Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oferta Ministra Finansów powoli traci na popularności. Mamy wyniki za wrzesień

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Ministerstwo Finansów podało dane sprzedażowe obligacji skarbowych
Ministerstwo Finansów podało dane sprzedażowe obligacji skarbowych 123rf.com/profile_zbg2
We wrześniu inwestorzy wydali na oszczędnościowe obligacje skarbowe Ministra Finansów ponad 4,7 mld zł. To wynik lepszy od zeszłorocznego w tym samym okresie, ale gorszy w stosunku do miesięcy poprzedzających. Jeden rodzaj papierów wartościowych zaczął cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem. Ma związek ze słabnącą inflacją.

Spis treści

W zeszłym roku Polacy kupili obligacje oszczędnościowe MF za łączną sumę jedynie 2,653 mld zł. Choć tegoroczny wynik jest o ponad dwa miliardy złotych lepszy, to jest on słabszy zarówno od sprzedaży odnotowanej w sierpniu, w lipcu, jak i w czerwcu w 2023 r. Jeszcze większa różnica na niekorzyść tegorocznej sprzedaży dzieli sumaryczny wynik uzyskany w lecie 2022 r. od tego w 2023 r. ponad – 12 mld zł.

Inwestorzy potwierdzili, że wierzą w dalszy spadek inflacji

Wrzesień, choć był kolejnym tego lata miesiącem stosunkowo wysokiej sprzedaży skarbowych obligacji oszczędnościowych, to nie tak dobrym jak choćby sierpień, kiedy to MF sprzedało obligacje za blisko pięć miliardów złotych (4,965 mld zł). Co ciekawe 50 proc. wszystkich środków, klienci ulokowali w obligacje, których oprocentowanie począwszy od drugiego okresu odsetkowego wyznaczane jest w oparciu o wskaźnik inflacji: 4-letnie COI (41 proc.) i 10-letnie EDO (9 proc.). Oznacza to rosnący optymizm inwestorów, jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w kraju.

Prawie co trzeci kupujący stawia na bezpieczeństwo

Warto jednak podkreślić, że rosnącą popularnością wykazały się 3-letnie obligacje TOS o oprocentowaniu stałym. Ich udział w sprzedaży wzrósł we wrześniu do 28 proc. Te dane z kolei pokazują, że wciąż stosunkowo dużo osób nie jest przekonana o tym, że serię wzrostów cen mamy za sobą.

– Jednym z głównych celów Ministerstwa Finansów jest budowa skłonności Polaków do oszczędzania. Nakłada to na nas obowiązek dbałości o inwestorów indywidualnych. W ofercie Ministerstwa Finansów znajdują się obligacje o zróżnicowanej konstrukcji, które pozwalają naszym klientom realizować ich indywidualne plany oszczędzania – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Polacy wydali tego lata fortunę na obligacje skarbowe MF. Rok temu jednak znacznie więcej

Tego lata, czyli od czerwca do września łącznie Minister Finansów sprzedał oszczędnościowe obligacje skarbowe za łączną sumę ok. 21,426 mld zł. Choć wynik ten może robić wrażenie i jest potwierdzeniem szukania przez inwestorów bezpiecznych papierów wartościowych o niskiej stopie zwrotu, to jednak w porównaniu z 2022 r. jest stosunkowo słaby. W lecie 2023 r. MF sprzedał bowiem papiery wartościowe warte aż 33,122 mld zł. Jest też dobra wiadomość: słabnący popyt na obligacje skarbowe może świadczyć o większej skłonności inwestorów do ryzyka, a co za tym idzie, do inwestycji w projekty rozwojowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oferta Ministra Finansów powoli traci na popularności. Mamy wyniki za wrzesień - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia