Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy regulamin Sądu Polubownego przy KNF wprowadza zmiany, które wpłyną na proces mediacji i arbitrażu w Polsce. Czego można się spodziewać?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Łatwiej będzie można odwołać arbitra i mediatora, zawiesić lub zakończyć postępowanie. Więcej władzy zyska z kolei Prezes Sądu Polubownego przy KNF
Łatwiej będzie można odwołać arbitra i mediatora, zawiesić lub zakończyć postępowanie. Więcej władzy zyska z kolei Prezes Sądu Polubownego przy KNF 123rf.com/profile_foodandmore
Mediacja nie należy w Polsce do najpopularniejszych sposobów rozwiązywania sporów. Dużo lepiej wygląda pod tym względem arbitraż, choć wciąż Polsce daleko pod tym względem do standardu Zachodu. Komisja Nadzoru Finansowego wpadła na pomysł, jak usprawnić oba procesy. Zmiana jest z pozoru niewielka, bo chodzi o regulamin Sądu Polubownego przy KNF, ale może sprawić, że oba procesy zyskają na popularności i uda się odciążyć sądy powszechne. Nie wszyscy mediatorzy i arbitrzy będą jednak zadowoleni ze zmian.

Spis treści

Już od najbliższego wtorku 10 października będą obowiązywać nowe przepisy regulaminu Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Na co biznes powinien zwrócić szczególną uwagę?

Nowy regulamin wchodzi w życie już 10 października

W Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pojawiła się uchwała w sprawie „Regulaminu Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego” zmieniająca część przepisów dotyczących stałego funkcjonowania tej instytucji. Nowe przepisy przyjęto jednogłośnie 15 września 2023 roku. Wejdą w życie we wtorek 10 października.

Zwiększają się uprawnienia Prezesa Sądu Polubownego przy KNF

Główną zmianą w nowym regulaminie jest zwiększenie roli Prezesa Sądu Polubownego przy KNF, w tym w zakresie powoływania arbitrów i mediatorów. Na podstawie art. 4 Prezes Sądu Polubownego będzie powoływał samodzielnie połowę maksymalnego składu arbitrów. Pozostałych arbitrów powoła on spośród kandydatów przedstawionych przez izby lub stowarzyszenia zrzeszające podmioty podlegające nadzorowi KNF. W przypadku braku kandydatów spełniających wymagane kryteria, przedstawionych przez izby lub stowarzyszenia zrzeszające podmioty podlegające nadzorowi KNF, Prezes Sądu Polubownego powoła pozostałych arbitrów również samodzielnie – wynika z uchwały.

Mediator i arbiter będą musieli bardziej uważać na swoje zachowanie

Inną zmianą mającą obowiązywać od najbliższego wtorku 10 października jest rozszerzenie katalogu podstaw do odwołania mediatora i arbitra w przypadku naruszenia przez nich przepisów, norm lub zasad bezstronności, niezależności, uchybiania pełnionym obowiązkom, w szczególności utraty rękojmi należytego wykonywania funkcji, a także w przypadku uchybianiu dobremu imieniu Sądu Polubownego przy KNF.

Będzie można odwołać się od zarządzeń Prezesa Sądu, zawiesić i zakończyć postępowanie

Nowy regulamin wprowadza też tryb odwoławczy od zarządzeń Prezesa Sądu Polubownego przy KNF w sprawie odwołania z pełnionej funkcji lub zawieszenia w pełnionej funkcji mediatora lub arbitra, do Przewodniczącego KNF. Nowością będzie też możliwość zawieszenia postępowania. Od wtorku pojawia się też możliwość zakończenia postępowania, za zgodą Prezesa Sądu Polubownego przy KNF. Będzie można zakończyć mediację na wniosek mediatora, jeśli uzna on brak możliwości, celowości i bezprzedmiotowość dalszego prowadzenia postępowania mediacyjnego. Uchwalony regulamin wprowadza też termin 21 dni, w którym mediatorzy zobowiązani są wyznaczyć posiedzenie mediacyjne.

– Nowy regulamin funkcjonowania Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego powinien usprawnić proces arbitrażu i mediacji. W dalszej perspektywie wpłynie to także na odciążenie sądów powszechnych poprzez zwiększenie udziału Sądu Polubownego w rozwiązywaniu sporów powstających na rynku finansowym – komentuje Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jakimi sprawami zajmuje się sąd polubowny przy KNF?

Warto przypomnieć, że Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego, jest stałym sądem polubownym właściwym do rozpoznawania sporów między uczestnikami rynku finansowego, w szczególności sporów wynikających ze stosunków umownych między podmiotami podlegającymi nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego a odbiorcami usług finansowych świadczonych przez te podmioty. Sąd Polubowny jest też sądem uprawnionym na podstawie ustawy z dnia 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich (Dz. U. poz. 1823).

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy regulamin Sądu Polubownego przy KNF wprowadza zmiany, które wpłyną na proces mediacji i arbitrażu w Polsce. Czego można się spodziewać? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia