MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób przychyla się do zmiany wizerunku niżańskiego pomnika

Sławomir CZWAL [email protected]
- Ten napis, który jest obecnie na pomniku, jest zbyt ogólnikowy - mówiła podczas komisji Irena Ingersleben ze społecznego komitetu do spraw zmiany wizerunku pomnika. - Dla nas, którzy pamiętamy jeszcze poległych, to wystarczy, ale młodym ludziom chcemy pokazać coś więcej. Chcemy pokazać historię oraz to, ile osób zginęło i z jakich miejscowości powiatu niżańskiego.
- Ten napis, który jest obecnie na pomniku, jest zbyt ogólnikowy - mówiła podczas komisji Irena Ingersleben ze społecznego komitetu do spraw zmiany wizerunku pomnika. - Dla nas, którzy pamiętamy jeszcze poległych, to wystarczy, ale młodym ludziom chcemy pokazać coś więcej. Chcemy pokazać historię oraz to, ile osób zginęło i z jakich miejscowości powiatu niżańskiego. Fot. Sławomir Czwal
Kompromis w sprawie zmiany wizerunku pomnika Wdzięczności w Nisku jest coraz bliższy. Na wczorajszej Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Nisku większość zaproszonych osób była przychylna zmianom, pod warunkiem, że koszty poniesie komitet, a nie budżet gminy. Ostro przeciwstawił się tylko radny Józef Graniczny.

50 tysięcy złotych

50 tysięcy złotych

Koszt remontu pomnika Wdzięczności, zaproponowany przez społeczny komitet, ma wynieść około 50 tysięcy złotych.

Sprawa zmiany wizerunku pomnika już kilkukrotnie stawała pod dyskusję na niżańskich komisjach, gorąco dyskutowali mieszkańcy. Głośnym echem odbił się pomysł postawienia pomnika Chrystusa Króla na dotychczasowym pomniku Wdzięczności, wcześniej Żołnierzy Armii Radzieckiej oraz wszystkich poległych za utrwalanie władzy ludowej, a teraz poświęcony poległym i pomordowanym w walce o niepodległość. Ostatecznie ta wersja upadła i pomnik Chrystusa Króla stanął kilkadziesiąt metrów dalej. Teraz, za sprawą członków społecznego komitetu do spraw zmiany wizerunku, ponownie temat wrócił pod obrady komisji. Tym razem mają się pojawić płaskorzeźby oraz miejsca z powiatu niżańskiego wraz liczbą osób poległych za wolność ojczyzny.

UPAMIĘTNIĆ POLEGŁYCH

Już na początku komisji rys historyczny przedstawił Krzysztof Czubat, przewodniczący komisji i członek społecznego komitetu do spraw zmiany wizerunku pomnika Wdzięczności.

- Pomnik ma być poświęcony obrońcom ojczyzny i tym, którzy polegli za jej wolność, a jest to około 1400 osób. Mają się też pojawić najważniejsze daty z historii Polski oraz napis "Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości".

TAK, ALE NIE Z BUDŻETU GMINY

Później głos zabierali zaproszeni goście, w tym przewodniczący rad osiedla oraz sołtysi. W większości zgadzali się z argumentacją radnego Czubata, że zmiana wizerunku i zachowanie w pamięci poległych mieszkańców powiatu są potrzebne, jednak nie powinno się to odbywać kosztem gminy, lecz społecznego komitetu. Twierdzili również, że uzbieranie kwoty 50 tysięcy złotych wśród mieszkańców powiatu jest możliwe i pewnie znajdzie się sporo osób, które wesprą tę inwestycję.

- Mamy popękany pomnik Orląt Lwowskich, który wygląda fatalnie i w pierwszej kolejności zajmijmy się nim, a nie pomnikiem, który dwa lata temu był odnawiany - argumentował radny Józef Graniczny. - Mamy wiele innych potrzeb, a woda jest ważna ponad wszystko. Mamy na co wydać gminne pieniądze. Ten pomnik jest piękny, strzelisty, wprost do niżańskiego nieba. To jest temat dla następnej rady, a nie dla
nas.

Na najbliższych zebraniach sołeckich oraz osiedlowych w niżańskiej gminie sprawa zmiany wystroju pomnika Wdzięczności ma być przedstawiona przez przewodniczących oraz sołtysów. Tam mieszkańcy mają opowiedzieć się, czy są za zmianą wizerunku pomnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie