Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zawody rewolucjonizują rynek pracy? (WIDEO)

Ewa Łukomska
Krzysztof Krogulec
Coraz trudniej znaleźć piekarza, murarza czy dekarza - z drugiej strony blogera możemy spotkać niemal za każdym rogiem. Liczba osób decydujących się na wykonywanie tradycyjnych zawodów wciąż maleje, ale prężnie rozwijają się inne sektory. Dlaczego? Czy w erze Internetu jeszcze bardziej kuszą pozornie łatwe pieniądze?

Dziś prawdziwych rzemieślników już nie ma?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielu młodych ludzi decydowało się na wykonywanie tak zwanych zawodów rzemieślniczych. Należały do nich profesje takie jak na przykład blacharz, grawer, jubiler, kominiarz czy chociażby rzeźnik. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy zepsuje nam się zegarek, trudno znaleźć zegarmistrza, a chcąc naprawić buty, poświęcamy sporo czasu, by zlokalizować zakład szewski. W Kielcach panie chcące wykonać kapelusz idealnie dopasowany do owalu ich twarzy mają do dyspozycji tylko jedną pracownię istniejącą od blisko 60 lat. Jej właścicielką jest modystka Danuta Gawryś, która wykonywany przez siebie zawód uznaje za ginący.
- Czasem wydaje mi się, że w obecnych realiach nie ma już miejsca dla modystek czy krawcowych, które tworzyły rzeczy unikatowe. Teraz ludzie noszą ubrania i dodatki produkowane fabrycznie. To już zupełnie inny świat - mówi Danuta Gawryś.

Trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie że o wykonywaniu zawodów, które niegdyś nie istniały, dziś marzą rzesze młodych ludzi.

Instagramer, influencer, youtuber i inni

Większość nowo powstałych profesji jest nieodzownie związana z Internetem, a przede wszystkim z mediami społecznościowymi. Promowanie produktów czy usług na Facebooku odbywa się głównie za pomocą reklam personalizowanych, które pojawiają się w związku z wyszukiwanymi przez nas hasłami. Te jednak nikogo już nie dziwią - można je znaleźć niemal wszędzie; również w kolejnym popularnym na świecie medium, czyli Instagramie. Z nim związany jest zawód, który starsze pokolenie z pewnością zadziwia, mianowicie - instagramer. Osoba ta publikuje zdjęcie - najczęściej z ulokowanym produktem - opatrzone zleconym przez zamawiającego hashtagiem (swoistym hasłem) i... czeka, aż wzbudzi zainteresowanie obserwujących ją użytkowników. Choć proces zaczyna się w świecie wirtualnym, później przekłada się na zupełnie realne pieniądze, zarówno dla reklamowanej firmy, jak i osoby ją reklamującej.

Podobnie funkcjonuje świat influencerów, którzy do kupowania konkretnych produktów zachęcają rzesze „fanów”. Influencerzy często jednak rozpoznawalni są nie tylko w świecie mediów społecznościowych, ale i poza nim. Nierzadko ten sposób zarobku stosują ludzie z pierwszych stron gazet, ci znani w środowiskach branżowych, ale też celebryci.

Sporą popularność w ostatnich latach zdobywają youtuberzy, którzy zarabiają, publikując w serwisie YouTube - i nie tylko - wykonane przez siebie filmy o dowolnej tematyce. W gronie youtuberów znajdziemy komentatorów gier wideo, satyryków, ale i specjalistki od urody i wielu innych.

Popularność zdobywają również teletutorzy - dzielący się swoją wiedzą za pośrednictwem mediów, etyczni hakerzy - włamujący się do sieci firm, które ich zatrudniają, w celu wykrycia słabych punktów zabezpieczeń, coolhunterzy - śledzący bieżące trendy wśród członków danej społeczności i wielu innych profesjonalistów dotąd znanych nielicznym.

W województwie brakuje rzemieślników

Obecnie na świętokrzyskim rynku pracy zauważalny jest brak pracowników wykonujących zawody rzemieślnicze.
- Zapotrzebowanie jest naprawdę spore, jednak trudno znaleźć w tych profesjach wykwalifikowanych i kompetentnych pracowników - podkreśla to aż 40 procent lokalnych pracodawców. Szukają oni na przykład piekarzy, cukierników, zbrojarzy czy betoniarzy. Oczywiście istnieją szkoły kształcące w tych kierunkach, ale absolwentów wciąż jest za mało - mówi Rafał Stawiarz, kierownik Departamentu Badań i Ewaluacji w kieleckiej firmie EPRD, dodając: - Edukacja na poziomie zawodowym przeżywa teraz zauważalny kryzys, z którego niełatwo wyjść. Zawody rzemieślnicze mają też niestety dość niską renomę. Młodzi ludzie raczej nie marzą o zostaniu, powiedzmy, piekarzem, nie jest to dla nich atrakcyjne.

Jak mówi Rafał Stawiarz, wskaźniki dotyczące nowych technologii i innowacyjności w świętokrzyskich przedsiębiorstwach nie są na najwyższym poziomie.

- Z tego względu na rynku lokalnym nie poszukuje się specjalistów, ale osób do wykonywania prac prostych czy też obsługi maszyn - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe zawody rewolucjonizują rynek pracy? (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia