Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjaciele Bielińca od pięciu lat działają na rzecz społeczności lokalnej

Konrad SINICA
Prezes Wacław Piędel wręcza wyróżnienie księdzu Janowi Jagodzińskiemu.
Prezes Wacław Piędel wręcza wyróżnienie księdzu Janowi Jagodzińskiemu. Konrad Sinica
Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec skończyło pięć lat. Przez ten czas udało im się bardzo wiele osiągnąć, ale jak twierdzą sami członkowie tego stowarzyszenia, wiele pracy jeszcze przed nimi.

Z okazji pięciolecia istnienia stowarzyszenia, odbyło się spotkanie w niedawno otwartym Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu, w gminie Ulanów. Prezes stowarzyszenia Wacław Piędel wręczył drobne upominki osobom wspierającym ich działalność. Spotkanie było także okazją do podsumowania dotychczasowej działalności społeczników z Bielińca. A osiągnięć uzbierało się sporo.

PROMUJĄ I POMAGAJĄ

Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec powstało w 2006 roku. Od tamtej pory nieprzerwanie angażuje się w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Od samego początku stawiało sobie za cel ochronę pamiątek historycznych, prowadzenie działalności wydawniczej, współpracę z samorządem lokalnym, wspieranie działalności oświatowej, artystycznej, rozrywkowej, sportowej oraz dbanie o rozwój wsi Bieliniec. Społecznicy aktywnie włączają się także w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących osób.

Z długiej listy zrealizowanych przez stowarzyszenie przedsięwzięć warto wspomnieć chociażby o organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec corocznych turniejach sołtysów, turniejach dzikich drużyn, konkursach na najpiękniejsze palmy wielkanocne, wieczorach poetyckich, czy misteriach męki pańskiej.

Trzy lata temu przy TPWB odrodziło się Koło Gospodyń Wiejskich. W ciągu krótkiego okresu swojej działalności koło zdobyło wiele nagród i wyróżnień na konkursach różnego szczebla, między innymi za regionalne potrawy i wieńce dożynkowe.

Członkowie TPWB niosą także pomoc osobom potrzebującym. Stowarzyszenie zaangażowało się w zbiórkę pieniędzy na operację serca dla chorej Ani z Dąbrówki, od dwóch lat bierze także udział w piknikach charytatywnych organizowanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem. To także dzięki determinacji członków stowarzyszenia udało się odbudować dom pogorzelcom z Bielińca.

NOWY DOM KULTURY

Jednym z największych osiągnięć stowarzyszenia było bez wątpienia wybudowanie Wiejskiego Domu Kultury w Bielińcu, który został poświęcony i uroczyście otwarty w czerwcu tego roku. Społecznicy z Bielińca udowodnili, że potrafią dopiąć swego i zawalczyć o fundusze na realizację swoich przedsięwzięć. Budowa tego budynku kosztowała prawie 1,2 miliona złotych, z czego 500 tysięcy udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego. W tym pięknym budynku w stylu dworkowym mieści się obecnie siedziba TPWB. W domu kultury znajduje się także siedziba koła gospodyń wiejskich, garaż OSP oraz szatnie dla piłkarzy.

Obecnie TPWB liczy 25 członków. Od samego początku prezesem stowarzyszenia jest Wacław Piędel. Jak sam twierdzi, stowarzyszenie nie zamierza spoczywać na laurach i już snuje plany na przyszłość.

- Pomysłów mamy wiele, ale bardzo często brakuje funduszy - mówi Wacław Piędel. - Mamy doskonałe warunki ku temu, aby z Bielińca i okolic uczynić naprawdę dużą atrakcję turystyczną. Ale żeby tego dokonać musielibyśmy dysponować kwotą około 10 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie