Powstanie Warszawskie zajmuje szczególne miejsce w naszej historii. – Heroizm tych, którzy 1 sierpnia 1944 r. stanęli do walki o wolną i niepodległą Polskę, jest przykładem patriotyzmu najwyższej próby. Postawa Powstańców była wyjątkowa – oparta na solidarności, lojalności, odpowiedzialności: za ojczyznę, miasto, dom, za innych i za siebie. Dzisiaj, po 70 latach, nasz patriotyzm manifestujemy inaczej – w codziennych postawach obywatelskich, uczestnicząc w życiu społecznym i politycznym, pracując pro Res Publica – stwierdza Piotr Śliwowski, szef Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, konsultant merytoryczny monety. – Wyrażają go jednak te same, wciąż aktualne słowa: odpowiedzialność, solidarność, poświęcenie, lojalność, wierność, troska, współpraca, bezinteresowność. Jego istotą jest troska o dobro wspólne – dodaje.
Przykład Powstania Warszawskiego dowodzi, jak mocno są ze sobą związane pojęcia – patriota i obywatel. Związek ten odzwierciedlają słowa umieszczone na rewersie monety: „PATRIOCI OBYWATELE” oraz „OBYWATELE PATRIOCI”, uzupełnione datami 1944 i 2014, wykonane literami stylizowanymi na czcionkę z „Biuletynu Informacyjnego” – największego dziennika powstańczej Warszawy. Nawiązanie do Powstania Warszawskiego widoczne jest również w sferze symbolicznej – oprócz wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej umieszczonego na awersie monety, na jej odwrotnej stronie umieszczono kontur godła ze słynnego plakatu „Niech żyje rząd Rzeczypospolitej. Cześć walecznej Armii Krajowej” z 1 sierpnia 1944 r. Prosta forma, niepowielająca dotychczasowej symboliki, wyraża kontynuację idei przyświecającej Powstańcom – idei budowy niepodległej polskiej państwowości, którą cieszą się dziś Polacy.
Moneta „Patrioci 1944 Obywatele 2014” zostanie wyemitowana w nakładzie do 35 tysięcy sztuk. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektował Sebastian Mikołajczak z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Monety wejdą do obiegu 28 lipca 2014 r. i od tego dnia można będzie je kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP w cenie 145 zł.
Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP prowadzona jest również w sklepie internetowym pod adresem: www.kolekcjoner.nbp.pl

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?