MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska spółka technologiczna opracowała rewolucyjne materiały. Jeden z nich jest w stanie zatrzymać wodór

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Materiały opracowane przez Polaków przyniosą ogromne zmiany. Pierwsza z nich to bezpieczniejsze i bardziej efektywne magazynowanie wodoru
Materiały opracowane przez Polaków przyniosą ogromne zmiany. Pierwsza z nich to bezpieczniejsze i bardziej efektywne magazynowanie wodoru Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
HiPower Institute of Materials z Grupy hiPower Energy (dawn. Arena.pl S.A.), znany z technologii zmieniających fizyczne i chemiczne właściwości powierzchni, ujawnił opracowanie kilku nowych materiałów. Jeden z nich może być użyty do uszczelniania pojemników z wodorem, a nawet wielokilometrowych rurociągów, którymi mógłby przepływać ten gaz, bez ryzyka wycieku.

Spis treści

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, hiPower Institute of Materials pochwalił się autorskimi technologiami, których wdrożenie może znacząco obniżyć koszty produkcji w różnych gałęziach przemysłu. Skorzystają branże: energetyczna, budowlana, spożywcza, farmaceutyczna i medyczna. Jeden z opracowanych materiałów budzi jednak największe emocje, ponieważ otwiera polskiemu biznesowi drogę do rywalizacji na polu gospodarki wodorowej.

Powłoka barierowa uszczelni pojemniki z wodorem. To oznacza większe bezpieczeństwo

Zespół polskich naukowców stworzył nowatorską powłokę barierową, która ze względu na nieosiągalną dotychczas szczelność, może rozwiązać problem ubytków wodoru podczas jego magazynowania, przesyłania lub transportu.

– Stworzenie innowacyjnej warstwy barierowej to przełomowe odkrycie dla branży wodorowej. Pozwoli ono rozwiązać palący problem wycieków wodoru. Zastosowanie naszej powłoki uszczelniającej oraz autorskiego systemu uszczelniania zbiorników wysokociśnieniowych na wodór pozwoli przedsiębiorstwom ograniczyć niemal do zera straty finansowe związane z ubytkiem wodoru – komentuje Rafał Gnojnicki, prezes zarządu hiPower Institute of Materials.

Prezes hiPower Insitute of Materials zauważył, że opracowany materiał pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie wodoru i czerpanie większych korzyści klimatycznych, a co za tym idzie, przysłuży się procesowi dekarbonizacji gospodarki.

Na czym polega technologia zol–żel? Do stworzenia izolacji wystarczy aerożel

Jeszcze dalej idzie dr Justyna Krzak, wiceprezes spółki hiPower Institute of Materials, która zwraca uwagę na ekologiczny aspekt opracowanych przez firmę technologii. Obecnie spółka skupia się na technologii zol–żel. Czym się ona charakteryzuje? Jak wyjaśnia dr Krzak, metoda zol–żel pozwala na otrzymywanie wieloskładnikowych materiałów bezpośrednio, czyli bez konieczności wytwarzania półproduktów lub stosowania drogich technologii przetwarzania.

– Technologia zol–żel daje szerokie możliwości w obszarze tworzenia powłok uszlachetniających powierzchnie różnorodnych materiałów – mówi dr Krzak.

Jak to się przekłada na praktyczne zastosowanie technologii zol–żel? Zespół naukowców hiPower Insitute of Materials wykorzystał już swoją technologię do wyprodukowania mat izolacyjnych na bazie aerożeli i PET z recyklingu. Powstały powłoki antykorozyjne, adhezyjne i samoregenerujące się, nanometryczne i submikronowe proszki, które – jak zapewnia dr Krzak – znajdą zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Na czym polega autorska technologia nakładania powłoki opracowana przez instytut?

Polska firma technologiczna opracowała także wielowarstwowy system nakładania powłok „FineCoat4PressureVessel”, który gwarantuje utrzymanie właściwości docelowych powłok.

Obejmuje on:

  • aktywację powierzchni przed nałożeniem warstw;
  • precyzyjne nakładanie submikronowych warstw na powierzchnie wielkoformatowe, w tym wnętrza zbiorników na gazy;
  • stabilizację warstw wewnątrz zbiornika;
  • wykrywanie nieciągłości powłoki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska spółka technologiczna opracowała rewolucyjne materiały. Jeden z nich jest w stanie zatrzymać wodór - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia