Jest to nasz obowiązek. Co cztery lata mamy aktualizować opracowanie, dotyczące zasobów naturalnych oraz sposobów ich ochrony - tłumaczy Piotr Dasios, zastępca wójta i podkreśla, że z punktu widzenia gminy jest istotne, iż bez zaznaczenia w programie planowanych w dziedzinie ochrony środowiska inwestycji nie można uzyskać na nie dotacji z pieniędzy unijnych bądź funduszy ochrony środowiska. -
Dlatego tak mocno akcentujemy budowę oczyszczalni oraz sieci sanitarnej - podkreśla Piotr Dasios.
Opracowanie akcentuje także potrzebę ograniczenia hałasu, którego źródłem są samochody, oraz ograniczenie emisji z kominów. - Jesteśmy w trakcie modernizacji kotłowni ogrzewających szkoły i budynki użyteczności publicznej oraz myślimy o kompleksowym rozwiązaniu problemu dla samego Bałtowa, gdzie mogłaby dymić tylko jedna kotłownia, opalana paliwem ekologicznym - dodaje Piotr Dasios.
Zamierzenia te mogą zresztą już wkrótce zostać wymuszone na gminie, gdyż obszar doliny Kamiennej, która swój przełom ma w Bałtowie, zostanie wkrótce wpisany na listę Natura 2000, co oznacza obostrzenia w zakresie ochrony środowiska.
Obostrzenia tym większe, że w zgodnej opinii specjalistów dolina stanowi naturalny ekologiczny korytarz oraz współtworzy ekologiczny obszar środkowej Wisły, będący z kolei ważnym elementem systemu ekologicznego Europy.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?