Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cienki budżet Tarnobrzega - zadłużenie przekroczy 100 milionów złotych

KLAUDIA TAJS [email protected]
Kiedy 700 uczniów Liceum Ogólnokształcącego doczeka się modernizacji małej sali gimnastycznej, w mieście, które 12 milionów wydaje na sport.? – pytał na sesji budżetowej prezydenta miasta radny Tadeusz Zych.
Kiedy 700 uczniów Liceum Ogólnokształcącego doczeka się modernizacji małej sali gimnastycznej, w mieście, które 12 milionów wydaje na sport.? – pytał na sesji budżetowej prezydenta miasta radny Tadeusz Zych. K. Tajs
Planowany budżet Tarnobrzega wynosi 230 milionów złotych. Zakładany deficyt to pięć milionów.

Inne planowane inwestycje

Inne planowane inwestycje

Inne większe inwestycje planowane w przyszłym roku w Tarnobrzegu: Modernizacja Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, utworzenie Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 - Tarnobrzeska Dolina Wisły, budowa stanicy wodniackiej nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Wydatki mają pochłonąć 65 milionów złotych. Największe pozycje to dokończenie budowy Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo Technologicznego w Zakrzowie - blisko 19,5 miliona złotych, modernizacja drogi wojewódzkiej 871 - 6 milionów złotych. To także odbudowa i remont ulic Jędrala i Bema - 5 milionów złotych. Modernizacja dróg gminnych kolejne 5 mln. Modernizację drogi wojewódzkiej nr 723 czyli ulicy Warszawskiej oraz modernizacje dróg powiatowych w mieście po 4 mln złotych. Ponad 40 procent wydatków bieżących pochłonie oświata wychowanie oraz edukacyjna opieka wychowawcza, 15 procent opieka społeczna, a gospodarka komunalna i ochrona środowiska 9 procent.

BUDŻET PROINWESTYCYJNY

Zdaniem prezydenta Tarnobrzega, który kroku podkreśla, że główny wkład przy konstrukcji budżetu miała "tarnobrzeska minister finansów", skarbnik Maria Nabrzeska, uważa, że zaproponowany plan wydatków i dochodów pozwoli utrzymać rozwój inwestycji na godziwym poziomie. - To budżet, który utrzymuje dotychczasowe tempo inwestycyjne - przekonywał Norbert Mastalerz. - Nie ma dziedziny, w której zapowiadamy radykalne cięcia. Każda z pozycji jest monitorowana, a pieniądze wydawane są w sposób przemyślany.

NIEDOSZACOWANIA

Debatę poprzedzającą głosowanie rozpoczął radny Tadeusz Gospodarczyk, który z zadowoleniem przyznał, że w miejskim budżecie zarezerwowano 200 tysięcy złotych dla Szpitala Wojewódzkiego oraz pieniądze na zakup sprzętu dla wypoczywających nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Radny dostrzegł także mankamenty budżetu. - To kolejny, błędny budżet prezydenta, który nie uczy się na błędach - stwierdził radny Gospodarczyk. - To optymizm w zakresie zbycia miejskiego mienia, którego nie można sprzedać od dwóch lat. Budżet pokazuje jednocześnie, że nieudaczne reformy planowane przez prezydenta w oświacie, nic nie znaczyły, bo były na poziomie jednego procenta całego budżetu miasta.

Dla byłego prezydenta Tarnobrzega Jana Dziubińskiego, budżet w takiej formie będzie nierealny do wykonania. - Przychody są mało realne, bo trudno spodziewać się sprzedaży majątku komunalnego za prawie cztery miliony złotych - mówił Jan Dziubiński. - Kolejny nierealny dochód to dwa miliony złotych ze sprzedaży udziałów w spółce MKS i PEC. Dużą kwotę przeznaczono na inwestycje, ale te, które kończą się w 2013 roku i zostały pozyskane za moich czasów. Nie znalazłem żadnych pozycji mówiących o planach rozwoju na lata 2014 - 2020.

Radny Łukasz Dybus, ocenił budżet jako ambitny. - Cieszy duży wzrost w wydatkach inwestycyjnych - tłumaczy radny. - Rośnie udział zewnętrznych dotacji.

Kazimierz Kwiatkowski stwierdził odważnie, że Tarnobrzeg potrzebuje pieniędzy, jak kania deszczu, dlatego konieczna jest sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe. Radny Tadeusz Zych był jednym z kilku, który mówił krytycznie o niedoszacowaniu oświaty.

- Zamiast z oświaty czynić chłopca do bicia można na tym budować wizję miasta, pod warunkiem że będzie dobrze funkcjonować a wielkie pieniądze będą dobrze wydawane - mówił radny Zych. - Mogę się założyć z prezydentem, że wydatki są niedoszacowane o około 10 milionów złotych. Brakuje mi czegoś co można nazwać zaciskaniem pasa. I zapytał: Kiedy 700 uczniów Liceum Ogólnokształcącego doczeka się modernizacji małej sali gimnastycznej, w mieście, które 12 milionów wydaje na sport?

Podczas glosowania 15 radnych było za, dwóch było przeciw a jeden wstrzymał się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie