Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widać część odświeżonej elewacji Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Widać fragment odświeżonej elewacji muru domu kultury
Widać fragment odświeżonej elewacji muru domu kultury Zdzisław Surowaniec
Trwa modernizacja Miejskiego Domu Kultury, zabytku zaliczonego do powojennej kultury socrealistycznej. Na części muru położono próbnie biały podkład. Już widać jak odmieni się elewacja obiektu. Finał prac w czerwcu przyszłego roku.

Modernizacja Miejskiego Domu Kultury to trudne zadanie. Dopiero za czwartym razem został wybrany wykonawca, a i to za cenę wyższą, od tej, jakiej sie miasto spodziewało - 9,2 miliona złotych. Tym wykonawcą okazała się firma ZRB KOREM Kazimierz Koc z Jeżowego.

Modernizacja Miejskiego Domu Kultury zakłada wykonanie nowej elewacji, termomodernizację, wymianę instalacji elektrycznej, remont nawierzchni i elementów małej architektury przy tarasie, montaż instalacji fotowoltaicznej, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych przez wybudowanie rampy i windy zewnętrznej, wymianę pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej.

Przypominamy, że kluczowym elementem prac jest remont elewacji Miejskiego Domu Kultury, która była przed kilku laty remontowana ale tylko do pierwszego piętra. Zdecydowano się na powrót do historii. Wszystkiewarstwy tynku zostaną usunięte, aby położyć nową, jednolitą z lekkim połyskiem. Odtworzone zostaną tak zwane „bonia” pełniące funkcje dekoracyjne. Bonia to rowek wyżłobiony w tynku, imitujący spojenie ciosów kamiennych.

Remont przejdzie również taras przed głównym wejściem, schody, murki oporowe i fundamenty. Taras ma zostać przykryty membranowym zadaszeniem, które w razie potrzeby będzie można zdemontować. - To pozwoli nam funkcjonować od 1 maja do 15 października i ułatwić organizację letniej czytelni, filmowych seansów plenerowych oraz małych koncertów - wyjaśnia dyrektor MDK Marek Gruchota. Zostanie zainstalowany tam również sprzęt nagłośnieniowy niezbędny do organizacji imprez.

Wewnątrz domu kultury remont przejdą dwa pomieszczenia. Powstanie gabinet Józefa Żmudy jako centrum dokumentacji amatorskiego ruchu teatralnego w Dolinie Sanu, zaś w pokoju, gdzie swoje próby organizuje chór „Cantus”, pracownia multimedialna.

Ciekawostką jest, że w pokoju Józefa Żmudy - legendarnego reżysera Amatorskiego Teatru Dramatycznego - znajdą się meble mające status ruchomego zabytku - dwie komody, stół, żyrandol, aksamitna narzuta na stół i krzesło. Na wyposażeniu MDK są od 1972 roku. Przekazała je jedna z aktorek, a pochodzą z mieszkania pierwszego kierownika administracji osiedlowej.


POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - protest służb mundurowych. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie