MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy rok działalności TFG. Turyści zagraniczne urlopy spędzili bez problemów?

Maciej Badowski AIP
Przez pierwsze kilka miesięcy działania TFG wiele biur podróży nie wywiązywało się ze swoich nowych obowiązków.
Przez pierwsze kilka miesięcy działania TFG wiele biur podróży nie wywiązywało się ze swoich nowych obowiązków. Maciej Stanik
Kończy się pierwszy sezon urlopowy, w czasie którego funkcjonował Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Czy turyści mogą się już czuć bezpiecznie w trakcie zagranicznego wyjazdu?

Każde biuro podróży musi posiadać umowę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, która stanowi podstawę zabezpieczenia klientów. Kiedy jednak w ciągu wakacyjnego sezonu w 2012 r. upadło 15 biur podróży, okazało się, że pieniądze z tego zabezpieczenia nie zawsze wystarczają do pokrycia roszczeń wszystkich klientów.

W listopadzie 2016 r. uruchomiono więc Turystyczny Fundusz Gwarancyjny będący drugim filarem zabezpieczenia. Czy turyści mogą się już zatem czuć bezpiecznie w trakcie zagranicznego wyjazdu?

Ciężkie początki Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

Niedawno Turystyczny Fundusz Gwarancyjny pochwalił się, że uzbierał już ponad 20 mln złotych na ewentualne wypłaty dla poszkodowanych turystów. Początki działania TFG były jednak dość ciężkie.

Przez pierwsze kilka miesięcy działania TFG wiele biur podróży nie wywiązywało się ze swoich nowych obowiązków polegających na przesyłaniu do funduszu comiesięcznej deklaracji o liczbie sprzedanych imprez oraz bezzwrotnej składki od każdego klienta – tłumaczy Katarzyna Butkiewicz, Ubea.pl. - A to właśnie pieniądze z tych składek mają służyć jako dodatkowe zabezpieczenie w razie niewypłacalności któregoś z operatorów- dodaje.

W kwietniu 2017 r. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny poinformował, że co piąte biuro podróży nie składa deklaracji. Rozpoczęto wtedy bardziej szczegółowe kontrole, które wykazały, że część z tych firm nie prowadzi już działalności. Ponad 300 operatorów wypełniło natomiast swoje zaległe obowiązki wobec funduszu. Nadal jednak pozostało 120 biur turystycznych, które mimo odebrania wezwania, nie wpłaciły żadnych pieniędzy. W sierpniu TFG wysłał w sprawie tych firm wnioski do marszałków województw o wykreślenie z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz nałożenie zakazu prowadzenia działalności przez trzy lata.

- Wybierając się na wycieczkę z biurem podróży, sprawdźmy więc koniecznie, czy nasza firma jest w tym rejestrze – przypomina Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Czy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zastąpi ubezpieczenie podróżne?

Chociaż Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz ubezpieczenie podróżne łączy cel, którym jest zwiększenie bezpieczeństwa turystów w trakcie wyjazdu, to nie oznacza to, że TFG zastąpi nam polisę.

Środki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego są uruchamiane jedynie

  • zorganizowania powrotu do kraju dla turystów, którzy w chwili bankructwa biura podróży przebywali na zagranicznej wycieczce
  • wypłaty odszkodowania dla tych osób, które na skutek upadłości operatora nie pojechały na opłacone wyjazdy.

Tylko ubezpieczenie turystyczne może natomiast zapewnić finansowe oraz organizacyjne wsparcie w razie nieszczęśliwego wypadku, nagłego zachorowania czy kradzieży bagażu. Zatem pomimo istnienia TFG, nadal nie powinniśmy rezygnować z zakupu polisy, jeżeli rzeczywiście chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy rok działalności TFG. Turyści zagraniczne urlopy spędzili bez problemów? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia