Pracownicy znają swoje prawa, ale chcą wiedzieć więcej

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Joanna Pasek i Justyna Wilk z Grupy PSB S.A. w Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach pytały o badania lekarskie i szkolenia BHP dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Fot. Elżbieta Święcka
Joanna Pasek i Justyna Wilk z Grupy PSB S.A. w Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach pytały o badania lekarskie i szkolenia BHP dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Fot. Elżbieta Święcka
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się dzień otwarty zorganizowany w poniedziałek, 19 września, w kieleckim oddziale Okręgowej Inspekcji Pracy. Akcja „Poznaj swoje prawa w pracy” przyciągnęła wielu pracowników oraz przedstawicieli pracodawców, którzy postanowili zasięgnąć języka w nurtujących ich kwestiach.

- Od rana odwiedza nas mnóstwo osób. Pytają o różne kwestie, najczęściej o przepisy dotyczące rozwiązywania umów o pracę, czy szef może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, poruszane są też kwestie mobbingu czy emerytur pomostowych. Pojawiają się nie tylko pracownicy, ale też przedstawiciele pracodawców – mówiła w poniedziałek Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Zaznacza też, że jesteśmy coraz bardziej wiadomymi pracownikami. – Sporo osób przynosi ze sobą dokumenty, co do których mają wątpliwości. Widać, że ta świadomość swoich praw pracowniczych jest wśród ludzi coraz większa, wiedzą, o co pytać, są zorientowani w przepisach, ale wolą przyjść i upewnić się co do swoich racji – mówi rzeczniczka.

Z jakimi problemami najczęściej mają do czynienia kieleccy pracownicy? Jak się okazuje, największa bolączką są kwestie związane z rozwiązywaniem umowy, na przykład, czy pracodawca może wypowiedzieć jej warunki w czasie ciąży, albo czy można unieważnić rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.

– Często okazuje się, że pracownicy nie znają obowiązujących w pracy przepisów BHP, nie wiedzą też, że mogą uzyskać wiele informacji od swoich kadrowych. Przy okazji wychodzi kwestia przepływu informacji w firmach, pracownicy nie zawsze wiedzą, czym jest polecenie służbowe i jakie mogą być konsekwencje niewykonania go, albo czy niewykonanie polecenia przekazanego przez współpracownika, a nie szefa, musi być wykonane. Sporo osób bierze też ulotki i materiały informacyjne. Co ciekawe, zgłaszają się też przedstawiciele pracodawców, którzy chcą zasięgnąć dokładniejszych informacji na przykład w zakresie szkoleń BHP – zaznacza Barbara Kaszycka.

Dodaje też, że zawsze przed przyjściem do Inspekcji Pracy warto najpierw omówić problematyczne kwestie w zakładzie pracy, a jeśli to nie pomoże, dopiero z kompletem dokumentów udać się do oddziału placówki.

- Codziennie w Okręgowej Inspekcji Pracy dyżuruje prawnik, którego można się poradzić w sprawach związanych z problemami w pracy. Zainteresowanie naszą akcją informacyjną jest duże. Planujemy zorganizować również spotkania ze związkowcami w regionie oraz specjalne szkolenia – radzi rzeczniczka.

 

Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie