Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 maja nowe rynki pracy dla Polaków w Unii Europejskiej

Marzena SMORĘDA, [email protected]
Polacy od 1 maja mogą legalnie pracować w 13 krajach starej Unii Europejskiej. Tylko Niemcy i Austria nie otworzyły jeszcze swoich rynków pracy dla obywateli naszego kraju.

Najwcześniej, bo w chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 1 maja 2004 roku, rynki pracy dla nowych krajów UE w pełni otworzyły Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. Finlandia, Hiszpania, Portugalia i Grecja całkowicie zniosły ograniczenia po dwóch latach, w maju 2006 roku. Włochy zrobiły to w czerwcu 2006 roku, Holandia zaś w maju 2007 roku. Od 1 listopada 2007 roku całkowicie otworzył swój rynek pracy dla Polaków Luksemburg.

 

W lipcu 2008 roku ograniczenia w dostępie do swojego rynku pracy dla Polaków zniosła Francja.

Od 1 maja tego roku restrykcje na rynku pracy dla obywateli Polski znosi Belgia. Także Dania zapowiada, że po 1 maja nie utrzyma restrykcji na swoim rynku pracy dla Polaków.

Tylko Austria i Niemcy, mimo pewnych ułatwień w niektórych sektorach, wciąż utrzymują restrykcje na swoich rynkach, wymagając od obywateli UE pozwoleń na pracę.

 

Niemcy i Austria dały już do zrozumienia, że przedłużą zamknięcie rynków na maksymalny dopuszczony w Traktacie Akcesyjnym okres - do 2011 roku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia