OX2 przyspiesza dostęp do energii odnawialnej w Polsce

Materiał informacyjny OX2
Polska, będąc jednym z liderów Unii Europejskiej w przyroście zainstalowanych OZE, kształtuje przyszłość energetyczną regionu. Szczególnie imponujący jest wzrost mocy zainstalowanych źródeł energii odnawialnej (OZE), co przeważająco wynika z działalności doświadczonych deweloperów OZE. Działający od 2019 roku w Polsce OX2, rozwinął w tym czasie porfolio projektów wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, wiatrowych i magazynów energii o łącznej mocy ponad 3 GW.

Dominacja fotowoltaiki w strukturze zainstalowanej mocy OZE w Polsce jest niezaprzeczalna i zauważalna w statystykach. Katarzyna Suchcicka, prezes firmy OX2, podkreśla ten fakt, choć jednocześnie wskazuje, że mimo postępu w transformacji energetycznej, przed Polską wciąż stoi wiele wyzwań. 75% zainstalowanej mocy OZE to zasługa tzw. prosumentów, czyli odbiorców indywidualnych. Aby jednak skokowo przyspieszyć dekarbonizację, konieczne jest wsparcie ze strony energetyki wielkoskalowej. Zwiększenie mocy z odnawialnych źródeł jest możliwe, ale wymaga dobrze zorganizowanego systemu dostarczania zielonej i ekonomicznej energii.

Cele na 2030: Ambitny Plan na Rzecz Zielonej Energii

Planowane jest, że do 2030 roku Polska będzie w stanie produkować około 50% energii z OZE. Pytanie, czy to cele realne? Zdaniem Katarzyny Suchcickiej, tak, ale pod warunkiem ogromnego wysiłku. Wymaga to przede wszystkim znacznych nakładów inwestycyjnych w rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz skrócenie procedur związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na inwestycje w OZE. Długotrwałe procedury administracyjne są obecnie główną barierą w rozwoju zielonej energii w Polsce. Suchcicka podkreśla, że przyspieszenie tych procesów jest kluczowe dla zrealizowania ambitnych celów odnośnie udziału OZE w polskim miksie energetycznym.

Korzyści Finansowe i Zdrowotne z Zazieleniania Energii

Warto jednak podejmować te wysiłki, gdyż „zazielenianie” energii przynosi wymierne korzyści zdrowotne i finansowe. Korzyści te są odczuwane na różnych poziomach społeczeństwa, począwszy od indywidualnych gospodarstw domowych, poprzez energochłonne przedsiębiorstwa, aż po samorządy. Te ostatnie, będąc kluczowymi graczami w tej transformacji, zyskują poprzez wpływy podatkowe od nieruchomości. Katarzyna Suchcicka zaznacza, że „średniej wielkości farma wiatrowa potrafi, w cudzysłowie, zrobić 30–40% budżetu samorządu”. Te zyski stanowią kapitał na inwestycje, generując tym samym impuls rozwojowy i pełniąc rolę magnesu przyciągającego nowych inwestorów. Dlatego właśnie jednym z kluczy do rozwoju OZE w Polsce jest współpraca z samorządami terytorialnymi.Podsumowując, Polska jako lider w przyroście mocy zainstalowanych OZE, stoi przed wyjątkową szansą przyspieszenia transformacji energetycznej. Polityka Energetyczna Polski 2040 zakłada, że energia z OZE będzie filarem transformacji energetycznej, a plan działania w zakresie energetyki wiatrowej ogłoszony w październiku przez Komisję Europejską ma przyspieszyć niezbędne zmiany w legislacji. Zmiany w systemie administracyjnym, inwestycje w energetykę wielkoskalową i rozwój zielonej infrastruktury są kluczowe dla realizacji ambitnych celów. Zazielenianie energii nie tylko przynosi korzyści środowiskowe, ale również stanowi fundament dla zdrowego rozwoju gospodarczego i społecznego, czyniąc Polskę wzorcem dla innych krajów dążących do zrównoważonego rozwoju.

Kierowany przez Katarzyną Suchcicką OX2 rozwija, buduje i oferuje inwestorom lądowe oraz morskie farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Firma oferuje także zarządzanie farmami wiatrowymi i słonecznymi po zakończeniu budowy. OX2 jest również aktywne w obszarze rozwoju nowych technologii energetyki odnawialnej, takich jak zielony wodór i magazynowanie energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: OX2 przyspiesza dostęp do energii odnawialnej w Polsce - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia