Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniazdo rozwadowskiego „Sokoła” na obchodach 150. rocznicy w Senacie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Budynek rozwadowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół jest w fatalnym stanie, ale będzie przywrócony do okresu świetności, powstanie tu dom kultury
Budynek rozwadowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół jest w fatalnym stanie, ale będzie przywrócony do okresu świetności, powstanie tu dom kultury Zdzisław Surowaniec
W Senacie odbyły się uroczystości z okazji 150 rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli „Sokoła” ze Stalowej Woli.

Stalowowolska delegacja pojechała do Senatu na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. W swoim wystąpieniu przypomniał, że ruchowi sokolemu przyświecało hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W jego ocenie właśnie w tym powiedzeniu zawiera się idea ruchu łączącego w sobie promowanie kultury i sprawności fizycznej z myśleniem o Polsce i patriotyzmem.

Zwracając się do przedstawicieli gniazd sokolich z całej Polski, podkreślił: „Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię niepodległej Rzeczypospolitej”. Warto nadmienić, że Senat podczas czwartkowych uroczystości na 39 posiedzeniu podjął również uchwałę rocznicową. Stowarzyszenie PTG „Sokół” w Stalowej Woli, jak przypomina jego prezes Piotr Walerowicz, zawiązało się w 2014 roku, a inspiracją do założenia organizacji było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, działające od 1906 roku w Rozwadowie. Organizacja stale się rozwija, a jego działalność prowadzona jest w oparciu o zasady wynikające z nauki kościoła katolickiego i nowoczesnego patriotyzmu a także odpowiedni poziom sprawności fizycznej i siły charakteru.

Obecni na uroczystościach parlamentarzyści - posłowie i senatorowie, liczni przedstawiciele gniazd Sokoła z całego kraju oraz zaproszeni goście, mieli okazję wysłuchać przemówienia druha Bogusława Tofilskiego, który zabrał głos w imieniu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli. W krótkim przemówieniu przestawił historię stalowowolskiego gniazda Sokoła - od czasów powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rozwadowie, aż po czasy współczesne, w których chlubne tradycje rozwadowskiego Sokoła, kontynuuje Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Stalowej Woli. Druh Tofilski podziękował również członkom Związku Oficerów Rezerwy Koło numer 2 w Stalowej Woli, którzy pomagają w formowaniu i szkoleniu Polowych Drużyn Sokolich oraz prezydentowi Stalowej Woli za wielokrotnie udzieloną pomoc przy organizacji przedsięwzięć szkoleniowych.

Podczas uroczystości, nastąpiła również prezentacja okolicznościowej monety wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski, a po niej uroczyste przekazanie podwójnych egzemplarzy monet na ręce przedstawicieli gniazd. Ze strony PTG Sokół w Stalowej Woli monety odebrał druh Andrzej Dorosz - wiceprezes PTG Sokół w Stalowej Woli.

Również w Stalowej Woli odbędą się obchody rocznicowe powstania Sokoła. Planowane są między innymi konferencja wraz z udostępnieniem wystawy obecnie prezentowanej w Senacie, prezentacja monety okolicznościowej Narodowego Banku Polskiego, zbiórka pieniędzy i ufundowanie sztandaru Sokoła oraz wielokilometrowy powiatowy marsz śladem oddziału partyzanckiego Narodowej Organizacji Wojskowej Armii Krajowej „Ojca Jana” w Lasach Janowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie