Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy podatek od węgla i gazu. 1500 zł co roku obciąży każdego. Także nowe domy i mieszkańców bloków

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Polska ma być największym beneficjentem dopłat w ramach funduszu, który ograniczy podwyżki powstałe po wejściu w życie dyrektywy ETS2.
Polska ma być największym beneficjentem dopłat w ramach funduszu, który ograniczy podwyżki powstałe po wejściu w życie dyrektywy ETS2. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Już w 2027 roku wszystkich odbiorców mają dotyczyć uprawnienia emisji CO2. To oznacza podwyżki rachunków o nawet 1500 zł rocznie. Kto zapłaci więcej za wykorzystanie węgla i gazu? Jakie będą dopłaty dla gospodarstwa domowych w Polsce? Chodzi o nową dyrektywę UE, która ma walczyć z globalnym ociepleniem i obciąży miliony Polaków.

Spis treści

Nowy podatek od ogrzewania węglem i gazem

System handlu uprawnieniami do emisji wejdzie w życie w ramach dyrektywy ETS2. Będzie się odnosić do całego sektora budowlanego i spowoduje wzrost kosztów wobec wszelkich budynków mieszkalnych ogrzewanych węglem i gazem. Przepisy mają zacząć obowiązywać już w 2027 roku. Dotychczas znane były zapisy podobnej dyrektywy (ETS1), które odnosiły się jednak wyłącznie do przedsiębiorców.

Od 2005 roku firmy w Europie muszą przedstawiać tzw. uprawnienia do emisji każdej tony CO2 wyprodukowanej w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Główny cel systemu ETS to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Uprawnienia do emisji to ponad 1500 zł więcej za prąd

Jeśli przepisy mają objąć wszystkie budynki ogrzewane węglem i gazem, to nowym podatkiem obciążonych będzie 17 mln gospodarstw domowych. Warsaw Enterprise Institute wylicza, że na ten moment cena uprawnień do emisji CO2 to 45 euro za uprawnienie. Oznacza to, że przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało mierzyć się z rachunkami za prąd wyższymi o około 1560 zł rocznie. Koszt zakupu uprawnień będzie stanowił ok. 20 proc. opłaty za prąd.

Zobacz także: Wziąłeś dotację z Czystego Powietrza? Teraz możesz sięgnąć po kolejnego 60 tys. zł wsparcia

Nowy podatek dotyczyć będzie wszystkich budynków: budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego i wielorodzinnego. Wyższe koszty ogrzewania dotyczyć będą zatem osób, które emisyjnymi paliwami ogrzewają swoje domy, ale również mieszkańców bloków. Koszty systemu ETS obciążać będą dostawców emisyjnych paliw, którzy będą musieli nabyć uprawnienia do emisji. Ci jednak z pewnością ostatecznie koszty uprawnień przeniosą na końcowych odbiorców.

Będzie pomoc. Polska otryzma najwyższe wsparcie

Powody do radości i ulgi mają mieszkańcy budynków wykorzystujących pompy ciepła i fotowoltaikę. W ciągu najbliższy lat taryfy dla tych prosumentów mają stać się ponownie bardziej korzystne, a wkrótce właściciele tych domów będą płacić zdecydowane niższe rachunki za prąd. A czy rodziny korzystające z pieców węglowych i gazowych pozostaną bez pomocy?

Odbiorcy korzystający z emisyjnego ogrzewania będą mogli skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego finansowanego częściowo przez państwa członkowskie oraz ze środków pozyskanych ze sprzedaży uprawnień.
Polska ma być z największych beneficjentów tego wsparcia. Aż 17 proc. z blisko 87 mln euro ma trafić właśnie do Polski. Pomoc obejmować będzie:

  • dopłaty do rachunków,
  • wsparcie termomodernizacji,
  • wsparcie procesu odchodzenia od węgla i gazu.

Fundusz zacznie obowiązywać już w 2026 roku. Sama dyrektywa ETS2 wejdzie w życie rok później. Unia Europejska nie wyklucza jednak przesunięcia terminu wejścia w życie przepisów - to ceny gazu i pory naftowej na świecie zdecydują o kolejnych ruchach Brukseli.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy podatek od węgla i gazu. 1500 zł co roku obciąży każdego. Także nowe domy i mieszkańców bloków - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia