MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na firmę, staże, szkolenia dla bezrobotnych

Materiał Informacyjny
Szkolenia budowlane, handlowe, gastronomiczne, ze spawalnic¬twa czy florystyczne – z takiej m.in. oferty mogły skorzystać osoby bezrobotne w Studium Kształcenia Zawodowego i Języków Obcych w Ostrowcu Świętokrzyskim, które przy wsparciu funduszy unijnych aktywizowało mieszkańców naszego województwa na rynku pracy. – Szkoliliśmy ponad 400 osób, najlepszym uczestnikom sami proponowaliśmy pracę – mówi Tomasz Krutina, dyrektor studium.

W tej chwili pojawia się szansa, by zdobyć fundusze unijne na podobne działania. W sierpniu zostanie ogłoszony konkurs dla tych, którzy chcą pozyskać pieniądze na wsparcie aktywności zawodowej osób powyżej 29. roku życia pozostających bez zatrudnienia.

Kto ma szansę otrzymać pieniądze? Lokalne grupy działania, powiatowe urzędy pracy, miejski urząd pracy oraz inni, świadczący usługi z zakresu aktywizacji zawodowej. Ważne jednak, by były one realizowane na terenie ograniczonym do Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, skupiającego Kielce i 11 gmin sąsiadujących: Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Mora¬wica koło Kielc, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk.

Zasadniczym elementem projektów powinny być indywidualne zajęcia z doradcą zawodowym bądź psychologiem, który przeanalizuje potrzeby i oczekiwania uczestnika, by właściwie dopasować kolejne formy pomocy. Samo wsparcie może przybrać różnorodne formy – m.in. pośrednictwo pracy, staże, praktyki, szkolenia, środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, subsydiowanie zatrudnienia, wyposażenie stanowisk pracy. Osobom z niepełnosprawnościami zaoferować można zatrudnienie wspomagane polegające na zatrudnieniu dodatkowego pracownika, którego zadaniem jest wspieranie takiej osoby w zaadaptowaniu się na nowym stanowisku pracy. Wsparcie indywidualnego opiekuna, doradcze lub szkoleniowe, mogą otrzymać również osoby, które w ramach projektu odbywają staż, praktykę czy zostały zatrudnione w formie subsydiowanej.

Nabór wniosków rozpocznie się we wrześniu. Łączna pula pieniędzy przeznaczona na konkurs to prawie 12 milionów złotych. Dodatkowe informacje w momencie ogłoszenia konkursu znajdą się na stronie internetowej wojewódzkiego urzędu pracy w zakładce Fundusze Europejskie Program Regionalny.

Ekspert o zbliżającym się konkursie
Piotr Żołądek, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego:

Zadaniem osób przygotowujących projekt jest odpowiednie dobranie form pomocy do potrzeb, możliwości, predyspozycji, zainteresowań uczestników projek¬tu, tak aby przyniósł on odpowiednie efekty. Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym przez uczestników projektu efektem jest oczywiście podjęcie pracy. Duże znaczenie ma więc rzetelna realizacja działań obligatoryjnych, czyli identyfikacji potrzeb i stworzenia indywidualnych planów działania. Trudno jest wskazać szczególnie cenne formy wsparcia, bo dla każdej osoby mogą one być inne. Jeżeli chodzi o szkolenia, to projektodawcy nie muszą wymieniać konkretnych tematów szkoleń na etapie pisania wniosku o dofinansowanie. Wystarczy wskazać branże, a już w trakcie realizacji dobrać każdemu z uczestników odpowiednie szkolenie, zgodne z jego możliwościami i predyspozycjami. Konkurs zakłada między innymi przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Tu ważna uwaga – dotacje mogą być udzielane w kwocie nie większej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, to jest około 25 tysięcy złotych. W konkursie tego rodzaju wsparcia mogą udzielać wyłącznie powiatowe urzędy pracy. Ograniczenia co do branż, na które nie można dostać dofinansowania, są niewielkie. Dotyczą na przykład usług transportowych –_przewozu rzeczy, uprawy rolnej niektórych roślin czy hodowli bydła.

Więcej o konkursie na wsparcie osób bez zatrudnienia:
**

rpo-swietokrzyskie.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Kielce - tel.: 41 343 22 95,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia