MKTG SR - pasek na kartach artykułów

16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Zobacz kalendarium

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Przedstawiciele partii politycznych oraz zainteresowani zdobyciem mandatów radnych lub też zostaniem włodarzem miasta i gminy już zaczynają pracować nad kampanią wyborczą.

Kalendarz wyborów samorządowych 2014:

Kalendarz wyborów samorządowych 2014:

Do 7 września - Państwowa Komisja Wyborcza musi podać informacje o okręgach wyborczych, ich granicach i liczbie radnych, którzy będą tam wybierani
Do 17 września - zgłaszanie członków na terytorialnych komisarzy wyborczych
Do 7 października - zgłaszanie kandydatów na listy wyborcze do rad gmin, rad miejskich, powiatów i sejmików wojewódzkich
Do 12 października - musimy poznać rozkład obwodowych komisji wyborczych
Do 17 października - koniec zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Gminne komisje wyborcze znają już kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
Do 22 października - Państwowa Komisja Wyborczą przyzna numery list wyborczych dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrują listy w ponad połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw
Do 7 listopada - trwać będzie składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
Do 11 listopada - składanie wniosków przez wyborców o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania.
Kampania wyborcza potrwa do północy 14 listopada. Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 16 listopada.
Dane: Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory samorządowe elektryzują opinię publiczną. Kampania wyborcza rozpocznie się za kilka dni. Sprawdziliśmy, jak już teraz wyglądają przygotowania do wyborów.

ILE MIEJSC?

16 listopada (ewentualna druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów jest przewidziana na 30 listopada) wybierzemy 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Zdecydujemy także o wyborze w sumie blisko 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Najwięcej mandatów - 39536, jest do obsadzenia w gminach (w tym w miastach na prawach powiatu - 1694). W wyborach do rad powiatów wybierzemy 6276 radnych. Natomiast do sejmików wojewódzkich 555 radnych. Do wybrania jest jeszcze 1565 wójtów, 806 burmistrzów i 106 prezydentów miast. Wybory samorządowe to koszt około 200 milionów złotych.

Na Podkarpaciu do urn może pójść prawie 1,7 miliona osób. Wybierać będziemy 2961 radnych, z czego 2500 w miastach i gminach, 431 w powiatach i 90 w miastach na prawach powiatu. Wybierzemy także 6 prezydentów miast, 43 burmistrzów i 111 wójtów.

KONIEC WAKACJI

Listy kandydatów do rad miejskich, rad gmin i powiatów, a także sejmiku wojewódzkiego należy zgłaszać do 7 października. Natomiast kandydaci na prezydentów, burmistrzów i wójtów mają czas na uzupełnienie formalności zgłoszeniowych do 17 października. - Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmiku wojewódzkiego obowiązują tak zwane 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy - mówi Roman Ryniewicz, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego, Delegatura w Rzeszowie.

Przedstawicieli przyszłych komitetów wyborczych czeka teraz ciężka praca. Trzeba przygotować wszystkie dokumenty zebrać podpisy i zadbać o spełnienie wszystkich wymogów.
- Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - dodaje Roman Ryniewicz.

WYBORCZA CISZA

W piątek, 14 listopada, o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. W tym czasie mundurowi oraz organy nadzorujące przebieg wyborów będą wyczulone na wszelkie przejawy łamania ciszy.

Najwyższa kara, bo od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
W niedzielę, 16 listopada w godzinach od 7 do 21 będziemy decydować, kto będzie rządził w naszych Małych Ojczyznach przez najbliższe cztery lata. Dwa tygodnie później, 30 listopada, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymają najlepszy wynik.

CIĘŻKI BÓJ

Największe partie polityczne kończą już kompletowanie list wyborczych, tak aby na początku września oficjalnie ruszyć z kampanią wyborczą. - Dobiega końca przygotowanie list wyborczych do rady miejskiej. Jest jeszcze kilka niewiadomych. Najważniejszą decyzję o kandydacie na prezydenta miasta, podjęliśmy o wiele wcześniej. Naszym kandydatem jest Wiktor Stasiak - mówi Kamil Kalinka, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Tarnobrzegu.

Podobnie w Platformie Obywatelskiej, która- jak wynika z nieoficjalnych informacji - poparła urzędującego prezydenta Tarnobrzega, Norberta Mastalerza. - Przed nami ostatnie ruchy na listach wyborczych i jesteśmy gotowi na długą i cieżką kampanię wyborczą - dodaje Dariusz Kołek, przewodniczący tarnobrzeskiej Rady Miasta i jeden z liderów lokalnej PO.

Z partii politycznych w Tarnobrzegu będzie jeszcze prawdopodobnie lista Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale nadal na lewicy panuje cisza. Będziemy mogli także zagłosować, o ile spełnią wymogi rejestracyjne, na obywatelskie komitety wyborcze: Tadeusza Gospodarczyka, Krzysztofa Wianeckiego i Stowarzyszenia Moje Miasto Tarnobrzeg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie