Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolscy policjanci otrzymali cztery rowery do patrolowania ulic

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Policjanci wyszkoleni w Lublinie, od środy patrolują na rowerach Stalową Wolę, szczególnie błonia nad Sanem i parki
Policjanci wyszkoleni w Lublinie, od środy patrolują na rowerach Stalową Wolę, szczególnie błonia nad Sanem i parki Zdzisław Surowaniec
Stalowowolscy policjanci otrzymali cztery rowery do patrolowania miasta. Zakup jednośladów został sfinansowany ze środków przekazanych przez Urząd Miasta w Stalowej Woli.

- Od września służbę patrolową na jednośladach pełnić będzie ośmiu policjantów z wydziału prewencji i ruchu drogowego. Patrole rowerowe będą kierowane w miejsca, gdzie utrudniony jest dostęp radiowozem - powiedział rzecznik prasowy komendy policji Andrzej Walczyna.

Stalowowolscy policjanci są pierwszymi na Podkarpaciu wyposażonymi w rowery. W środę w uroczystym przekazaniu pojazdów wziął udział prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj oraz Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli młodszy inspektor Janusz Śnios.

- Mieszkańcy prosili o to, aby była taka efektywna, cicha służba, która może podjechać i zainterweniować, szczególnie teraz, kiedy mamy również piękne, ale duże tereny rekreacyjne: błonia nadsańskie, park miejski, który się zmienia. To również wymaga skutecznego narzędzia patrolowania. Myślę, że te rowery i na nich funkcjonariusze, dobrze przeszkoleni i przygotowani do tego typu działań, to najlepszy przykład tego, jak miasto może współpracować z Policją - powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Patrole rowerowe będą kierowane w pierwszej kolejności w rejon błoni nad Sanem oraz parku miejskiego przy ulicy Popiełuszki. Policjanci również patrolować będą ścieżki rowerowe. Generalnie będą kierowani w miejsca, gdzie dojazd radiowozem jest utrudniony lub niemożliwy.

Policjanci będą reagowali na wykroczenia popełniane przez osoby odpoczywające na nadsańskich błoniach i terenach rekreacyjnych - rowerzystów, pieszych, rolkarzy, czy na nieprawidłowe poruszanie się po ścieżkach rowerowych.

Rowery o wartości 4,5 tysiąca złotych każdy, zostały zakupione ze środków przekazanych przez Urząd Miasta Stalowa Wola. To nowoczesne jednoślady Unibike Globetrotter GTS o wzmocnionej ramie ze stopów aluminium, wyposażone w hamulce tarczowe. Mundury, buty, kaski i akcesoria dla policyjnych rowerzystów zakupił również stalowowolski samorząd.

Patrol rowerowy tworzyć będą policjanci z wydziału prewencji oraz wydziału ruchu drogowego. Funkcjonariusze przed rozpoczęciem służby na rowerach uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym w lubelskiej komendzie Policji. Planuje się, że patrole rowerowe będą będą od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Zimą patroli nie będzie.

Jak powiedział komendant Janusz Śnios, na razie komenda nie będzie się starać o większą ilość rowerów. Te cztery, które trafiły do policyjnej służby będą testowane czy spełniają oczekiwania funkcjonariuszy. Komenda zawarła już umowę z zakładem naprawy rowerów na serwisowanie pojazdów.

Zakup rowerów to nie jedyne wsparcie ze strony miasta. Przed dziesięcioma laty, po likwidacji straży miejskiej za prezydentury Andrzeja Szlęzaka, samorząd Stalowej Woli rozpocz ął co roku przekazywać komendzie policji ponad 100 tysięcy złotych na ponadnormatywne patrole po południu i w weekendy, co zwiększyło bezpieczeństwo na osiedlach i na placu targowym. W 2011 roku miasto dało policji 120 tysięcy złotych.

Dzięki temu wsparciu policjanci oprócz normalnego, ośmiogodzinnego dnia pracy mają jeszcze nadliczbówki. Patrole ponadnormatywne pracują w mieście przez cały tydzień. Dostają za to dodatkowe wynagrodzenie.

W 2014 roku na służby ponadnormatywne zostało przekazane 150 tysięcy złotych. W ramach tej służby wylegitymowano ponad tysiąc osób, w tym 7 nieletnich, dokonano 52 kontrole pojazdów, spenetrowano 3 tysiące 667 miejsc zagrożonych, skontrolowano 3 tysiące 928 obiektów, wykonano 622 interwencji publicznych i domowych, ujawniono 237 wykroczeń (nałożono 89 mandaty na kwotę 27 tysięcy 750 złotych, sporządzono 12 wniosków o ukaranie do sądu, pouczono 140 osób), zatrzymano 8 sprawców przestępstw (z czego 3 nietrzeźwych kierowców), zatrzymano 3 prawa jazdy i 2 dowody rejestracyjne, izolowano do wytrzeźwienia 9 osób, zatrzymano jedną poszukiwaną osobę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - protest służb mundurowych. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie