Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy w nowym programie Płatnik

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Rafał Kupisz, naczelnik Wydziału Obsługi Informatycznej świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.
Rafał Kupisz, naczelnik Wydziału Obsługi Informatycznej świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Kielcach bezpłatniee przeszkoli osoby korzystające z programu Płatnik. Nowy rogram sprosta nowym przepisom prawnym.

 

 * Od kiedy osoby, które w firmie pracują z programem Płatnik, muszą korzystać tylko z jego nowej wersji?

Rafał Kupisz: - Dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2009 roku, składane już w styczniu 2010 r., mogą być przygotowane zarówno w starych wersjach 7.03.001, jak i 7.03.002 programu Płatnik. Ale dokumenty rozliczeniowe za 2010 rok, począwszy od dokumentów za styczeń, muszą być przygotowane wyłącznie w wersji 8.01.001 programu Płatnik.

 

* Po co Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził nową wersję programu?

- Wersja 8.01.001 Płatnika powstała, aby można było sprostać wymogom nowych przepisów prawnych, wprowadzonych ustawą o emeryturach pomostowych. Chodzi między innymi o dodatkowe składki płacone przez pracodawców zatrudniających pracowników w warunkach szczególnych. Warto też dodać, że nowa wersja jest przystosowana do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej opatrzonych wyłącznie bezpiecznym podpisem elektronicznym we-ryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

 

* Skąd można pobrać nową wersję Płatnika?

- Pod koniec ubiegłego roku została ona opublikowana na stronie e-inspektorat.zus.pl. Płyty cd-rom z nową wersją pro-gramu Płatnik są dostępne w terenowych jednostkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od ponad tygodnia.

 

* W czwartek organizujecie szkolenie z Płatnika. Dla kogo będzie ono przydatne? 

-  Na szkolenie zapraszamy wszystkich płatników składek, którzy korzystali z dotychczasowego programu Płatnik w starych wersjach. Nie jest to szkolenie od podstaw, czyli nie jest to nauka „krok po kroku” jak obsłużyć program. Podczas tego spotkania skupimy się na przekazaniu różnic, jakie pojawią się w Płatniku 8.01.001 w stosunku do poprzednich wersji.

 

Naszym celem jest przekazanie takiej wiedzy płatnikom składek, aby bezproblemowo i bezusterkowo dokonali w swoich firmach przejścia na najnowszą wersję programu. Zwrócimy uwagę na odpowiednie przygotowanie przed samym procesem instalacji. Nie chcemy, aby nowe komunikaty-ostrzeżenia zaskoczyły osoby, które od dłuższego czasu mają do czynienia z aplikacją Płatnik.

 

Ponadto chcemy poinformować, jak wykonać niektóre nowe zadania, jakie wynikają z przepisów przy pomocy nowego narzędzia. Choćby na przykład jak utworzyć dokumenty ZUS ZSWA, czyli zgłoszenie lub korektę danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia