Podwyższone limity zamrożenia cen energii. Polacy nie zapłacą więcej za prąd!

Artykuł sponsorowany POLSKI KOMITET ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Ceny energii elektrycznej w Europie są wysokie. Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej dla większości gospodarstw domowych w Polsce pozostały na poziomie ubiegłorocznych, czyli nieco ponad 40 groszy za kilowatogodzinę (ok. 10 eurocentów) i są jednymi z najniższych w Europie. Średnia unijna to aż 25 eurocentów.

Działania rządu, które obecnie zmierzają do podniesienia limitów zamrożonych cen, są jednak jedynie doraźną pomocą dla gospodarstw domowych. Skuteczne i długofalowe obniżenie cen prądu jest możliwe jedynie dzięki transformacji energetycznej.

Zamrożone ceny energii – podwyższenie limitów

Kryzys energetyczny wywołany m.in. działaniami zbrojnymi na Ukrainie, wzrostem cen surowców energetycznych oraz wzrostem kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla objął zasięgiem całą Europę. Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej obowiązującej od stycznia 2023 r., opłaty za prąd pozostaną dla większości Polaków na stosunkowo niskim poziomie z 2022 r.

Limity zostały ustalone na następującym poziomie:

  • 2 000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego;
  • 2 600 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego z osobami z niepełnosprawnościami;
  • 3 000 kWh dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, w tym seniorów, którzy wychowali co najmniej troje dzieci.

Kierując się dobrem społecznym, rząd zdecydował o podwyższeniu limitów do wielkości od 3 000 do 4 000 kWh, co przełoży się na jeszcze większe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną – nawet do 4 000 zł w skali roku Senat przyjął ustawę z poprawkami, po czym wróci ona pod obrady Sejmu.

Warto przypomnieć, że przeciętne roczne zużycie energii przez gospodarstwo domowe wynosi około 2000 kW, a Tarcza Solidarnościowa pozwala już teraz na oszczędność od 2000 do nawet 3000 zł rocznie. Co więcej, gospodarstwa domowe, które wykażą zmniejszenie zużycia prądu, mogą liczyć na upusty w kolejnym, 2024 r.

Polski Komitet Energii Elektrycznej już od ponad roku edukuje, jak dzięki prostej zmianie nawyków jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii w naszym domu, a w efekcie zmniejszyć wysokość rachunku za prąd. Teraz ta wiedza będzie jeszcze bardziej użyteczna, ponieważ rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej oferują dodatkowy rabat. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r. Jak pokazują nasze analizy na www.liczysieenergia.pl, oszczędność prądu na tym lub nawet większym poziomie jesteśmy w stanie osiągnąć bez dodatkowych wyrzeczeń czy drastycznej zmiany trybu życia – mówi Pan Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE).

Szczegółowe informacje dotyczące podwyższonych limitów zamrożenia cen energii dostępne są na stronie kampanii edukacyjnej PKEE www.liczysieenergia.pl.

Skuteczne i długofalowe obniżenie cen prądu – tylko dzięki transformacji energetycznej

Niskie ceny energii, które dla gospodarstw domowych do wysokości limitu pozostają na poziomie około 41 groszy za kWh netto, a po jego przekroczeniu około 69 groszy za kWh netto, nie oznaczają jednak niskich kosztów wytwarzania. Przeciwnie, te, ze względu m.in. na agresywną politykę Rosji, są wysokie. Cena dla odbiorcy końcowego to jedynie ułamek ceny, którą płacą spółki obrotu na rynku hurtowym.

Różnica w cenie pokrywana jest z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, finansowanego przez wytwórców energii, budżet państwa oraz spółki węglowe. Rządowa Tarcza Solidarnościowa skutecznie powstrzymuje wzrost cen energii dla odbiorcy końcowego. Jest to jednak jedynie działanie doraźne. Skuteczne i trwałe obniżenie cen energii elektrycznej jest możliwe jedynie dzięki zmianie tzw. miksu energetycznego. Co to oznacza? Dziś 70% energii w Polsce wytwarzanej jest z węgla, co wiąże się z wysokimi kosztami zakupu surowca oraz uprawnień do emisji CO2 i przekłada się bezpośrednio na wysoką cenę prądu. W tej sytuacji konieczna jest transformacja energetyczna, czyli inwestycje w źródła zero- i niskoemisyjne: elektrownie jądrowe, farmy fotowoltaiczne, morskie i lądowe farmy wiatrowe, ale także linie przesyłowe i dystrybucyjne oraz magazyny energii pochodzącej z OZE.

Zgodnie z raportem z analizy przeprowadzonej na zlecenie PKEE przez E&Y transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować nie mniej niż 600 miliardów złotych do 2030 r. To bardzo duże koszty, które można porównać ze wszystkimi zaplanowanymi wpływami do polskiego budżetu w 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podwyższone limity zamrożenia cen energii. Polacy nie zapłacą więcej za prąd! - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia