Ogromna podwyżka opłat. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe: prąd i gaz to nie wszystko: fundusz remontowy, śmieci: 29.12.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Jeśli zbierzemy wszystkie elementy, podwyżka będzie znaczna. Oczywiście zależy to od regionu, wielkości miasta czy wspólnoty. Jednak nasze portfele powinniśmy przygotować na podwyżki rzędu 10%. W zależności od wspólnoty stawki mogą się wahać zarówno w jedną jak i w druga stronę.
Jeśli zbierzemy wszystkie elementy, podwyżka będzie znaczna. Oczywiście zależy to od regionu, wielkości miasta czy wspólnoty. Jednak nasze portfele powinniśmy przygotować na podwyżki rzędu 10%. W zależności od wspólnoty stawki mogą się wahać zarówno w jedną jak i w druga stronę. Jakub Steinborn / Polska Press
Udostępnij:
Początek 2022 roku przywita nas wyższymi kosztami utrzymania mieszkań. Na rynkach. ach drożeję wszystko. Ceny energii elektrycznej i gazu rosną, dodatkowo inflacja i coraz wyższe ceny na sklepowych półkach. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost kosztów utrzymania mieszkań. Zabiegi rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej a dodatkowo Polski Ład nie ograniczą rosnących cen, prognozują eksperci.

Nowy rok przywita nas serią podwyżek

Wspólnoty różnie kontraktują prąd i gaz

Pierwszy punkt na liście podwyżek to energia elektryczna. Niektóre wspólnoty muszą liczyć się z podwyżkami o nawet 100%. Wiele wspólnot kontraktowało ceny energii elektrycznej na wolnym rynku, mieliśmy do tej pory bardzo korzystne ceny. Oscylowały one w okolicach 300 zł za MWh. Od przyszłego roku będzie to już ponad 600 zł. Wszystkie sprzęty, oświetlenie czy windy w częściach wspólnych będą generowały wyższe koszty.
Podobnie kształtują się ceny gazu. W porównaniu do cen z zeszłego roku jest to mniej więcej trzykrotny wzrost. Właściciele mieszkań ten wzrost odczują przy pierwszym rozliczeniu zużycia, czyli już na koniec roku, a kolejne na koniec czerwca.

Firmy usługowe chcą więcej

Analogiczne wygląda kwestia dodatkowych prac i usług, jakie firmy zewnętrzne świadczą na rzecz wspólnot. Firmy sprzątające i konserwując budynki już w tej chwili zgłaszają się z propozycjami podwyżek. Jest to skala od 5 do 15%. Ze swojej strony staramy się optymalizować te koszty.
Staramy się ograniczać zakres prac, negocjujemy z firmami, proponując, by część podwyżek wzięły na siebie. Przypomnę jednak, że w ubiegłym roku mieliśmy podobną sytuację i w wielu przypadkach nie uda się powtórzyć tego zabiegu.

Średnio 10 proc. więcej

Jeśli zbierzemy wszystkie te elementy, podwyżka będzie znaczna. Oczywiście zależy to od regionu, wielkości miasta czy wspólnoty. Jednak nasze portfele powinniśmy przygotować na podwyżki rzędu 10%. W zależności od wspólnoty stawki mogą się wahać zarówno w jedną jak i w druga stronę.

Jeśli chodzi o wspólnoty z którymi współpracujemy, dla część mamy jeszcze zakontraktowane ceny sprzed 2 lat, do końca 2022 roku. W tych przypadkach wspólnoty wzrost cen odczują dopiero w 2023 roku.

Więcej na fundusz remontowy

Ważnym punktem, jeśli chodzi o wydatki jest fundusz remontowy. Tu też musimy liczyć się z podwyżkami i to z dwóch przyczyn. O pierwsze presja płacowa i wyższe koszty robocizny tej chwili mamy wiele rozpoczętych prac i projektów, a niestety brakuje pracowników, stąd konieczność wyższych ofert. Drugim aspektem są rosnące ceny materiałów budowlanych, które jak wszyscy wiemy są coraz droższe. Mamy pozycje, które zdrożały 2-3krotnie, ale też są takie, gdzie podwyżki sięgają 5-10%, w zależności od materiałów. Podsumowując, zapłacimy więcej w każdym aspekcie. My jako firma zarządzająca nieruchomościami część kontraktów, które zamierzamy realizować w przyszłym roku, staraliśmy się zawierać jeszcze w tym, aby wykonawca mógł kupić materiały w niższych cenach, zanim hurtownie zaktualizują cenniki. Takie sytuacje, pokazują, czy zarządca odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, czy potrafi przewidywać rozwój wypadków. Każdy rozsądny zarządca tworząc budżet dla wspólnoty mieszkaniowej przewiduje pewien margines błędu. My do tej pory zakładaliśmy możliwość zwiększenia wydatków o 10%, w tej chwili będziemy w uchwałach wpisywać większy bufor, zwiększymy go do 20%.

Opłata za śmieci

Ostatni punkt, który składa się na wyższe wydatki związane z utrzymanie mieszkań to wywóz śmieci. Jest to temat, który wraca niemal co roku i w 2022 nie będzie inaczej. W przypadku Warszawy do końca tego roku rozliczenia będą na podstawie zużycia wody. Mieliśmy do tej pory sytuacje, gdzie właściciele niektórych lokali płacili 400-500 zł miesięczne. Od stycznia system będzie zmieniony i te lokale, które płaciły najwięcej rzeczywiście odczują ulgę. Natomiast właściciele lokali, którzy mieszkają sami mogą płacić nieco więcej.
Na koszty utrzymania mieszkań niewątpliwy wpływ ma tez inflacja. Propozycje rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej skierowane są w największym stopniu do osób najbiedniejszych, które wszelkie zmiany i podwyżki odczuwają najmocniej. Tarcza nie sprawi, że te osoby odczują, podwyżki w mniejszym stopniu. Dodatkowo Polski Ład i związane z nim zmiany podatkowe są jednym z argumentów, które przedstawiają firmy zgłaszające się do nas z propozycją podwyżek.

Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Ogromna podwyżka opłat. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe: prąd i gaz to nie wszystko: fundusz remontowy, śmieci: 29.12.2021 - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PAWEL112
Pierwsze to dzięki UNII oni nie liczą się z ludźmi bo ci popaprańce mają kasę żyją jak pączki w maśle a następnie naszemu Rządowi bo nic nie robią tylko zament a ludzie im wierzą żenada
I
Ipip
Dzięki wysoki Rządzie... Wysokie ceny za wszystko... I komu jest lepiej
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie