Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejazd koleją ze Stalowej Woli do Warszawy będzie krótszy o dwadzieścia minut

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ze Stalowej Woli można już przejechać pociągiem bezpośrednio do Lublina przez wyremontowany most na Sanie w Kępiu Zaleszańskim
Ze Stalowej Woli można już przejechać pociągiem bezpośrednio do Lublina przez wyremontowany most na Sanie w Kępiu Zaleszańskim Zdzisław Surowaniec
W piątek powróciły na tory pociągi łączące Stalową Wolę-Rozwadów z Lublinem. Czas podróży z Podkarpacia do stolicy Lubelszczyzny skrócił się o 15 minut z około 1 godziny 55 minut do 1 godziny 40 minut. Od 20 października powrócą połączenia do Warszawy.

Po modernizacji linii kolejowych ze Stalowej Woli można już dojechać pociągiem bezpośrednio do Lublina. Skończą się przesiadki do autobusów komunikacji zastępczej.

Natomiast w niedzielę 20 października powrócą połączenia do stolicy kraju, Warszawy. Czas podróży do Lublina skróci się o 15 minut, do Warszawy – 20 minut, po pierwszym etapie elektryfikacji.

Gdy zostanie zelektryfikowany odcinek Lublin – Warszawa, wówczas podróżni pojadą szybciej o 40 minut. Dostępność komunikacyjna Stalowej Woli znacznie się poprawi.

Sprawny przejazd na odcinku Lublin – Stalowa Wola-Rozwadów, to efekt modernizacji około 105 kilometrów toru oraz 60 nowych rozjazdów. Dla elektryfikacji ustawiono ponad 1800 słupów sieci trakcyjnej. Lepszy komfort obsługi na trasie Stalowa Wola – Lublin zapewni też 16 zmodernizowanych stacji i przystanków. Nowe perony są dobrze oświetlone, wyposażone w ławki i wiaty, czytelne oznakowanie i informację pasażerską. Wszystkie obiekty są wyższe i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Między Zaklikowem a Stalową Wolą budowane są jeszcze dwa dodatkowe przystanki: Zaklików Miasto i Stalowa Wola Charzewice. Zostaną one oddane do użytku w grudniu tego roku.

Jak zapewniła Renata Knap wiceprezydent Stalowej Woli, samorząd miasta wpatruje się w inwestycje prowadzone przez PKP i podejmuje działania inwestycyjne, by stworzyć komunikacyjną całość dedykowaną łatwiejszemu przemieszczaniu się do dworca.

– Podjęliśmy działania zmierzające do przebudowy ul. Dąbrowskiego, która w zasadniczy sposób wpisze się w poprawę świadczonych usług przez PKP. Ulica Dąbrowskiego na odcinku od ulicy Rozwadowskiej do dworca kolejowego zostanie wyposażona w ścieżkę rowerową, chodniki, a także dwie zatoki autobusowe, które umożliwią przyjazd pasażerów ze Stalowej Woli i z sąsiednich miejscowości na dworzec, a później powrót do domu – mówiła prezydent Stalowej Woli.

Wiceprezydent Knap wspomniała także o innych realizowanych inwestycjach, jak przebudowa ulicy Kopernika, Poprzecznej, Kochanowskiego, czy budowa węzła komunikacyjnego przy ulicy Sandomierskiej.

Arnold Bresh, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych dodał, że w trakcie modernizacji zwiększono zakres zadania. Pozwoliło na to dofinansowanie w kwocie ponad 50 milionów złotych z Ministerstwa Infrastruktury. Wartość prac na liniach kolejowych 68, 656 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów to 432,5 miliona złotych, gdzie 311 milionów złotych pochodzi z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie inwestycji będzie w 2020 roku po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń.

Drugą dobrą informacją dla Stalowej Woli jest ta, że kończą się prace projektowe nad modernizacją dworca PKP Rozwadów. Spółka kolejowa PKP S.A. rozpocznie procedurę przetargową na wykonanie robót modernizacyjnych dworca w Rozwadowie na przełomie tego i przyszłego roku.

Lepszy komfort obsługi na trasie Lublin – Stalowa Wola Rozwadów zapewni 16 zmodernizowanych stacji i przystanków: Krężnica Jara, Majdan, Niedrzwica Kościelna, Leśniczówka, Wilkołaz Wieś, Pułankowice, Kraśnik, Szastarka, Polichna Kraśnicka, Rzeczyca Kolonia, Rzeczyca, Potok Kraśnicki, Zaklików, Lipa, Kępa, Pilchów i Stalowa Wola Rozwadów. Nowe perony są dobrze oświetlone i wyposażone w ławki i wiaty. Przygotowano czytelne oznakowanie oraz informację pasażerską. Wszystkie obiekty są wyższe, ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągu oraz dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Między Zaklikowem a Stalową Wolą budowane są jeszcze dwa dodatkowe przystanki: Zaklików Miasto i Stalowa Wola Charzewice, które zapewnią lepszy dostęp do kolei. Perony wyposażone w ławki i wiaty oraz oznakowanie, zostaną oddane do użytku w grudniu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie