MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O co pracodawca może pytać

Marzena Smoręda
Radziłabym kandydatom zapoznać się z przepisami prawa i nie odpowiadać na pytania, które je przekraczają.
Radziłabym kandydatom zapoznać się z przepisami prawa i nie odpowiadać na pytania, które je przekraczają.
Na które pytania odpowiadać, a które pozostawić bez odpowiedzi, gdy ubiegamy się o pracę.

   Rozmowa kwalifikacyjna powinna być przeprowadzona zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym. Pracodawca może pytać tylko o to, na co pozwala prawo, reszty dowie się, jeżeli przyszły pracownik zgodzi się powiedzieć.

Starając się trafnie dobrać pracowników, pracodawca chce zebrać jak najwięcej informacji o osobie starającej się o zatrudnienie. Nie może jednak żądać informacji niezgodnych z przepisami Kodeksu pracy.

   Czego można żądać?

   Od kandydata do pracy można żądać wypełnienia kwestionariusza osobowego, w którym musi on podać imię i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Pracodawca ma także prawo wymagać udokumentowania tych danych.

   Przyszły pracodawca ma prawo żądać świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy, a także innych dokumentów, potwierdzających okresy zatrudnienia kandydata. Dyplomy ukończenia wyższej uczelni, egzaminy czeladnicze czy kursy potwierdzające kwalifikacje zawodowe danej osoby to także dokumenty dostępne dla pracodawcy.

   Osoba ubiegająca się o zatrudnienie musi też przedłożyć orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Wystawia je lekarz medycyny pracy, z którym pracodawca ma podpisaną umowę o przeprowadzanie badań lekarskich, na podstawie skierowania na badania lekarskie, wydanego przez pracodawcę.

   Inne dane osobowe

   W niektórych przypadkach można żądać od kandydata podania innych danych osobowych, ale tylko wówczas, gdy przepisy prawa będą do tego upoważniały pracodawcę. Na przykład: kandydat na kierowcę musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności.

   Kary za naruszenie przepisów

   Pracodawcy, który żąda zbyt wielu informacji lub przetwarza dane osobowe, do których przetwarzania nie jest uprawniony, grozi odpowiedzialność karna, przewidziana w ustawie o ochronie danych osobowych. Jeśli na skutek tego dojdzie do naruszenia dóbr osobistych pracownika, ten może żądać zadośćuczynienia lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia