Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy stworzyli monetę UFO, która... może latać. „Na nowo zapisujemy się na kartach historii". Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polacy stworzyli pierwszą „latającą " monetę na świecie. UFO MP-1766 posiada ukryty silnik, a pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu.
Polacy stworzyli pierwszą „latającą " monetę na świecie. UFO MP-1766 posiada ukryty silnik, a pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu. Unsplash/ Hamza Baig
Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie monetę, która unosi się w powietrzu. Jak wyjaśniono w komunikacie – inspiracją dla autorów pionierskiego projektu UFO MP-1766 było hasło „The sky is not the limit”. – Do szerszego grona odbiorców UFO MP-1766 trafi najpewniej w drugim kwartale tego roku – wyjaśnia Łukasz Karda, Dyrektor Działu Planowania Technicznego i Produkcyjnego w Mennicy Polskiej.

Spis treści

Pierwsza i jedyna moneta UFO na świecie

– Nasza moneta to efekt wytężonej pracy szerokiego grona ekspertów Mennicy Polskiej, którzy potrafią realizować najbardziej ambitne koncepty. UFO wprawiamy w ruch dzięki silnikowi ukrytemu w jego wnętrzu. Pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu. Zaprezentowana podczas Forum Technicznego w Berlinie moneta to prototyp. Do szerszego grona odbiorców UFO MP-1766 trafi najpewniej w drugim kwartale tego roku – wyjaśnia Łukasz Karda, Dyrektor Działu Planowania Technicznego i Produkcyjnego w Mennicy Polskiej, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśniono, pionierski projekt UFO to nie tylko obiekt latający, ale również świecący w ciemności – efekt ten został uzyskany dzięki wykorzystaniu farby fluorescencyjnej utwardzanej światłem UV. W celu pełniejszego podkreślenia walorów estetycznych w procesie produkcji zastosowano druk cyfrowy i selektywne powlekanie miedzią.

Z czego zbudowana jest moneta UFO MP-1766

Ponad dekadę temu jako pierwsi na świecie wyprodukowaliśmy monetę przestrzenną. Potem systematycznie zaskakiwaliśmy kolejnymi ambitnymi projektami w niestandardowej formie. Teraz na nowo zapisujemy się na kartach historii, mogąc pochwalić się wykorzystaniem naszego know-how do stworzenia pierwszej na świecie latającej monety – dodaje Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej.

Pierwsze na świecie latające mennicze dzieło zostało wykonane z siedmiu uncji srebra najwyższej próby. Pomimo niestandardowej formy moneta jest legalnym środkiem płatniczym, choć realna wartość jest istotnie wyższa niż nominalna.

Polacy stworzyli pierwszą „latającą " monetę na świecie. UFO MP-1766 posiada ukryty silnik, a pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu.

Polacy stworzyli monetę UFO, która... może latać. „Na nowo z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Polacy stworzyli monetę UFO, która... może latać. „Na nowo zapisujemy się na kartach historii". Zobacz zdjęcia - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia