W ciągu kilkunastu miesięcy, od maja 2014 roku do września tego roku przebudowano stary budynek, w którym powstał Zespół Inkubatorów o nazwie Skye o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych. – Biura i laboratoria są przeznaczone wyłącznie dla firm z branży teleinformatycznej. Ponad połowa pomieszczeń jest już wynajęta. Jedno piętro zajął inwestor strategiczny a pozostałe pomieszczenia mniejsze, młode firmy – mówił Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego podczas środowego uroczystego otwarcia obiektu.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTEGO OTWARCIA NOWYCH OBIEKTÓW
W budynku znajduje się między innymi jedyna w Polsce biblioteka innowacyjnych materiałów, są ich próbki, które można zobaczyć i dotknąć. Działa też Centrum Druku 3D, Centrum Kompetencji i Kreatywności w zakresie Fashion Design. W tym samym budynku na początku listopada zostanie otwarte Energetyczne Centrum Nauki. Jest już wyposażone, ale trwa testowanie urządzeń, przy pomocy, których będzie można zobaczyć jak powstaje, jest przetwarzana i wykorzystywana energia.
Dla branży przemysłowej powstały trzy hale produkcyjne, dwie mają już lokatorów, a na wynajęcie trzeciej wkrótce zostanie rozpisany konkurs. Przygotowano dla inwestorów także 4 hektary gruntów.
Nowe obiekty otwarte w środę dadzą zatrudnienie kilkuset pracownikom a w firmach, które już wynajmują lokale przy ulicy Olszewskiego pracuje 750 osób.
- Ledwie zakończyliśmy inwestycję a wkrótce znowu zabraknie pomieszczeń dla kolejnych chętnych. Już musimy odmawiać lokalu wielu ciekawym firmom – dodał dyrektor. - Potrzebujemy kolejnych terenów pod nową infrastrukturę.
Obecnie Kielecki Park Technologiczny zajmuje 40 tysięcy metrów kwadratowych i jest największy w Polsce.
- 3 lata temu, gdy tu byłam nie dowierzała, że możecie to zrobić – powiedziała
podczas otwarcia podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel. – Był to pomysł szalony i wizjonerski. Teraz można powiedzieć, że są to jedne z najlepiej wydanych unijnych pieniędzy w Polsce, to jest zdanie także Komisji Europejskiej.
Dyrektor zapowiedział, że chce korzystać z kolejnych unijnych pieniędzy i powiększyć Park trzykrotnie. Pomysłów ma wiele. Chce postawić na współpracę przedsiębiorców z uczelniami i w przyszłości zmienić nazwę na Kielecki Park Naukowo – Techniczny. – Człowiek nie żyje samą pracą, więc kolejne plany to także budowa infrastruktury sportowej i rekreacyjnej – dodaje dyrektor.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?