Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca na studiach a koronawirus. Oto formy pomocy dla pracujących studentów

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
W roku akademickim 2020/2021 niektóre uczelnie wprowadziły nauczanie zdalne. Zainteresowanie studiami zmalało, ponieważ przyszłość edukacji w dobie pandemii jest niepewna, a wielu pracujących studentów ma mniej stabilną sytuację finansową. Sprawdziliśmy, na jakie formy zapomogi może liczyć pracujący student.
W roku akademickim 2020/2021 niektóre uczelnie wprowadziły nauczanie zdalne. Zainteresowanie studiami zmalało, ponieważ przyszłość edukacji w dobie pandemii jest niepewna, a wielu pracujących studentów ma mniej stabilną sytuację finansową. Sprawdziliśmy, na jakie formy zapomogi może liczyć pracujący student. Scott Webb/ Unsplash.com
Praca na studiach często wiąże się z niepewnością zatrudnienia. Młodzi ludzie dorabiający do studiów przeważnie podpisują umowy cywilnoprawne, a te w najmniejszym stopniu chronią pracowników. Tak wygląda sytuacja studentów w czasach pandemii.

Jedną z najbardziej dotkniętych przez koronawirusa grup pracowników są pracujący studenci. Osoby pracujące w trakcie studiów zasilają szeregi barmanów, kelnerów czy recepcjonistów w hostelach i hotelach. Młodzi ludzie często podejmują pracę na ostatnich latach studiów, aby odciążyć rodziców, zdobyć doświadczenie zawodowe lub po prostu zarobić na studia i życie.

Praca studenta nie jest pewna

Nawet 82% studentów może podejmować różne formy pracy w trakcie studiów – wynika z raportu HR Polska “Student w pracy”. Najczęściej pracują osoby studiujące w trybie niestacjonarnym oraz studenci z ostatnich lat – trzeciego i piątego roku.

Trzy pierwsze miesiące trwania pandemii COVID-19 pokazały, że pomoc w ramach działań rządu często nie dociera na czas. Ponadto osoba, która nie czyta na bieżąco gazet, może poczuć się zagubiona wśród rządowych programów i obwieszczeń.  Podsumowujemy, jakie formy pomocy otrzymały osoby poszkodowane z powodu COVID-19.

Na jaką pomoc na rynku pracy możesz liczyć w czasie pandemii...

W Polsce żyje 1,2 mln studentów. Ta grupa, która jest aktywna na rynku pracy, przeważnie decyduje się na podjęcie zatrudnienia, chociaż zdarzają się również stażyści. Branżą pierwszego wyboru studiujących pracowników jest gastronomia. Wynika to z łatwości znalezienia pracy, dostępności wakatów w miastach akademickich oraz elastycznych godzin pracy. Niestety gastronomia znacznie ucierpiała przez epidemię COVID-19, zwłaszcza w okresie lockdownu, gdy bary i restauracje nie mogły przyjmować klientów na miejscu. Wówczas wielu młodych ludzi straciło zatrudnienie.

Pandemia uderzyła w pracujących studentów

Blisko 80% studentów na studiach magisterskich, osób łączących pracę z nauką, było zatrudnionych na postawie umów cywilnoprawnych – wynika z danych dr Dominika Buttlera z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który bada losy absolwentów UEP. Co 10. student z tej grupy stracił pracę, a kolejne 15% przez koronawirusa pracuje w ograniczonym zakresie. Stres związany z utratą zatrudnienia bądź redukcją godzin pracy szedł w parze z przejściem na zdalny tryb studiów, co okazało się bardziej absorbujące czasowo niż nauka na uczelni.

W dobie koronawirusa poszukiwanie pracy dodatkowej jest inne niż dotychczas. Z jednej strony firmy rzadziej rekrutują, z drugiej strony wielu pracodawców całkowicie wymieniło załogę.  Zobacz, na jakich stanowiskach szukać pracy dodatkowej w tym sezonie.

Praca dodatkowa w czasach pandemii. Zobacz, gdzie najprędzej...

W uwagi na problemy z pracą oraz przejście na nauczanie online wielu studentów II stopnia zdecydowało się na powrót w rodzinne strony. Dużo lepiej w czasie kryzysu radzą sobie absolwenci UEP. Te osoby, które znalazły pracę w branży finansowej lub ubezpieczeniowej, miały szczęście. Sektory, w których pracują, są dużo bardziej odporne na skutki kryzysu niż gastronomia. Potwierdzają to dane opublikowane w raporcie Grant Thornton, “Rynek pracy w czasie COVID-19”. Najstabilniejsze były: branża finansowa i marketing.

W gorszej sytuacji znajdują się absolwenci zatrudnieni w turystyce, rozrywce czy gastronomi. Część z nich straciła źródło dochodu przez zamrożenie procesów rekrutacyjnych. Z uwagi na niepewność jutra ok. połowa pracodawców wstrzymała procesy rekrutacyjne – sugerują dane Grant Thornton.

Na jaką pomoc mogą liczyć pracujący studenci?

Studenci, w których uderzyła pandemia, starali się o różne formy rządowego wsparcia – świadczenie postojowe dla osób z umowami o pracę lub jednorazową zapomogę dla osób z umowami o dzieło i zlecenie. Ta ostatnia jest o tyle kłopotliwa, że musi wnioskować o nią pracodawca, a zdarza się, że firmy umywają ręce od problemu.

W tym roku będzie trudniej o pracę na wakacje. Czy lockdown przełoży się na zarobki pracowników sezonowych?  Tak kształtują się stawki na popularnych stanowiskach.

Ile zarobisz w wakacje? Porównaj stawki na popularnych stanowiskach

Ponadto studenci mogl istarać się o zapomogę z tytułu utraty źródła dochodu spowodowanej sytuacją epidemiczną. Uruchomiono także dodatkowe terminy na składanie wniosków o stypendium socjalne. Kolejną formą pomocy ze strony uczelni było zwolnienie z opłat za domy studenckie tych mieszkańców akademików, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów wszystkie wnioski o zapomogę z uczelni były składane i rozpatrywane online.

Eksperci z Kalasoft podkreślają, że wielu studentów opłacało studia z własnej kieszeni. Utrata pracy stawia pod znakiem zapytania ich dalszą naukę. Jednocześnie nie wszyscy wynajmujące obniżyli studentom czynsze, co znacznie skomplikowało ich sytuację finansową.

Co dalej z pracą studentów?

Na szczęście sytuacja powoli wraca do normy. W czerwcu gwałtownie zaczęło przybywać ofert pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton oraz firmę Element. Na największych portalach z ogłoszeniami o pracę pojawiło się 246 tys. nowych ofert zatrudnienia – to o ¼ więcej niż w maju, ale nadal o 16% mniej niż w czerwcu 2019 roku. Przeważały wakaty dla pracowników umysłowych. Stanowiły one 65% wobec 35% ogłoszeń skierowanych do pracowników fizycznych,

Badanie zrealizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu miało miejsce w maju i czerwcu 2020 roku. Zostało przeprowadzone na grupie 743 absolwentów studiów I i II stopnia, którzy są rok, trzy lub pięć lat po studiach.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca na studiach a koronawirus. Oto formy pomocy dla pracujących studentów - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia