Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatu stalowowolskiego i gminy Zaleszany na lotnisku (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Wieniec Wólki Turebskiej.
Wieniec Wólki Turebskiej. Zdzisław Surowaniec
- Nie wiem jak piecze się chleb, ale wiem, że nic nie może się równać z zapachem świeżego bochenka. Wiem również, że chleb, to podstawa naszej egzystencji. Tak było przed wiekami i tak jest dzisiaj - powiedział starosta stalowowolski Robert Fila na zorganizowanych w niedzielę dożynkach.

[galeria_glowna]

110 tys. mieszkańców

Powiat stalowowolski, powstały po reformie administracyjnej z 1998 roku, ma obszar 833 km kw., a w jego skład wchodzi jedna gmina miejska - Stalowa Wola oraz pięć gmin wiejskich: Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany oraz Zaklików. Powiat stalowowolski zamieszkuje prawie 110 tysięcy osób, z czego ponad połowę stanowią mieszkańcy Stalowej Woli.

To była wspólna uroczystość - XIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego i XV Dożynki Gminy Zalesiany. Zorganizowane zostały z wielkim rozmachem, tak dużym, że potrzebne do tego było lotnisko w Turbi.

STAROPOLSKA TRADYCJA

- Zmieniają się czasy, postęp łamie kolejne bariery, ale jedno się nie zmienia. Tam gdzie nie ma chleba, tak jest głód. Dlatego tak ważna jest staropolska tradycja, nakazująca dzielić się chlebem z tymi, którym go brakuje - mówił starosta. Wspomniał o wysiłku rolników, którzy mocowali się w tym roku z żywiołami - wiosennymi mrozami i silnymi opadami deszczu.

Wójt Zaleszan Andrzej Karaś wyraził refleksję: - Rolnictwo w naszej gminie, podobnie jak w całym powiecie, przezywa wiele trudności. Ograniczają one poczucie satysfakcji i zadowolenia z wykonywania zawodu rolnika, obniżając poziom życia mieszkańców wsi. Jednak zakorzeniona tradycja, przywiązanie do ziemi i do pracy na niej, powoduje ożywienie wśród rolników, radzących sobie coraz lepiej w nowej, unijnej rzeczywistości.

MARATON PRZEMÓWIEŃ

Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Turbi. Grupy wieńcowe ze wszystkich gmin rolniczych przeszły potem na lotnisko. Tu odbył się maraton przemówień. W przedwyborcze buty wszedł poseł Antoni Błądek z PiS, który zwrócił uwagę, że polscy rolnicy dostają mniej dopłat od rolników ze starej Unii i dlatego polskie rolnictwo zwija się. Za to przemawiający po nim wicemarszałek podkarpacki Zygmunt Cholewiński zwrócił uwagę, że unijne pieniądze odmieniają polską wieś, gdzie remontuje się szkoły, drogi, buduje oczyszczalnie ścieków.

Finałem oficjalnych uroczystości było rozdanie kawałków dożynkowego chleba przez starostów dożynek Luizę Sądej z Kępia Zaleszańskiego i Zbigniewa Bieńka ze Skowierzyna oraz przez starostę Roberta Filę i wójta Andrzeja Karasia. Bawiono się do nocy, a jedną z atrakcji był pokaz tresury sokołów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie