Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Topola Księżnej Agaty i Dąb Księcia Jerzego będą pomnikami przyrody [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Łukasz Banasik ze stowarzyszenia Nasze Miasto przy potężnym pniu Topoli Księżnej Anny nazywanej również „Marilandicą
Łukasz Banasik ze stowarzyszenia Nasze Miasto przy potężnym pniu Topoli Księżnej Anny nazywanej również „Marilandicą Nasze Miasto
15 lutego podczas sesji rady miasta jednogłośnie podjęto uchwałę o ustanowieniu kolejnych dwóch pomników przyrody ożywionej na terenie gminy Stalowa Wola, których kandydatury zgłosił Ernest Rudnicki z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego po spotkaniu z mieszkańcami miasta.

Ernest Rudnicki przyjechał do Stalowej Woli w październiku 2019 roku na zaproszenie stowarzyszenia „Nasze Miasto”. Spotkał się z członkami grupy „Stalowa Wola Przyroda”, radnymi miejskimi Koalicji Obywatelskiej, rozmawiał również z wiceprezydent Renatą Knap.

Podczas dwudniowego pobytu członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego wspólnie z mieszkańcami wytypował 18 kandydatur na nowe pomniki przyrody. Jesienią poprzedniego roku Rada Miasta uchwaliła pierwsze cztery pomniki z tej listy, które zlokalizowane są na błoniach nadsańskich.

„Podziękowania dla mieszkańców Stalowej Woli - inicjatorów zgłoszenia tych drzew do objęcia ochroną, miejskich radnych oraz władz, w szczególności dla wiceprezydent Renaty Knap, która patronuje powoływanie nowych stalowowolskich pomników przyrody” – komentuje dendrolog Ernest Rudnicki na swoim profilu facebookowym.

W tym roku rada miasta postanowiła wyróżnić dwa kolejne drzewa i objąć ich ochroną pomnikową. Wyróżnione drzewa rosną w parku charzewickim po książęcym rodzie Lubomirskich i są to między innymi Topola Kanadyjska (Populus x canadensis), której nadano nazwę „Topola Księżnej. Agaty”. W związku z tym, że drzewo posiada wyłącznie klony żeńskie nazywana jest również „Marilandicą”. Jest hybrydą powstałą w wyniku skrzyżowania euroazjatyckiej topoli czarnej z topolą amerykańską. Topola ma obwód 527 centymetrów, wysoka jest na 31 metrów, a rok pochodzenia ustalono na około 1920 rok. Drzewo przeszło fachowe zabiegi pielęgnacyjne w 2018 roku, a jej obie odnogi zabezpieczono wiązaniem elastycznym cobra.

Druga kandydatura to Dąb Szypułkowy (Quercus robur), za kandydaturą którego opowiedziała się szczególnie radna Renata Butryn. Jego lokalizacja to również Park Charzewicki, a mieszkańcy nadali mu nazwę „Dąb Księcia Jerzego” . Drzewo na wysokości pierśnicy ma obwód 370 centymetrów, wysokość 24,5 metra, jego pochodzenie datowane jest na 1920 rok. To gatunek typowy dla dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych.

- Nie jest tak okazały jak Dąb Powstańców na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie, ale dobrze rokuje na przyszłość – komentuje Ernest Rudnicki

- W imieniu mieszkańców, chciałem bardzo podziękować radnym miejskim za pochylenie się nad tą uchwałą. W szczególności wielkie podziękowania należą się pracownikom wydziałowi ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Stalowej Woli i wiceprezydent Renacie Knap, której obecność na tym stanowisku w znaczący sposób odmieniła podejście urzędnicze w obszarze ochrony zasobów przyrodniczych w Stalowej Woli. Mamy nadzieję, że na tym się nie skończy, a nadanie statusów pomników przyrody ożywionej dla gminy miejskiej Stalowa Wola będzie kontynuowane, ponieważ pięknych drzew zasługujących na takie wyróżnienie u nas nie brakuje - komentuje Łukasz Banasik ze stowarzyszenia Nasze Miasto.

Zobacz także:
Stalowa Wola. Ważą się losy ustanowienia pomników przyrody w mieście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie