MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązki rodzicielskie w związku z wychowaniem i utrzymaniem dziecka po rozwodzie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Agata Jarosińska, adwokat, udzielała porad w czasie dyżuru w redakcji „Echa Dnia”.
Agata Jarosińska, adwokat, udzielała porad w czasie dyżuru w redakcji „Echa Dnia”.
Podczas redakcyjnego dyżuru prawnika czytelnicy pytali o przepisy związane z władzą rodzicielską i obowiązkiem alimentacyjnym.

* Czy mogę wystąpić do sądu o nakazanie wydania dziecka, które ma lat 15 i przeprowadziło się do ojca. Władza bieżąca jest w wyroku rozwodowym powierzona mnie i miejsce zamieszkania też określone jest u mnie. U ojca dziecko nie ma kontroli, opuściło się w nauce, zaczęło kłamać, używać wulgaryzmów. Nie chce wrócić do mnie, bo ja zwracam uwagę na wychowanie. Co mam robić?

- W tej sytuacji trzeba się zwrócić do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o wydanie dziecka - odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej do jego zatrzymania. Powinna się pani powołać na orzeczenie w przedmiocie rozstrzygnięcia o miejscu zamieszkania dziecka oraz o władzy rodzicielskiej ojca i matki w stosunku do córki, jeśli wykonywanie władzy rodzicielskiej przez ojca jest ograniczone. Postanowienia w tych kwestiach są zamieszczone w wyroku rozwodowym. Należy również w tej sprawie podnieść argumenty, które świadczą o nieprawidłowym wykonywaniu władzy rodzicielskiej przez ojca. Mogą one wpłynąć na pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej, co może okazać się w tym postępowaniu konieczne.

 

* Jak mogę ubiegać się o zaprzestanie egzekucji przez komornika alimentów na rzecz mojej córki. Córka jest pełnoletnia, podjęła pracę na pełny etat, ponadto jest studentką studiów zaocznych. Mam z córką stały kontakt, mogę należne alimenty przelewać bezpośrednio na jej konto.

- Córka, jako osoba pełnoletnia, może cofnąć wniosek o egzekucję alimentów na swoją rzecz i wówczas będzie pan mógł dokonywać wpłat alimentów bezpośrednio córce.

Może pan również wystąpić do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli uważa pan, że córka jako osoba pełnoletnia i pracująca jest samodzielna finansowo.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia