Pracodawcy nie zatrudniają. Gdzie najtrudniej o pracę?

marzena
Pracodawcy nie zatrudniają. Gdzie najtrudniej o pracę?
Pracodawcy nie zatrudniają. Gdzie najtrudniej o pracę? archiwum
Udostępnij:
Dramatycznie spada liczba ofert pracy w Polsce. W III kwartale tego roku było ich mniej o ponad 2 procent w porównaniu z tym samym kwartałem roku ubiegłego. Najtrudniej o zatrudnienie jest w branży budowlanej.

Pogarszającą się koniunkturę na rynku można zauważyć analizując liczbę ofert pracy publikowanych przez pracodawców. W III kwartale firmy oferowały mniej nowych miejsc pracy niż przed trzema miesiącami. Spadek liczby ofert nie jest jednak tak gwałtowny jak w IV kwartale 2008, kiedy mieliśmy do czynienia z pierwszą falą kryzysu.

Z danych GUS wynika, że w sierpniu 2012 roku odnotowano wzrost liczby stopy bezrobocia. Zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym i wyniosła ona 12,4 procent w kraju. W porównaniu z sierpniem 2011 bezrobocie zwiększyło się we wszystkich województwach, najbardziej w małopolskim, łódzkim i mazowieckim. Pracodawcy opublikowali w tym czasie o 2,7 procent ofert mniej niż w II kwartale i o 6,4 procent mniej niż w analogicznym okresie roku 2011.

W województwie świętokrzyskim stopa bezrobocia wyniosła 14,9 procent i była wyższa od średniej w Polsce o 2,5 procent. Najbardziej przybyło bezrobotnych w powiecie kieleckim ziemskim o 0,7 procent oraz ostrowieckim, sandomierskim i pińczowskim o 0,3 procent. W powiecie kazimierskim pozostała na niezmienionym poziomie.
W powiatach województwa świętokrzyskiego nadal utrzymują się duże różnice w natężeniu bezrobocia. Najtrudniej o pracę jest w powiatach skarżyskim, koneckim, ostrowieckim i opatowskim i wynosi tam ponad 20 procent. Najniższa jest w buskim, pińczowskim, gdzie sięga poniżej 10 procent.

Spadki ofert pracy odnotowano w branżach: turystyka, hotelarstwo, gastronomia (o 25 procent) oraz w logistyce (11 procent) i w branży IT (spadek o 17 procent). Na ożywienie gospodarki dzięki inwestycjom budowlanym też nie mamy co liczyć. Liczba ofert zatrudnienia w branży budowlanej skurczyła się aż o jedną czwartą. Wzrosło natomiast zapotrzebowanie na szkoleniowców, o jedną trzecią rok do roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie