Umowa pomiędzy spółką EZO z Warszawy, Staropolską Izbą Przemysłowo–Handlową i Specjalną Strefą Ekonomiczną została oficjalnie podpisana we wtorek. – Utylizacja kartonów po mleku i innych napojach zawsze stanowi spory problem. Wkrótce jednak to się zmieni. Już niedługo w Starachowicach powstanie zakład odzysku surowców z opakowań wielowarstwowych. Uruchomimy dwie linie technologiczne. Odzyskiwane będą makulatura, aluminium, i tworzywa sztuczne. Opakowania plastikowe będą przerabiane na olej opałowy, który będzie napędzał turbiny silnika wytwarzającego prąd. Technologia spalania plastiku, którą opracowaliśmy jest bardzo efektywna. Z jednej jednostki plastiku będziemy uzyskiwać 80 procent oleju. Dodatkowo działalność zakładu będzie nieszkodliwa dla środowiska i mieszkańców – tłumaczył Robert Bohojło, wiceprezes zarządu spółki EZO.
- Zakład będzie wytwarzał prąd o mocy od 5 do 8 megawatów. Pozwoli to zasilać energią elektryczną wszystkie firmy działające w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Energia ta będzie wykorzystywana w całości do użytku zewnętrznego. Przetwarzane będzie 30 tysięcy ton odpadów rocznie z okolic Starachowic. Będziemy też współpracować z firmami z województwa świętokrzyskiego zajmującymi się zbieraniem odpadów – powiedział Maciej Fenicki, prezes zarządu spółki EZO.
Wartość całej inwestycji to 70 milionów złotych. Aż 40 milionów złotych pochodzi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach pełni rolę Regionalnej Instytucji Finansującej.
Budowa zakładu rozpocznie się na początku przyszłego roku. Pracę w nim znajdzie, co najmniej 30 osób.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?