Nowoczesne źródło energii dla Stalowej Woli. Miasto pozyska paliwo z odpadów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny i prezes Tauronu Polska Energia Filip Grzegorczyk po podpisaniu umowy na budowę instalacji
Prezydent Lucjusz Nadbereżny i prezes Tauronu Polska Energia Filip Grzegorczyk po podpisaniu umowy na budowę instalacji Zdzisław Surowaniec
Tauron zamierza wesprzeć Stalową Wolę w budowie nowoczesnej instalacji spalania paliwa alternatywnego (RDF). W piątek został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

Paliwa alternatywne (RDF) to paliwo powstałe w wyniku przetworzenia odpadów innych niż niebezpieczne, dopuszczone do termicznego odzysku, uzyskane w oczyszczalni ścieków czy zakładzie przetwarzania odpadów.

- Chcemy, by nowa instalacja służyła mieszkańcom, a ponadto stała się atrakcyjnym miejscem pracy - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Stalowa Wola to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski. Cieszę się, że miasto zainteresowane jest budową nowoczesnej instalacji RDF. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie zawodowego potencjału mieszkańców - podkreśla prezes Taurona.

- Ten projekt pozwoli nam wykonać ruch w kierunku rozwoju w zakresie energetyki spełniającej najwyższe standardy. To także dowód, że Tauron jest otwarty na lokalne potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a dla miasta jest partnerem odpowiedzialnym społecznie – powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Proces produkcji paliwa alternatywnego odbywa się w zakładach przetwórczych, skąd gotowy produkt dostarczany jest do jednostek wytwórczych. Produkcja energii elektrycznej i ciepła prowadzona jest przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości oraz uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego.

W Stalowej Woli powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe, czyli megawatów mocy elektrycznej. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji. To oznacza, że obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że na terenie budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola trwają końcowe prace montażowe. Zgodnie z planem pierwsze uruchomienie turbiny gazowej nastąpi w listopadzie, a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec bieżącego roku.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w I kwartale 2020 roku.

Grupa Tauron prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach należących do Grupy. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą działalności Tauronu do 2025 roku.

Obecnie program jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji.

Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola, gdzie aktualnie trwa procedura uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejne działania etapu planowania projektu to uzyskanie warunków zabudowy i odrolnienie gruntu, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Najstarszymi aktywami wytwórczymi Tauron Wytwarzanie są bloki energetyczne o mocy 120 MW, które ze względu na niespełnianie wymagań środowiskowych Unii Europejskiej zostaną wyłączone z eksploatacji najpóźniej do końca 2020 roku. Dwa z ośmiu takich bloków konwencjonalnych znajdują się w Stalowej Woli. Po wyczerpaniu godzin dopuszczania do pracy, eksploatacja bloków 120 MW nie będzie już możliwa. Zostaną rozebrane.

Spółka podejmuje szereg działań, których celem jest uniknięcie społecznych skutków wyłączenia z eksploatacji bloków ESW. Od 2018 roku obowiązuje trzyletni pakiet osłonowy w formie rekompensat i odpraw, a na podstawie porozumienia ze stroną społeczną wydłużone zostały okresy wypowiedzeń.

Ponadto trwają przygotowania do uruchomienia programu wsparcia dla pracowników. Działania te obejmą warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania, pomoc w przygotowaniu do wyjścia na rynek pracy, jak również utworzenie biura pracy na terenie elektrowni.

Każdy z pracowników Elektrowni Stalowa Wola, który wyrazi taką wolę, znajdzie zatrudnienie w innych oddziałach spółki. TAURON deklaruje chęć pełnej współpracy z samorządem oraz instytucjami lokalnymi w celu minimalizacji negatywnych sutków konieczności zakończenia eksploatacji bloków stalowowolskiej elektrowni.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło. Od 2010 roku akcje Tauron Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Materiał oryginalny: Nowoczesne źródło energii dla Stalowej Woli. Miasto pozyska paliwo z odpadów - Echo Dnia Podkarpackie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wasserski

będzie najdroższy prąd na Kuli Ziemskiej, jeden statek gazu od Ryżego z Hameryki na 4 dni palenia

Dodaj ogłoszenie