Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Biedronki nie pójdą latem na dwa tygodnie urlopu? [stanowisko firmy]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Czy pracownicy Biedronki nie będą mogli iść na 2-tygodniowy urlop?
Czy pracownicy Biedronki nie będą mogli iść na 2-tygodniowy urlop? Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Związkowiec: - Sprzedawcy nie dostaną dwóch tygodni urlopu latem, bo nie ma ich kto zastąpić. Kasjerki płaczą po kątach. Są przemęczone.

Piotr Adamczak, szef NSZZ Solidarność w Biedronce opowiada, że pracownicy Biedronki zostali poinformowani, że nie dostaną latem dwóch tygodni urlopu. Będzie to możliwe dopiero w późniejszym terminie, choćby jesienią.

To urlop dla poratowania zdrowia!
- Ludzie w Biedronce harują, a tu taka wdzięczność? - dziwi się Adamczak. - Co chwilę ktoś się zwalnia, a w zamian nie przychodzi nikt nowy. Dlatego ci, którzy zostali, muszą pracować za kilka osób. Dziewczyny już nie dają rady. Ile można wytrzymać? Płaczą po kątach. Im ten urlop jest potrzebny dla poratowania zdrowia! Chcą jechać na wakacje, gdy dzieci mają wolne w szkole!

Ponadto, jak wczoraj napisała "Gazeta Prawna", Biedronka i Dino ukarały pracowników, którzy wzięli udział w proteście 2 maja, uznając go za nielegalny.

Kasjerka Biedronki dała klientce kartoniki Super Zwierzaki i... dopisała je do rachunku

- Niektórzy dostali nagany, a to była akcja ulotkowo-informacyjna, która miała zwrócić uwagę na ciężkie warunki pracy. Konstytucja nie zabrania, by walczyć o swoje prawa - podkreśla Adamczak.
***
Zobacz na plus.pomorska.pl:
Bank zwrócił się o spłatę 130 tys. zł długu po dziadku. Uważajmy!Pseudokibice Zawiszy i Lecha nagrywali bitwy!

Pogoda na piątek - zobacz prognozę pogody.

Alfred Bujara, przewodniczący handlowej "S", uważa, że pracownicy zostali niesprawiedliwie ukarani i zapowiada skierowanie sprawy do sądu.

Przypomnijmy, że chodzi o tzw. włoski protest, czyli załoga pracowała wolno, zgodnie z przepisami BHP, co znacznie wydłużało czas obsługi klientów.

"Wśród kilkudziesięciu tysięcy osób pracujących 2 maja zanotowaliśmy zaledwie kilkanaście przypadków osób, które odmówiły należytego wykonywania obowiązków służbowych" - odpowiada biuro prasowe Jeronimo Martins. "Podjęliśmy kroki wyłącznie wobec pracowników, którzy w istotny sposób naruszyli regulamin, np. odmawiając bieżącej obsługi klientów. Szanujemy prawo do wyrażania swojego stanowiska przez zatrudnionych, ale powinno się to odbywać zgodnie z prawem. Jak już wcześniej sygnalizowaliśmy, nasza firma nie jest w sporze zbiorowym z żadną organizacją związkową".

Wyjaśniając zaś sprawę odmowy pracownikom dwutygodniowych wakacji latem, biuro prasowe pisze jedynie: "Szczególnie dbamy, aby warunki pracy były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dotyczy to również urlopów".

Te sieci handlowe podniosły w 2017 roku pensje pracownikom [sklepy, stawki]

14 dni odpoczynku, ale niekoniecznie latem

- Kodeks pracy stanowi, że zatrudniony ma zagwarantowane prawo do nieprzerwanego urlopu, a jeśli podzieli go na części, jedna musi trwać 14 dni kalendarzowych - informuje Wojciech Szota, zastępca okręgowego inspektora pracy w Bydgoszczy.

Nie ma natomiast żadnego przepisu, który by wskazywał, że na urlop trzeba iść latem.

O kary dla pracowników zapytaliśmy także sieć sklepów Dino, ale - jak dotąd - nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Szczegółowe stanowisko Jeronimo Martins dotyczące 2-tygodniowych urlopów: "Szczególnie dbamy o to, aby warunki pracy były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dotyczy to również kwestii urlopowych - zgodnie z wymogami polskiego kodeksu pracy zapewniamy pracownikom prawo do urlopu, w tym do 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Aktywnie zachęcamy pracowników do skorzystania z tego prawa, a także stale monitorujemy wykorzystanie urlopów, zarówno poprzez bezpośrednich przełożonych, jak i przez centralę firmy. W Biedronce działamy w oparciu o plany urlopowe wypracowane wspólnie z pracownikami na początku każdego roku. Przygotowując plany, staramy się uwzględniać preferencje pracowników, ale też musimy zapewnić funkcjonowanie sklepów i robimy to wspólnie z pracownikami. Finalny plan urlopu musi być zawsze zatwierdzony przez pracownika. Jak w każdej firmie zdarza się, że ustalone plany podlegają zmianom, zarówno z przyczyn po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Zmiany te mają jednak charakter jednostkowy i zawsze wspólnie z pracownikami szukamy rozwiązania akceptowalnego dla całego zespołu. Nie ma zatem mowy o masowym przesuwaniu urlopów na jesień z powodu braków kadrowych" .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy Biedronki nie pójdą latem na dwa tygodnie urlopu? [stanowisko firmy] - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia