Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poradnik Przedsiębiorcy. Rusza akcja Echa Dnia - zadzwoń po darmową poradę do prawników

Marzena Smoręda
archiwum
Echo Dnia i Kancelaria Piekarski & Partnerzy oraz WERTUS Windykacja i Restrukturyzacja rozpoczynają wspólną akcję, której celem jest pomoc przedsiębiorcom i osobom indywidualnym w dotarciu do specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa gospodarczego i rozwiązań związanych z odzyskiwaniem należności. Wspólna akcja nie tylko przybliży naszym czytelnikom te ważne i trudne zagadnienia, ale także pomoże w znalezieniu właściwej ścieżki postępowania.

Eksperci mecenas Michał Mazur oraz mecenas Anna Śledź z Kancelarii Piekarski & Partnerzy na łamach Echa Dnia i portalu ECHODNIA.STREFABIZNESU.EU podejmować będą ważne dla przedsiębiorców i osób indywidualnych tematy dotyczące ważnych dla polskich i międzynarodowych podmiotów gospodarczych, instytucji finansowych oraz podmiotów publicznych problemów prawnych oraz z odzyskiwaniem należności, począwszy od działań polubownych, dochodzenia należności przed sądem, na wspomaganiu egzekucji komorniczej kończąc. W każdy piątek tygodnia będą także dyżurować przy telefonie eksperckim, udzielając naszym czytelnikom bezpłatnych porad prawnych z tego zakresu. Dzwoniąc pod 0 41 30 100 38 w godzinach 11-12 będzie można osobiście porozmawiać z ekspertami na palące dla firm i osób fizycznych problemy prawne.

W pierwszym odcinku nasi eksperci mówią o tym, jakie zabezpieczenia prawne powinny podjąć małe i średnie przedsiębiorstwa, aby uchronić się przed nieuczciwymi klientami.

- Problem nieuregulowanych należności dotyczy niemal każdej firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Właściciele firm, w szczególności w sytuacji nawiązywania relacji handlowych z nowymi kontrahentami, częstokroć zadają sobie pytanie, jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy przed ewentualnym oszustem i zapewnić sobie uzyskanie zapłaty za dostarczony towar. Oto kilka ważnych wskazówek w tym zakresie – mówi mecenas Anna Śledź.

- Po pierwsze, należy sprawdzić dane rejestrowe na temat firmy, z którą zawieramy kontrakt. Jest możliwe na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu. Można tam pobrać aktualny wydruk Krajowego Rejestru Sądowego spółek handlowych, spółdzielni, fundacji i innych podmiotów. Na stronie Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej pod adresem https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx można sprawdzić status spółki cywilnej oraz podmiotów prowadzony w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Warto zwrócić uwagę na to, czy działalność nie jest zawieszona, kto reprezentuje spółkę cywilną, oraz na termin założenia działalności – wyjaśnia prawnik.

Kolejny krok to zaświadczenia. - Warto poprosić nowego klienta firmy o przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Nie da to wprawdzie pewności, co do uczciwych intencji klienta, ale jeśli nie rozlicza się on na bieżąco z powyższymi organami, to jakie jest prawdopodobieństwo, że dotrzyma warunków planowanej współpracy. Bardzo przydatny okazuje się Internet. Warto przejrzeć opinie na temat przyszłego kontrahenta, sprawdzić, czy posiada stronę internetową czy jest z nim możliwość bezpośredniego kontaktu.– zwraca uwagę ekspert.

Po sprawdzeniu danych rejestrowych i zaświadczeń z urzędów, strony i opinii na forach internetowych, jeśli klient jest dla firmy wiarygodny można przystąpić do sporządzenia dokumentów, czyli skonstruować i podpisać umowę, umożliwiającą właścicielom firm skuteczną egzekucję swoich wierzytelności.

- Nie można jednak robić tego bez sprawdzenia przed podpisaniem kontraktu, czy dane dotyczące firmy podane przez kontrahenta są prawdziwe, dopilnować, aby umowa była podpisana przez osobę reprezentująca firmę, z którą współpracę nawiązujemy, wyraźnie określić, która strona odpowiada za pokrycie ewentualnych kosztów związanych z brakiem realizacji przedmiotu zamówienia, czyli kosztów windykacji. Należy dopilnować też innych dokumentów handlowych, takich jak podpisanych przez kontrahenta kopii faktur, dokumentów wz, listów przewozowych – mówi mecenas Anna Śledź.

Na koniec ważna uwaga. - Należy pamiętać o archiwizacji dokumentów, czyli przechowywaniu ich przez okres pięciu lat (zgodnie z ustawowym obowiązkiem) wszelkiej dokumentacji związanej z prowadzonym przedsiębiorstwem – przypomina prawnik.

Kancelaria Piekarski & Partnerzyjest niezależną, polską firmą prawniczą składającą się z zespołu wyspecjalizowanych prawników, świadczącą doradztwo prawne dla polskich i międzynarodowych podmiotów gospodarczych, instytucji finansowych oraz podmiotów publicznych. Została założona w 2001 roku przez radcę prawnego Mieczysława Piekarskiego, posiadającego szerokie wykształcenie zawodowe i bogate doświadczenie praktyczne. Mieczysław Piekarski ukończył aplikację sądową, aplikację radcowską oraz posiada licencję syndyka. W czasie swojej 20-letniej pracy zawodowej uczestniczył w ogromnej ilości przedsięwzięć prawnych i biznesowych, wykonując różne funkcje i zajmując różne stanowiska. Wiedza teoretyczna, jak i praktyczna pozwoliła mu na zbudowanie nowoczesnej i profesjonalnej kancelarii opartej na zespole wykwalifikowanych prawników.

W ciągu 14-letniej działalności kancelarii zaufało liczne grono klientów, są to firmy prowadzące działalność w wielu sektorach gospodarki, często będące liderami w swoich branżach. A są to między innymi świętokrzyskie spółki: Piekarnia Pod Telegrafem, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem”, Becher, Chemar Rurociągi, Chemar Armatura, Chemar Service, HSD Chałupka, HSD Inwestycje, Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości z Końskich, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie, Piekarnia Białogon, Zakład Piekarniczy Omar.

Spółka Wertus Windykacja i Restrukturyzacjaświadczy kompleksową obsługę związaną z odzyskiwaniem należności, począwszy od działań polubownych, dochodzenia należności przed sądem, a na wspomaganiu egzekucji komorniczej kończąc. Świadczy również usługi restrukturyzacji przedsiębiorstw, które mają na celu poprawę płynności finansowej oraz umożliwienie dalszego funkcjonowania firm, które mają problemy finansowe, są zagrożone bankructwem, prowadzone jest wobec nich postępowanie egzekucyjne, mają długi w bankach i firmach pożyczkowych, co powoduje utratę płynności finansowej. Wertus pomaga w odzyskaniu rentowności między innymi przez windykację niespłacanych należności, renegocjowanie w imieniu klientów warunków spłat zobowiązań, negocjację umów lub poszukiwanie nowych źródeł finansowania. Długoletnia działalność świadczenia pomocy prawnej pozwoliła stworzyć system, który w sposób profesjonalny zabezpiecza bezpieczne prowadzenie biznesu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia