Otwarta wystawa dzieł sztuki Banku Pekao S.A. w Pałacu Czapskich w Warszawie

Materiał informacyjny Banku Pekao
Edward Dwurnik, fragment obrazu „Pałac Czapskich”, 1997 r.
Edward Dwurnik, fragment obrazu „Pałac Czapskich”, 1997 r.
Na przestrzeni swojej prawie 100-letniej historii Bank Pekao zebrał nie tylko spore grono zaufanych klientów, lecz także imponującą kolekcję sztuki. Liczne inwestycje oraz wiele lat zarządzania majątkiem ruchomym i nieruchomym banku sprawiły, że teraz spółka może pochwalić się bardzo różnorodnym zbiorem obrazów i innych obiektów. Od kwietnia do czerwca będzie można je obejrzeć podczas wystawy „Koloryt Rozmaitości” w warszawskim Pałacu Czapskich.

Bank Pekao – międzynarodowy i różnorodny od samego początku

Już od momentu założenia w 1929 roku Bank Pekao przyjął strategię zakładającą międzynarodowe wsparcie dla swoich klientów. Co ciekawe, pierwsze placówki nie powstały w Polsce, a w miejscach skupiających imigrantów z naszego kraju. Były to lokalizacje takie jak Francja, Argentyna, Tel Awiw czy USA. W 1939 roku otwarto punkt Banku Pekao na Manhattanie, dzielnicy skupiającej kluczowe instytucje finansowe ze Stanów Zjednoczonych i całego świata. Przed wybuchem II wojny światowej bank dysponował 25 placówkami w różnych krajach.

Nie inaczej było po zakończeniu wojny – Bank Pekao oferował m.in. bony towarowe w dolarach amerykańskich czy oprocentowane rachunki walutowe. Jednym z elementów działalności były domy towarowe z produktami z zagranicy, które później przekształciły się w znaną każdemu sieć „Pewex”. Po przemianach ustrojowych w latach 90. bank wprowadził do swojej oferty pierwsze w Polsce karty kredytowe, bankomaty i rachunki maklerskie, z kolei XXI wiek przyniósł przełomowe Eurokonto oraz aplikację PeoPay. Spółka nadal pozostaje otwarta na nowe usługi – warto wspomnieć, że w 2022 roku Bank Pekao zaprezentował tokeny NFT z dziełami sztuki polskiego twórcy Rafała Bujnowskiego. Artysta ten stworzył obraz ,,Ściana pracowni’’, następnie sfotografował fragmenty swojego dzieła i stworzył 440 unikatowych kompozycji, które zostały umieszczone na awersie każdej z kart kredytowych i powiązane z niewymienialnym tokenem.

Sztuka w Banku Pekao

Przez cały okres swojego rozwoju Bank Pekao kładł również niemały nacisk na sztukę, inwestując szczególnie w dzieła polskich artystów. Co więcej, jeszcze w latach przedwojennych bank zajmował się finansowaniem bibliotek oraz stypendiów dla szczególnie uzdolnionej młodzieży. Efektem jest pokaźna kolekcja, która obejmuje aktualnie już ponad 1200 dzieł – od klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Wojciech Kossak, aż po nowoczesnych artystów, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Bożenny Biskupskiej i Franciszka Starowieyskiego.

Główną rolę w zbiorach Banku Pekao odgrywają obrazy, jednak nie zabrakło także innych obiektów. Kolekcja obejmuje m.in. zabytkowe lampy, zegary oraz meble, a także rzeźby oraz dzieła sztuki regionalnej. Do najciekawszych przykładów zaliczyć można srebrną szkatułę na biżuterię z XVII wieku.

Warto zaznaczyć, że spółka nie zamierza rezygnować z powiększania swoich zbiorów, a osoby zainteresowane sztuką będą mogły zobaczyć coraz więcej interesujących dzieł. Bank nadal inwestuje w ten obszar – potwierdzeniem tego podejścia jest aktywna współpraca z warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Projekt Banku Pekao S.A. oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie „Bank Pekao PROJECT ROOM”, który ruszył w 2012 roku, trwał nieprzerwanie do końca 2017 roku. W czasie realizacji projektu Bank nabywał prace i tym samym wzbogacił swoją kolekcję sztuki o ponad 100 prac 40 młodych artystów.

Gdzie można obejrzeć dzieła sztuki z kolekcji Banku Pekao?

Dzieła należące do obszernych zbiorów banku zdobią niektóre z polskich placówek – w tym m.in. oddział w Krakowie, który sam w sobie mieści się w zabytkowej kamienicy. W jego wnętrzu można zobaczyć np. witraże Jerzego Mehoffera, malarza z okresu Młodej Polski, który przez niemal całe życie był związany ze stolicą Małopolski. Znajdziemy tutaj również wiele historycznych obrazów, a także sejfy, meble oraz żyrandole. Nie jest to jednak jedyna placówka z okazami z kolekcji Banku Pekao – znaczna część obrazów i innych eksponatów znajduje się w centrali w Warszawie.

Teraz jednak Bank Pekao otwiera swoje zbiory dla jeszcze większej liczby osób – nie tylko dla klientów i pracowników. Część dzieł jest dostępna w wirtualnej galerii sztuki, która znajduje się na stronie internetowej banku. Od końca kwietnia do połowy czerwca bank będzie także udostępniać kolekcję podczas otwartej wystawy „Koloryt Rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie.

„Koloryt Rozmaitości” – otwarta wystawa dzieł sztuki Banku Pekao

Kolekcję banku będzie można oglądać od 28 kwietnia do 11 czerwca w ramach wystawy „Koloryt Rozmaitości”. Dzieła będą eksponowane w Pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie, który jest jednocześnie siedzibą Akademii Sztuk Pięknych. Co istotne, wejście jest całkowicie darmowe dla każdego. Zbiory Banku Pekao będzie można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00–19:00, a kuratorką i autorką ekspozycji jest mgr Magdalena Sołtys.

Nazwa wystawy nawiązuje do ogromnej różnorodności dzieł zebranych przez bank. To już niemal 100 lat licznych inwestycji i zakupów, wykonywanych w bardzo różnych okresach. Efektem jest niepowtarzalna kolekcja, która perfekcyjnie podsumowuje historię polskiej sztuki.

Warto przy tym zaznaczyć, że 13 maja odbędzie się XIX edycja Nocy Muzeów – wydarzenia, w trakcie którego drzwi muzeów, galerii sztuki i innych podobnych placówek są otwarte znacznie dłużej. Jednym z uczestników jest właśnie warszawska Akademia Sztuk Pięknych, a tym samym – Pałac Czapskich z wystawą dzieł z kolekcji Banku Pekao. Więcej informacji na ten temat będzie można znaleźć bliżej terminu wydarzenia na stronie ASP.

Nie tylko Pałac Czapskich – kolekcja banku w sieci

Osoby, które nie będą mogły odwiedzić Pałacu Czapskich w czasie udostępniania ekspozycji, również mają szansę zapoznać się z unikatowymi dziełami sztuki zebranymi przez Bank Pekao. Spółka od kilku lat sukcesywnie przenosi swoją kolekcję do sfery cyfrowej, czego efektem jest wirtualna galeria sztuki otwarta pod koniec 2021 roku. Można ją znaleźć na stronie banku – w internecie można obejrzeć dzieła kilkudziesięciu polskich i europejskich artystów z różnych okresów. To wygodny sposób, aby zapoznać się z różnorodnością kolekcji banku.

Należy jednak zaznaczyć, że w wirtualnej galerii dostępna jest tylko część zbiorów – więcej dzieł będzie można zobaczyć w ramach ekspozycji w Pałacu Czapskich. Podsumowując, harmonogram wystawy „Koloryt Rozmaitości” przedstawia się następująco:

  • 28 kwietnia – otwarcie;
  • 13 maja – Noc Muzeów;
  • 11 czerwca – koniec wystawy;
  • wystawa otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 12

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Otwarta wystawa dzieł sztuki Banku Pekao S.A. w Pałacu Czapskich w Warszawie - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia