Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca sezonowa 2023. W tych zawodach płacą najwięcej. Zobacz, jak wyglądają stawki i branże, które szukają pracowników na wakacje

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Praca sezonowa to dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Na rynku nie brakuje ofert pracy tego typu. Przygotowaliśmy TOP 12 zawodów, w których można znaleźć zatrudnienie. Wśród branż m.in. budownictwo, rolnictwo oraz praca w miejscowościach turystycznych. Potrzeba tam instruktorów sportów, kelnerów, niań czy sprzedawców. Jakie stawki oferują pracodawcy? Niektórzy nawet 50 zł na rękę za godzinę pracy.

Spis treści

Wysyp ofert prac sezonowych

W maju na portalach z ogłoszeniami pojawił się wysyp ofert skierowanych do osób, które są zainteresowane pracą sezonową. Jest to związane ze zbliżającymi się wakacjami, ożywieniem w rolnictwie, ogrodnictwie oraz budowlance – te sektory właśnie wtedy przeżywają największy boom i poszukują pracowników. W okresie od maja do końca września liczba ofert pracy sezonowej utrzymuje się na wysokim poziomie, wskazują eksperci Personnel Service.

W przypadku kelnerów stawki zaczynają się od 18 zł netto za godzinę, ale często ich są nawet kilkukrotnie wyższe ze względu na zostawiane przez turystów napiwki.

Praca sezonowa 2023. W tych zawodach płacą najwięcej. Zobacz...

– Mimo że w tym roku w sezonie, ze względu na ceny, nie spodziewamy się tak ogromnego zainteresowania turystów, jak w poprzednim, który był też pierwszym rokiem w pełni otwartym po pandemii, to liczba miejsc pracy do obsługi ruchu turystycznego nie spadnie – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service. – Zakładamy, że będzie ona na takim samym poziomie, jak w poprzednim roku – dodaje.

TOP prac sezonowych 2023
TOP prac sezonowych 2023 Personnel Service

TOP prac sezonowych w turystyce

Prace sezonowe to głównie te w miejscowościach turystycznych, które szukają osób do obsługi przyjeżdżających na wypoczynek urlopowiczów. Najwięcej w tym czasie mogą zarobić pracownicy w branży turystyki wodnej, czyli osoby obsługujące wypożyczalnie sprzętu wodnego, instruktorzy surfingu, nurkowania lub żeglarstwa. Przedział wynagrodzeń dla nich to od 25 zł do nawet 50 zł na godzinę netto.

Na dobrą stawkę mogą również liczyć animatorzy, którzy zarobią od 20 do 28 zł na godzinę netto. To osoby, które organizują i prowadzą różnorodne zajęcia rekreacyjne i rozrywkowe dla gości hoteli, ośrodków wypoczynkowych lub na imprezach plenerowych. Następnie znajdują się trzy zawody, w których zarobki są takie same. Stawki zaczynają się od 18, a kończą na 25 zł na godzinę netto. Chodzi o opiekunki i opiekunów do dzieci, pracowników małej gastronomii, czyli osoby sprzedające lody czy gofry oraz pracowników na festiwalach muzycznych. To ostatnie zajęcie jest szczególnie atrakcyjne dla młodych osób, bo to nie tylko szansa zarobek, ale też rozrywka i możliwość zobaczenia za darmo ulubionego artysty.

Na nieco niższe zarobki mogą liczyć pracownicy w hotelu czy ośrodku wypoczynkowym. Ich stawki znajdują się w przedziale od 18 do 24,5 zł na godzinę netto i zależą od rodzaju wykonywanego zajęcia. Są to m.in. prace na recepcji, sprzątanie pokoi, obsługa gości, obsługa restauracji lub innych usług hotelowych. Kelner czy kelnerka, którzy obsługują klientów w restauracjach, kawiarniach, barach lub na imprezach plenerowych mogą liczyć na stawkę od 18 zł do 24 zł na godzinę netto. Tutaj należy podkreślić, że ich pensje są często nawet kilkukrotnie wyższe ze względu na zostawiane przez turystów napiwki.

Pracownik na plaży, który obsługuje leżaki, parasole, wypożycza sprzęt plażowy czy dba o utrzymanie czystości, zarobi od 18 do 24 zł na godzinę netto. Na dole zestawienia znajduje się pracownik sezonowy w sklepie, który zajmuje się obsługą klientów, pracami magazynowi czy załadunkiem i rozładunkiem towarów w sklepach sezonowych. Ich zarobki oscylują w granicach od 18 do 22 zł na godzinę netto.

Zatrudnienie poza turystyką. Tutaj pojawi się najwięcej ofert pracy sezonowej

W okresie wakacyjnym znajdziemy także sporo ofert zatrudnienia poza turystyką. Chodzi tutaj o pracowników rolnych, którzy pomagają przy zbiorach owoców lub warzyw oraz przy sadzeniu. Dla nich przedział wynagrodzeń wynosi od ok. 18 do 25 zł na godzinę netto. Podobne stawki otrzyma osoba zatrudniona w ogrodnictwie, która zajmuje się pracami pielęgnacyjnymi w ogrodach, parkach czy centrach ogrodniczych. Chodzi m.in. o podlewanie, przycinanie czy sadzenie roślin.

Okres wakacyjny wykorzystuje również branża budowlana, która w tym czasie może wykonywać wiele czynności niemożliwych do zrealizowania w zimie. Za wykonywanie różnych zadań związanych z budową, remontami lub konserwacją nieruchomościpracownicy mogą liczyć na stawkę od 20 do nawet 35 zł netto za godzinę.

Sprawdź w naszej galerii TOP prac sezonowych!

Praca na wakacje. Te dokumenty musisz przygotować

– Młode osoby, które będą szukały pracy na wakacje, muszą pamiętać, że w przypadku wielu stanowisk niezbędne jest posiadanie książeczki sanepidowskiej. Dotyczy to pracowników, którzy wykonują zawody wymagające kontaktu z żywnością i wodą przeznaczoną do spożycia przez inne osoby. Ponadto książeczkę sanepidowską muszą wyrobić zajmujący się myciem naczyń lub jakichkolwiek pojemników mających kontakt z żywnością, wodą i lekami, jak również osoby pracujące z dziećmi do 6 lat – przypomina Inglot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca sezonowa 2023. W tych zawodach płacą najwięcej. Zobacz, jak wyglądają stawki i branże, które szukają pracowników na wakacje - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia