MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład 2022. Co zmieni? Sprawdź, jeśli prowadzisz lub zakładasz firmę. Tłumaczą eksperci z Ministerstwa Finansów i z ZUS

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Polski Ład 2022. Co zmieni? Sprawdź, jeśli prowadzisz lub zakładasz firmę. Tłumaczą eksperci z Ministerstwa Finansów i z ZUS
Polski Ład 2022. Co zmieni? Sprawdź, jeśli prowadzisz lub zakładasz firmę. Tłumaczą eksperci z Ministerstwa Finansów i z ZUS 123rf.com
O czym należy pamiętać zakładając firmę w 2022 roku? W grudniu 2021 odbył się webinar na temat prowadzenia Jednoosobowej Działalności Gospodarczej w 2022 roku, czyli po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Nową sytuację przedsiębiorców wyjaśniali eksperci z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także z Ministerstwa Finansów. Nie mogłeś obejrzeć na żywo? Mamy link do nagrania. Specjaliści odpowiedzieli na ponad 20 pytań dotyczących rozliczeń podatkowych, składki zdrowotnej oraz dokumentów ZUS. Zobacz, co zmieni Polski Ład w 2022 roku, jeśli prowadzisz lub zamierasz założyć firmę.

Polski Ład 20211. Zakładasz firmę lub jesteś przedsiębiorcą? Biuro rzecznika MSP wyjaśnia najważniejsze przepisy Polskiego Ładu

Ponad dwugodzinny webinar zorganizowany przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest próbą wyjaśnienia i doradzenia przedsiębiorcom w zrozumieniu nadchodzących w 2022 zmian i wybraniu najkorzystniejszej dla siebie formy opodatkowania.

Został podzielony na dwie części. Pierwsza została poświęcona podatkowi dochodowemu w przypadku Jednoosobowych Działalności Gospodarczych, a druga dotyczyła składki zdrowotnej na nowych zasadach.

W spotkaniu live wzięli udział: Dyrektor Wydziału Interwencji Procesowej Paweł Chrupek, wice Prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych Edyta Zaniewicz, Beata Karbownik Zastępca Dyrektora Podatków Dochodowych Ministerstwo Finansów, oraz eksperci ZUS: dyr. Agata Wiśniewska-Półtorak, dyr. Anna Staszyńska, Alina Głębicka-Rękawek, Bernard Jaroszewicz, Andrzej Okułowicz.

Tego typu inicjatywy pomagają przy wprowadzaniu nowych przepisów w praktykę. Pierwsze 2-3 miesiące są zawsze bardzo gorące, bo uczymy się przepisów od nowa i mamy wiele pytań. Tym cenniejszy jest więc udział przedstawicieli Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo będziemy mieli możliwość zaczerpnięcia wiedzy u źródła.

Webinar można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Zmiany, jakie wprowadza Polski Ład. Co jest ważne dla przedsiębiorców?

Tzw. Polski Ład, ustawa, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 wprowadza liczne zmiany, w tym dla przedsiębiorców. Liczne pytania spływające do rzecznika przedsiębiorców stały się powodem do zorganizowania webinaru.

Polski Ład to przepisy, które budzą wiele wątpliwość z tego względu, że dotyczą nas wszystkich w szerokim zakresie. Zostały wprowadzone po części jako pewna odpowiedź na postulaty rynku, chociażby kwestia dotycząca podstawy opodatkowania. Z drugiej strony część przepisów ma ułatwić prowadzenie działalności. Zwracam Państwa uwagę, że Polski ład to przepisy, na które trzeba patrzeć wieloaspektowo. Są tam przepisy kontrowersyjne, jak również te jak najbardziej oczekiwane, dzięki którym prowadzenie działalności gospodarczej się poprawi. – powiedział Mecenas Paweł Chrupek, dyrektor Wydziału Interwencji Procesowej Biura Rzecznika MiSP.

Mecenas Paweł Chrupek zakończył wstęp do webinaru sugestią, aby nie poddawać przepisów Polskiego Ładu jednostronnej pochopnej ocenie, a następnie przekazał wirtualny mikrofon ekspertom.

Zwracam na to uwagę, byśmy nie patrzyli na Polski Ład zerojedynkowo, że jest to tylko samo zło lub same genialne pomysły. Prawda jest gdzieś pośrodku. Każdy przepis ma swoją specyfikę i wymaga przećwiczenia go w praktyce. Nie ma idealnych rozwiązań. Tym bardziej dobrze, że możemy się spotkać i zasięgnąć wiedzy u źródła.

Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwo Finansów Beata Karbownik podsumowała zmiany, jakie nastąpią od 1 stycznia 2022 roku.

Polski Ład - co się zmieni?

4 formy rozliczenia podatku dochodowego:

 • Zasady ogólne – wybór skali podatkowej, 17 proc. i 32 proc.
 • Podatek liniowy – 19 proc. (bez zmian)
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
 • Karta podatkowa

Nie we wszystkich obszarach Polski Ład wprowadza zmiany, natomiast niektóre nowe przepisy dotyczą szerszej grupy odbiorców niż przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze np.

 • podwyżka kwoty wolnej od podatku – kwota wolna wzrośnie do 30 000 złotych,
 • wyższy próg podatkowy – zwiększenie do 120 000 złotych.

Została też zwrócona uwaga na zmiany w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne:

 • Zasadniczo zmianę będzie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku PIT,
 • nowa zasada obowiązywać będzie w jednakowym zakresie wszystkich podatników, a więc zarówno pracowników na etacie, jak i przedsiębiorców niezależnie od wybranej przez nich formy opodatkowania ,
 • natomiast forma opodatkowania będzie miała wpływ na wysokość składki i sposób jej naliczania.

A także nowe ulgi podatkowe PIT w kontekście preferencji podatkowych:

 • Ulga dla pracujących emerytów
 • Ulga dla rodzin 4 plus
 • Ulga na powrót
 • Ulga dla klasy średniej
 • Ulga na zabytki

Podczas webinaru mamy szansę poznać założenia Polskiego Ładu od strony praktycznej. W prezentacji zostają omówione przykłady przedsiębiorców i nie tylko, ich zarobków wraz z dokładnymi kalkulacjami podatkowymi. Kazusy prezentowane podczas webinaru dotyczą:

 • rodziny 2 plus 2, rozliczenia łącznie z małżonkiem zatrudnionym na umowę o prace z wynagrodzeniem 6 tys. złotych brutto,
 • samozatrudnionych: głównej księgowej, programisty, hydraulika,
 • mikro przedsiębiorcy grafika komputerowego,
 • restauracji (JDG).

W części podatkowej webinaru, zostały także udzielone odpowiedzi na pytania Krajowej Izby Biur Rachunkowych, dotyczące dochodów z najmu.

Zmiany rozliczania składek i sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych

Druga część spotkania została powierzona w ręce ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiedzieli oni na szczegółowe pytania uwzględniając wyliczenia kwoty, co pozwala przedsiębiorcom utożsamić swoją firmę z podanymi przykładami, a także wyjaśniali poszczególne przepisy ustawy. Łącznie ZUS udzielił odpowiedzi na blisko 20 pytań dotyczących: podstaw wymiaru składki, rocznej dopłaty dla ryczałtowców, ulgi na start, deklaracji ZUS i innych.

Na koniec Biuro rzecznika MiSP zapewniło, że w styczniu pojawią się kolejne webinaria dotyczące Polskiego Ładu, a o wszystkich aktualnościach można dowiedzieć się ze strony Biura Rzecznika MiSP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład 2022. Co zmieni? Sprawdź, jeśli prowadzisz lub zakładasz firmę. Tłumaczą eksperci z Ministerstwa Finansów i z ZUS - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia