Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Z Rozwadowa do Lwowa” czyli sentymentalna muzyczna podróż

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Muzyczny spektakl „Z Rozwadowa do Lwowa” przenosi widzów w czasy, kiedy Lwów był polskim miastem
Muzyczny spektakl „Z Rozwadowa do Lwowa” przenosi widzów w czasy, kiedy Lwów był polskim miastem Zdzisław Surowaniec
„Tyle jest gwiazd…, tyle jest miast…” to słowa jednej z piosenek przedstawienia „Z Rozwadowa do Lwowa”. Słowem i powojennymi piosenkami Mariana Hemara, Wiktora Budzyńskiego czy Wiktora Tychowskiego wspominane są charakterystyczne lwowskie miejsca: Hetmańskie Wały, Stryjski Park, restauracja „Atlas”, knajpa Baczewskiego, dzielnice Kleparów i Łyczaków.

Przed wojną lwowskie piosenki charakteryzowała niebywała wesołość. Były pogodne, pełne radości i dowcipu. Wspomnieć tu można audycję radiową „Wesoła Lwowska Fala”, gdzie jej główni wykonawcy, dwaj batiarzy, Szczepcio i Tońcio wyśpiewywali pamiętane do dzisiaj „W Stryjskim Parku”, „Tylko we Lwowie”, „Za rugatku” i inne, równie znane piosenki.

Po wojnie pozostały już tylko wspomnienia o tym wyjątkowym, niegdyś polskim mieście, będącym kolebką polskiej kultury, nazywanym polską Florencją, pełnym talentów, ideałów, inteligencji, najpiękniejszych kobiet, muzyki i teatrów. I właśnie z tęsknoty za tym przedwojennym polskim Lwowem powstawały na emigracji utwory przepełnione uczuciem smutku i żalu, ale też nadziei, że ziszczą się sny o powrocie do znanych, ukochanych miejsc.

Dzisiejszy Lwów, jak wiele innych znanych miast, jest chętnie odwiedzany przez turystów. Są jednak osoby, dla których pozostaje on czymś więcej. To ludzie, którzy dzięki własnym doświadczeniom lub rodzinnym opowieściom przechowują w sercach dawne o Lwowie wspomnienia…

To dla nich, ale też wszystkich, którym bliskie są narodowe tradycje dedykowane jest przedstawienie „Z Rozwadowa do Lwowa. Wystawiona było w niedzielę 25 listopada w budynku Inżynierii Środowiska Oddziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli, będzie powtórzone 30 listopada w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury o godzinie 18.

Wykonawcy: Zespoły artystyczne Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli - Chór Lasowiacy, grupa wokalna „Pałacyk Michla”, Kapela Podwórkowa „Rozwadów”. Scenariusz i reżyseria: Julia Butryn – uczennica maturalnej klasy Liceum Samorządowego w Stalowej Woli. Kierownictwo artystyczne Edward F. Horoszko. Spektakl przygotowany w ramach zadania publicznego, współfinansowany ze środków Gminy Stalowa Wola we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli

Warto wspomnieć, że dokładnie 100 lat temu, w nocy z 21 na 22 listopada 1918 roku, po 146 latach zaboru austriackiego, Lwów z powrotem znalazł się w rękach polskich obroniony przez Lwowskie Orlęta. Historia Orląt Lwowskich do dziś jest aktualna. Niestety nie w cnotach Polaków, ale w ich wadach. Sto lat temu we Lwowie do obrony polskiej niepodległości stanęła tylko młodzież.

W 1918 roku Lwów był zamieszkały w 62 procentach przez Polaków, w mniej niż 30 procentach przez Żydów, i w 10 procentach przez inne mniejszości narodowe, w tym 2 procent Ukraińców. To polskie miasto 1 listopada 1918 roku zostało zajęte przez wojska ukraińskie - żołnierzy armii rozpadającego się cesarstwa austro-węgierskiego narodowości ukraińskiej z całej Galicji, którzy uznali zwierzchnictwo nowo powstałego rządu niepodległej Ukrainy – Ukraińskiej Rady Narodowej. Były to ostatnie dni pierwszej wojny światowej. W odpowiedzi na ukraińską okupację Lwowa, 6 listopada polska młodzież i polskie dzieci chwyciły za broń. 22 listopada prawie bez walk wojska polskie wkroczyły do miasta, z którego armia ukraińska sama się wycofała.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. FLESZ PLASTIK ZAKAZANY]

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie