Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rejsem Wiślanym uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległości

KaT
Ponad 20 ochotników i pies uczestniczyło w sobotnim rejsie patriotycznym na trasie Sandomierz -Baranów Sandomierski - Sandomierz.

Wyjątkowa wyprawa na wyjątkową okazję. I Patriotyczny Rejs Wiślany na trasie Sandomierz - Baranów Sandomierski - Sandomierz odbył się z myślą uczczenia Święta Niepodległości oraz symbolicznego zacierania granicy, jaką kiedyś stanowiła Wisła pomiędzy zaborem austriackim i rosyjskim.

Organizator wyprawy Stanisław Baska z partnerstwa „Napędzani Wisłą” przyznał, że tym rejsem pragnie połączyć dwa zabory.- Dziś będziemy orać granice na Wiśle i łączyć dwa zabory - mówił Stanisław Baska. - Będziemy w Baranowie Sandomierskim, Łoniowie, Koprzywnicy, Tarnobrzegu. - Jest to pierwsza patriotyczna wyprawa na Wiśle ku czci odzyskania niepodległości przez Polskę.

Cała trasa rejsu liczyła 50 kilometrów. Wyruszono o godzinie 9 z przystani na kanale wiślanym w Sandomierzu. Ochotników nie zniechęcił silny wiatr i niska temperatura. - Powiedzieliśmy sobie, że bez względu na pogodę płyniemy - mówili organizatorzy. - Nasi pradziadkowie jak odzyskiwali niepodległość nie patrzyli w Internet, bo go nie było, tylko szli walczyć o niepodległą Polskę. Do dyspozycji 20 ochotników i uroczego pieska Miśka były trzy łodzie. - Są to tradycyjne, wiślane łodzie wykonane z drewna - dodał Stanisław Baska. - Jest łódź fundacji Smyk. Jest także bliźniacza łódź z Koćmierzowa. Cieszymy się, że jest z nami sandomierski Dubas Grzegorza Świtalskiego, który do Baranowa Sandomierskiego będzie płynął pierwszy raz, czyli przetrze wodny szlak.

Na każdej z łodzi powiewały flagi narodowe oraz flagi zaangażowanych w projekt miejscowości i powiatów znajdujących się po obu stronach Wisły. Niezwykła była także załoga. To mieszkańcy Zabrza, Krakowa, Ulanowa czy Warszawy. Był także uroczy Misiek, stały kompan wodnych wypraw jednej z ekip.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Kilka minut po godzinie 11 dwie bliźniacze łodzie zacumowały przy przystani promowej w Tarnobrzegu, aby zabrać na pokład Krzysztofa Pitrę, wicestarostę powiatu tarnobrzeskiego. Wicestarosta także umieścił flagę powiatu na jednej z łodzi, o czym przy huku wystrzału łodzie wyruszyły w trasę.

Następnym przystankiem był Baranów Sandomierski, gdzie na przystani czekali kolejni ochotnicy. W drodze powrotnej łodzie zatrzymały się między innymi w Świniarach w gminie Łoniów, Tarnobrzegu, Ciszycy i Koćmierzowie zabierając kolejne flagi na pokład.
I Patriotyczny Rejs Wiślany na trasie Sandomierz - Baranów Sandomierski - Sandomierz był dedykowany Wawrzyńcowi Koronie, rybakowi, który potajemnie przeprawiał przez Wisłę do Galicji, w okolicy Koćmierzowa, patriotów uciekających przed policją carską. W tym czasie Wisła stanowiła granicę z Austrią.

ZOBACZ TAKŻE:
Wojska Obrony Terytorialnej wezmą udział w obchodach Dnia Niepodłegłości

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie