyć podatek za rok 2023?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez e-pity, aż co piąty Polak jest zainteresowany tematem ulg i odliczeń podatkowych. Zaledwie 38,4% podatników jest przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw podatkowych.

Raport „Co Polacy wiedzą o podatkach” pokazuje, że choć chcielibyśmy zapłacić niższe podatki, to jednak nie zawsze wiemy, jak skorzystać ze wszystkich przysługujących nam ulg i odliczeń.

Jak skorzystać z przywilejów? Oszacować wysokość przyszłego podatku możemy już teraz. Można to zrobić choćby przy pomocy symulacji rozliczenia. Taka kalkulacja stanowi dobrą wskazówkę, jakie działania podjąć w najbliższych tygodniach, by w przyszłym roku zapłacić fiskusowi mniej.

PIT za 2023 r. Do kiedy trzeba go rozliczyć i złożyć do urzędu skarbowego? Do końca grudnia można podjąć działania, by danina była niższa

Na złożenie rocznego rozliczenia mamy jeszcze sporo czasu - aż do 30 kwietnia 2024 roku. Ale tylko do końca tego roku możemy realnie wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał. Dlatego warto przeprowadzić symulację i zweryfikować, jak będzie wyglądało roczne zeznanie podatkowe. Można to zrobić np. w symulatorze e-pity. Program ten wyliczy, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku.

- Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek - podpowiada Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl.

Do tego potrzebna jest jednak wiedza o dochodach własnych i członków rodziny, których uwzględnia w rozliczeniu. To te same dane, które będziemy uzupełniać w rocznym rozliczeniu PIT.

Dzięki temu będzie można:

  • wyliczyć z wyprzedzeniem, jakiej wysokości będzie podatek,
  • wpłynąć na kształt rozliczenia,
  • skorzystać z dopasowanych ulg, które pozwolą obniżyć podatek.

Podatek w praktyce. Jakie sytuacje mogą nam obniżyć należność?

Jeżeli zasymulowany podatek okaże się dla nas za wysoki, możemy go zmniejszyć, uruchamiając dodatkowe ulgi i odliczenia.

- Przykładowo Jan Kowalski jako przedsiębiorca wykazał dochód z działalności gospodarczej w kwocie 50 000 zł. Decydując się na termomodernizację swojego domu i wydatek 100 000 zł na instalację paneli fotowoltaicznych i wymianę okien, obniża dochód do 0 zł, a podatek o 2400 zł. Jednocześnie pozostawia sobie możliwość, aby nieodliczoną wartość wydatku na termomodernizację odliczyć od dochodu w roku kolejnym – wyjaśnia Piotr Szulczewski, ekspert ds. podatkowych, e-pity.pl.

W rozliczeniu rocznym warto pamiętać także o ewentualnym spadku, jaki otrzymaliśmy i jakie korzyści podatkowe czerpiemy z tego tytułu.

– Możemy więc założyć, że Pani Anna Bartoszewska decyduje się odliczyć od dochodu wydatek na renowację kamienicy, którą otrzymała 4 lata temu w spadku po matce. Wydatek na prace remontowe może obniżyć jej dochód aż do kwoty 500 000 zł. Realnie jej zobowiązanie podatkowe obniży się o 12% kwoty wydatku (jeśli zarabiać będzie do 120 000 zł) lub o 32% (jeśli zarabiać będzie więcej niż 120 000 zł) - podpowiada Piotr Szulczewski.

Jak to zrobić, żeby dostać wyższy zwrot podatku? Triki i metody

Niezależnie, czy jesteśmy zwykłą osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą – możemy zyskać na rozliczeniu podatkowym. Zapłacimy niższy podatek lub dostaniemy wyższy zwrot z tego, co już zapłaciliśmy. Do końca roku możemy zrobić jeszcze pewne rzeczy, które pozwolą nam zachować więcej pieniędzy dla siebie. Jakie działania możemy podjąć, by obniżyć podatek? Przejdź do galerii.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższy PIT. Do końca roku trzeba wykorzystać te triki i metody, by potem dostać wyższy zwrot podatku lub mniej zapłacić - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia