Obowiązki rodzicielskie w związku z wychowaniem i utrzymaniem dziecka po rozwodzie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Agata Jarosińska, adwokat, udzielała porad w czasie dyżuru w redakcji „Echa Dnia”.
Agata Jarosińska, adwokat, udzielała porad w czasie dyżuru w redakcji „Echa Dnia”.
Udostępnij:
Podczas redakcyjnego dyżuru prawnika czytelnicy pytali o przepisy związane z władzą rodzicielską i obowiązkiem alimentacyjnym.

* Czy mogę wystąpić do sądu o nakazanie wydania dziecka, które ma lat 15 i przeprowadziło się do ojca. Władza bieżąca jest w wyroku rozwodowym powierzona mnie i miejsce zamieszkania też określone jest u mnie. U ojca dziecko nie ma kontroli, opuściło się w nauce, zaczęło kłamać, używać wulgaryzmów. Nie chce wrócić do mnie, bo ja zwracam uwagę na wychowanie. Co mam robić?

- W tej sytuacji trzeba się zwrócić do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o wydanie dziecka - odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej do jego zatrzymania. Powinna się pani powołać na orzeczenie w przedmiocie rozstrzygnięcia o miejscu zamieszkania dziecka oraz o władzy rodzicielskiej ojca i matki w stosunku do córki, jeśli wykonywanie władzy rodzicielskiej przez ojca jest ograniczone. Postanowienia w tych kwestiach są zamieszczone w wyroku rozwodowym. Należy również w tej sprawie podnieść argumenty, które świadczą o nieprawidłowym wykonywaniu władzy rodzicielskiej przez ojca. Mogą one wpłynąć na pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej, co może okazać się w tym postępowaniu konieczne.

 

* Jak mogę ubiegać się o zaprzestanie egzekucji przez komornika alimentów na rzecz mojej córki. Córka jest pełnoletnia, podjęła pracę na pełny etat, ponadto jest studentką studiów zaocznych. Mam z córką stały kontakt, mogę należne alimenty przelewać bezpośrednio na jej konto.

- Córka, jako osoba pełnoletnia, może cofnąć wniosek o egzekucję alimentów na swoją rzecz i wówczas będzie pan mógł dokonywać wpłat alimentów bezpośrednio córce.

Może pan również wystąpić do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli uważa pan, że córka jako osoba pełnoletnia i pracująca jest samodzielna finansowo.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie