Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja muzeum w Stalowej Woli wzbogaciła się o kolejny obraz Stefana Norblina

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Portret doktora Maxa Makowskiego, przyjaciela artysty, który pomógł Norblinom podczas ich pobytu w Bagdadzie
Portret doktora Maxa Makowskiego, przyjaciela artysty, który pomógł Norblinom podczas ich pobytu w Bagdadzie Zdzisław Surowaniec
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło obraz Stefana Norblina zatytułowany „Portret Maxa Makowskiego”, powiększając tym samym zbiory autorstwa tegoż artysty, plastyka, malarza, ilustratora i plakacisty.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli już od 2011 roku prowadzi badania nad twórczością Norblina, a także tworzy kolekcję jego różnorodnych dzieł.

W 2011 roku podczas otwarcia wystawy „Stefan Norblin. Artysta wszechstronny”, badacz twórczości Norblina profesor Claus-Ullrich Simon, przekazał na rzecz Muzeum Regionalnego ze swojej prywatnej kolekcji ”Damę w kostiumie” pochodzącą z 1922 roku oraz wykonaną tuszem „Portret kobiety” - daną jako długoterminowy depozyt.

Rok później muzeum dzięki ministerialnej dotacji zakupiło 16 obrazów, pochodzących z najmniej zbadanego okresu twórczości artysty, czyli pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jest także kilka prac o proweniencji indyjskiej.

29 czerwca Muzeum Regionalne zaprezentowało ostatni nabytek „Portret Maxa Makowskiego”. Spotkanie połączone było z otwarciem wystawy „Stefan Norblin - Portrety ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli”. Po raz pierwszy na wystawie zaprezentowany został portret doktora Maxa Makowskiego, przyjaciela artysty, który pomógł Norblinom podczas ich pobytu w Bagdadzie. Prawdopodobnie jest to jedyna praca Stefana Norblina pochodząca z okresu irackiego znajdująca się w Polsce, może nawet jedyny zachowany obraz artysty z okresu jego twórczości w Iraku. Dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kolekcje Muzealne, udało się pozyskać do zbiorów Muzeum nowy, nieznany dotąd obraz.

Twórczość Norblina w Polsce przypada na czas odradzania się kultury po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 roku. Norblin jako twórca wszechstronny: malarz, portrecista, projektant wnętrz i architektury, ilustrator, grafik reklamowy, projektant mody, a nawet projektant kostiumów teatralnych, należał w Polsce do najbardziej wziętych artystów.

W 1941 roku Norblinowie wyruszają w podróż do Stanów Zjednoczonych. Przez Rumunię, Turcję, Irak trafiają do Indii gdzie artysta dekoruje i projektuje wnętrza rezydencji pałacowych. Powstają imponujące malowidła ścienne, w których Norblin umiejętnie łączy indyjską tradycję ze stylem ówczesnego malarstwa zachodniej Europy. Maluje portrety właścicieli rezydencji. Pierwszym zleceniem artysty była dekoracja wnętrz pałacu-rezydencji w mieście Morvi (obecnie Morbi), a następnie w pałacu w Patnie. Otwiera także indywidualną wystawę w galerii Sir Cowasji Jehangir Hall w Bombaju (obecnie Mumbai) w 1944 roku. W tym samym roku rodzi się syn Norblinów – Andrzej Piotr.

Kolejne, olbrzymie zlecenie otrzymuje Norblin w mieście Jodhpur w Rajasthanie w nowo powstającym wielkim pałacu Umaid Bhawan. Projektuje tam nowe meble, tworzy imponujące malowidła ścienne oraz na płótnie.W 1946 Norblinowie osiedli w Stanach Zjednoczonych, pod San Francisco. Artysta maluje portrety, pracuje w firmie dekoratorskiej. Artysta umiera nagle w 1952 roku.

Po śmierci ojca matka nakazała synowi spalić dzieła ojca. Ten jednak nie posłuchał, przekazując je fundacji. Matka umarła sześć lat po Stefanie, kiedy Andrew miał 14 lat. Odziedziczył po niej talent muzyczny. Mieszka w USA.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: TeleMagazyn - Michał Żebrowski o "pierwszym razie" z żoną

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie