Nasza Loteria

Pracodawca zbada cię alkomatem. Bez pytania o zgodę!

Bartosz OSZCZEPALSKI, [email protected]
Od lipca pracodawcy mogą sprawdzać alkomatem stan trzeźwości pracowników bez ich zgody..
Od lipca pracodawcy mogą sprawdzać alkomatem stan trzeźwości pracowników bez ich zgody..
Weszły w życie nowe przepisy, które pozwalają pracodawcom na sprawdzenie stanu trzeźwości pracowników bez pytania ich o zgodę.

 

Przypomnijmy, że wcześniej badanie trzeźwości mogło odbyć się jedynie na wniosek samego pracownika. Nie wszystkim te zmiany się podobają. – Picie alkoholu w miejscu pracy jest skandaliczne, ale obawiam się, że niektórzy pracodawcy mogą wykorzystać ten przepis do prowadzenia mobbingu wobec pracowników, którzy nie zrobili nic złego – uważa pan Janusz z Kielc.

Krok naprzód?

- Od 1 lipca bieżącego roku przepisy w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi uległy zmianie i obecnie do badania stanu trzeźwości pracownika uprawniony jest organ powołany od ochrony porządku publicznego (np. policja) na wniosek kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej, a nie tylko pracownika, tak jak to było do tej pory – informuje Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Pań-stwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

 

- Zasadniczo pracownik ma prawo nie zgodzić się na badanie, ale wtedy takie zachowanie może być dowodem na to, że przyszedł do pracy w stanie nietrzeźwości i w konsekwencji doprowadzić do kary finansowej lub dyscyplinarnego zwolnienia z pracy. Zmiany te są dobre, bo zwiększają bezpieczeństwo w firnach i zakładach. Nie zgadzam się, że mogą one przyczynić się do mobbingu. Nadal pracodawców obowiązywać będzie prawo pracy, które zabrania naruszania godności pracowników i nieuzasadnionego badania alkomatem – dodaje nasza rozmówczyni.

 

Opinię tę podziela prawnik Piotr Kempisty: – Nowe przepisy wydają się być korzystne. Wszystkim powinno zależeć, żeby pracownicy byli trzeźwi, szczególnie tym, którzy wykonują swoje obowiązki na budowach. Do tej pory pracodawca miał obowiązek dbania o trzeźwość w zakładzie pracy, ale nie miał możliwości zmuszenia pracownika do badań. Teraz to się zmieniło. Jeżeli pracownik uzna przymus poddawania się badaniom za dokuczliwy i nieuzasadniony, to może skierować wobec pracodawcy pozew do sądu – uważa.

Potrzebne są związki

Według Kazimierza Pasternaka, wiceprzewodniczącego świętokrzyskiej Solidarności, aby uniknąć nieporozumień pomiędzy pracodawcami a pracobiorcami, potrzebna jest silna rola związków zawodowych w firmach. – Pracodawca musi egzekwować odpowiednie zachowanie od osób, które dla niego pracują. Dlatego właśnie pewne uregulowania prawne są niezbędne. Często jednak może dochodzić do sytuacji, w których właściciele firm będą wykorzystywać te przepisy niezgodnie z przeznaczeniem.

Aby tego uniknąć, należy wprowadzać racjonalne rozwią-zania w wewnętrznym regulaminie pracy. Pomocne są wtedy związki zawodowe, które reprezentują interesy pracowników w takich sprawach – mówi Kazimierz Pasternak.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia