Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Laureaci tego zestawienia to dla wielu osób najbardziej pożądani pracodawcy

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Wysokie płace, elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej. To już podstawa. Najlepsi oferują także możliwości związane z edukacją
Wysokie płace, elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej. To już podstawa. Najlepsi oferują także możliwości związane z edukacją 123rf.com/profile_fizkes'>fizkes
Można szukać pracy, ale można też szukać dobrego pracodawcy. Różnica między pierwszym a drugim sprowadza się do tego, że w przypadku znalezienia odpowiedniego pracodawcy, na dłuższy czas znika problem przeglądania ofert w agencjach pośrednictwa. Zapoznanie się z listą laureatów tego niecodziennego konkursu, daje możliwość ograniczenia ryzyka popełnienia błędu, przy wyborze miejsca zatrudnienia w ramach wciąż istniejącego tzw. rynku pracownika.

Spis treści

Wspieranie rodzinnych więzi, tworzenie włączającego miejsca pracy, rozbudowany wachlarz świadczeń motywacyjnych czy zrównoważone podejście do wolontariatu – to tylko wybrane działania laureatów XIII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” wybranych w dziesięciu kategoriach. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele sektora bankowego, farmaceutycznego, a nawet firmy produkcyjne działające na rynku polskim. Sprawdzamy, którzy pracodawcy są najlepsi.

Wystarczą stabilne zatrudnienie i umowa o pracę, by wiele osób uznało, że pracuje w firmie godnej zaufania

Zwycięzcy XIII edycji konkursu, zanim odebrali statuetki, to wraz z innymi gośćmi wydarzenia wysłuchali debaty eksperckiej pt. „Trust@work – czy wzajemne zaufania w relacji pracownik-pracodawca jest możliwe i jak to osiągnąć?”, jak również zapoznali się z wynikami badania opinii publicznej firmy Ariadna, mającymi określić wzajemne zaufanie w relacji pracownik–pracodawca oraz pożądane działania edukacyjno-promocyjne.

Z badania przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna, wynika, że ponad połowa badanych (53 proc.) jest zadowolona ze swojej sytuacji zawodowej, a 55 proc. badanych pozytywnie ocenia firmę, w której pracuje. Aż 61 proc. ankietowanych uważa swego pracodawcę za godnego zaufania, za co odpowiada stabilne zatrudnienie i umowa o pracę (35 proc.).

Obecnie bardziej cenione są stabilność i pewności zatrudnienia ponad czynniki finansowe, społeczne czy wizerunkowe

Jednocześnie wyraźnie widać, że czas po pandemii, pełen niepewności gospodarczej, sprawił, że zmieniły się priorytety pracowników pod względem najistotniejszych dla nich cech, określających godnego zaufania pracodawcę. O ile w poprzedniej edycji badania (2021), za najważniejszą cechę takiego pracodawcy badani uznali przede wszystkim brak opóźnień w wypłacaniu wynagrodzenia (24 proc. wskazań), to w 2023 r. najczęściej wskazywaną odpowiedzią było zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ta odpowiedź uzyskała w tegorocznym badaniu aż o 33 proc. wskazań więcej niż 2 lata temu.

Tyle samo badanych - aż 35 proc. - wskazało także na stabilność zatrudnienia, jako najważniejszą cechę pracodawcy godnego zaufania. To o 25 proc. więcej niż w 2021 r. Wyniki te oznaczają wzrost znaczenia stabilności i pewności zatrudnienia ponad inne czynniki, zarówno finansowe, jak i społeczne czy wizerunkowe.

Kwestia dbania o środowisko okazuje się ważniejsza dla zatrudnionych niż firmowe imprezy

Badanie potwierdziło również, pracownicy są coraz bardziej świadomi możliwego pozytywnego oddziaływania firm na otoczenie w obszarach społecznym czy środowiskowym. Ponad 60 proc. ankietowanych wskazało, że pracodawcy powinni angażować się w aktywności na rzecz ochrony środowiska.

–Badani uznali to za ważniejsze działanie, niż choćby organizacja imprez firmowych czy sponsoring sportowy. Ta zmiana świadomości i postawienie dbałości o środowisko na pierwszym miejscu jest bardzo pozytywna – podkreśla Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizatora Konkursu.

To tyle, jeśli chodzi o to, co jest ważne dla kandydatów do pracy na rynku pracownika. A jak kwestię pracowników postrzegają pracodawcy oraz instytucje z nimi współpracujące?

Pracodawca powinien stworzyć warunki, dzięki który zespół zaangażuje się w budowanie sukcesu

Dariusz Janus, Główny Ekonomista Instytutu Biznesu (członka Kapituły Konkursu), w podsumowaniu wydarzenia zauważył, że pracownicy są najbardziej cenną i poszukiwaną częścią każdego przedsiębiorstwa. – Sposobem na ich przyciągnięcie jest budzenie zaufania i stwarzanie dogodnych warunków pracy. Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” to skarbnica wiedzy o tym jak zainteresować kandydatów do pracy przedsiębiorstwem oraz jak później sprawić, aby chcieli zaangażować się w powierzone im obowiązki i zadania – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia