Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Pniowa wypiękniało dzięki staraniom mieszkańców

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zbudowano parking, zrekultywowano trzy  oczka wodne, przebudowali kanał obok Domu Ludowego, odnowiono plac zabaw
Zbudowano parking, zrekultywowano trzy oczka wodne, przebudowali kanał obok Domu Ludowego, odnowiono plac zabaw Urząd Gminy
Polska pięknieje także w małych miejscowościach dzięki wysiłkom mieszkańców. W Domu Ludowym w Pniowie zakończono i podsumowano projekt „Razem dla rewitalizacji przestrzeni w centrum sołectwa Pniów” realizowany w ramach gminnego programu „Nowa Inicjatywa Dla Odnowy Wsi”.

W spotkaniu udział wzięli realizatorzy i partnerzy projektu, przedstawiciele samorządu gminnego i mieszkańcy. Ogółem za zebraną kwotę blisko 46 tysięcy złotych zrealizowano zadania wpływające na rozwój bezpieczeństwo wsi, poprawiające estetykę.

Sołtys wsi Bogdan Oszust przedstawił wykonane prace oraz koszt ich realizacji. Za środki w kwocie 46 tysięcy złotych zbudowano parking na pięć miejsc postojowych, dokonano rekultywacji trzech oczek wodnych i przebudowy kanału obok Domu Ludowego oraz renowację placu zabaw. Pieniądze pochodziły z gminnego programu w kwocie 20 tysięcy złotych, 10 tysięcy złotych z funduszu sołeckiego, 15 tysięcy złotych ze stowarzyszenia „Odnowa”, 500 złotych z Ochotniczej Straży Pożarnej z Antoniowa i 500 złotych ze stowarzyszenia PANDOZ (ta nazwa składa się z pierwszych liter sołectw wchodzących w skład stowarzyszenia - Antoniowa, Dąbrówki Pniowskiej, Orzechowa i Pniowa).

Sołtys podziękował wszystkim zaangażowanym osobom, które wniosły swój wkład w przygotowanie i realizację projektu, w tym mieszkańcom i pracownikom samorządowym na czele z wójtem Janem Pyrkoszem za współpracę i pomoc merytoryczną. Podziękował również partnerom współpracującym przy realizacji projektu, którymi byli: Stowarzyszenie „OdNowa” w Pniowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Pniowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniowie, parafia Pniów, Szkoła Podstawowa w Antoniowie, Stowarzyszenie Wędkarskie w Pniowie i Stowarzyszenie PANDOZ w Antoniowie. Słowa podziękowania skierował również do członkiń Koła Gospodyń Wiejskiego za aktywną działalność i przygotowanie spotkania.

Wójt Jan Pyrkosz pogratulował i podziękował za wykonanie prac modernizacyjnych, dzięki którym znacząco zyskała estetyka wsi, poprawiło się również bezpieczeństwo mieszkańców. Odnośnie gminnego programu, wspomniał o czterech innych miejscowościach, których wnioski zostały wybrane do dofinansowania. Te sołectwa to: Witkowice, Chwałowice, Wola Rzeczycka, Dąbrowa Rzeczycka. Wójt poinformował, że być może w kolejnej edycji programu wzrośnie liczba podmiotów biorących w nim udział, jak również wysokość przyznawanych środków finansowych, jeżeli jego propozycję zaakceptuje rada gminy.

Program „Nowa Inicjatywa Dla Odnowy Wsi”, został zainicjowany przez wójta Jana Pyrkosza i zatwierdzony przez radę gminy. Ma na celu umożliwienie realizacji projektów wpływających na rozwój lokalny, poprawę jakości życia oraz bezpieczeństwa, a także estetyki otoczenia, promujących miejscowość, cechujących się wysokim zaangażowaniem społeczności lokalnych i poziomem zaspakajania potrzeb mieszkańców. W programie wspierane są głównie działania przynoszące wymierne, trwałe efekty, ale też promujące lokalną i narodową tożsamość historyczną i kulturalną.

Zgodnie z regulaminem programu pięć najaktywniejszych sołectw czy stowarzyszeń, wybranych przez niezależną komisję, otrzymuje nagrody w kwocie po 20 tysięcy złotych, ale konieczne jest przeznaczenie również środków z funduszu sołeckiego lub stowarzyszenia. Wnioskodawcami może być sołectwo lub stowarzyszenie mające siedzibę na terenie gminy.

Ciekawostką jest to, że na Jeziorze Pniów koło Pniowa utworzony został w roku 1956, na obszarze 4,15 hektara rezerwat. To jedno z ostatnich naturalnych miejsc występowania kotewki orzecha wodnego w dorzeczu Sanu i środkowej Wisły. Gatunek ten został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin jako krytycznie zagrożony. Główną przyczyną jego zanikania jest obniżanie się poziomu wód w niewielkich stawach, jeziorach i starorzeczach, a także chemiczne skażenie wód. Rezerwat obejmuje dwa bezodpływowe jeziorka, jego powierzchniowa zlewnia własna wynosi 9,5 kilometra kwadratowego.

POLECAMY: EDUKACJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie