MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porcelana z Ćmielowa na prezydencję w Unii Europejskiej

Elżbieta ŚWIĘCKA, [email protected]
Figurka Mazowsze Fabryki Porcelany AS Ćmielów jest chętnie wybierana przez europejskich klientów.
Figurka Mazowsze Fabryki Porcelany AS Ćmielów jest chętnie wybierana przez europejskich klientów.
Fabryka Porcelany AS Ćmielów swoimi ręcznie zdobionymi i dekorowanymi produktami upamiętnia i promuje ważne wydarzenia. Nie mogło więc zabraknąć specjalnego wyrobu z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Zobacz:**Galeria zdjęć wyrobów Fabryki Porcelany AS Ćmielów**.

Specjalny Porcelanowy Puchar Prezydencja Polski swoją dekoracja nawiązuje do polskich barw narodowych (kolory biały i czerwony) oraz barw Unii Europejskiej (niebieska pokrywa pucharu ze złotymi gwiazdami). Z jednej strony pucharu znajduje się napis „Prezydencja Polski” i wizerunek orła białego w złotej koronie. Natomiast po drugiej jego stronie umieszczony został napis w języku angielskim „Polish Presidency”, a poniżej niebieska mapa krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz data sprawowania przez Polskę Przewodnictwa w Radzie UE.

Tradycja się podoba

Puchar to jednak nie jedyny wyrób promujący Polskę wśród Europejczyków. - W związku z objęciem przewodnictwa w Unii, hitem wśród klientów indywidualnych, firm oraz instytucji stały się figurki oraz filiżanki nawiązujące do narodowej tradycji. Wręczane są one klientom oraz partnerom biznesowym, a często zabierane są w zagraniczne podróże służbowe i zapakowane w ekskluzywne mahoniowe opakowania stanowią wyjątkowy upominek z Polski.– mówi Emilia Kwiecień z Fabryki AS Ćmielów.

Te wyroby, które najbardziej przypadły do gustu klientom ćmielowskiej fabryki to między innymi figurki Mazowsze i Żubr, których wzory powstały w 1957 roku, Bocian z 1957 roku oraz nieco nowsze – Żubr Polski, zaprojektowane w 2010 roku.

- Dużą popularnością cieszą się filiżanki Husaria Narodowa pochodzące z Serwisu Krzysztof Penderecki, zaprojektowanego przez Elżbietę Penderecką z okazji 75 urodzin swojego męża – dodaje nasza rozmówczyni.

Europę promują w Wietnamie

„Piękne Małpy Europy” to tworzona przez ponad 7 lat kolekcja 47 obrazów na porcelanie, zaprojektowana i wykonana przez Adama Spałę, właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów oraz Jadwigę Stan, artystę-plastyka i wieloletnią pracowniczkę fabryki. Kolekcja prezentuje wszystkie 47 krajów Starego Kontynentu, a każda małpa na obrazie ma jakieś atrybuty kojarzące ją ze swoim państwem.

- Wszystkie obrazy kolekcji zostały połączone poprzez charakterystyczną dla każdego kraju architekturę. Niebagatelną zaletą jest fakt, iż kolekcja ta ma walory edukacyjne. Rozpoznajemy dany kraj poprzez charakterystyczne budowle między innymi Wieża Eiffla czy też Brama Branderburska. Kolejnym elementem spajającym całą kolekcję są flagi poszczególnych krajów namalowane na filiżankach. Intrygujący dla oglądających obrazy jest fakt, że każda małpa ma ukryty gest narodowy, według mojego wyobrażenia. W innych obrazach nie będę wskazywał ukrytych gestów, natomiast zapewne poznacie Państwo iż dla naszej polskiej małpy zaczerpnąłem gest z olimpiady w Moskwie w 1980 roku – mówił w wywiadzie dla Wietnamskiej gazety Adam Spała.

Od 4 do 10 lipca wystawę można obejrzeć w Muzeum Sztuk Pięknych w Hanoi w Wietnamie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia