Prawa konsumenta w sieci będą lepiej chronione

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - Do poważnych zakupów za granicą przez Internet może zniechęcać różny zakres ochrony konsumentów w krajach Unii Europejskiej
Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - Do poważnych zakupów za granicą przez Internet może zniechęcać różny zakres ochrony konsumentów w krajach Unii Europejskiej
Z badań przeprowadzonych przez firmę Gemius w zeszłym roku wynika, że ponad 10 milionów polskich internautów co najmniej raz dokonało zakupów przez Internet. Wrto mieć świadomość, jakie prawa przysługują nam w sieci. Zwłaszcza, że trwają prace nad przepisami, które zwiększą zainteresowanie zakupami przez Internet w innych krajach.

Z doświadczenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że bardzo częstą praktyką sprzedawców internetowych jest nie przekazywanie informacji o przysługujących klientom prawach do zwrotu towaru oraz do reklamacji.

REKLAMACJA NIEJASNA

Konsumenci skarżą się także na nie informowanie o miejscu i sposobie składania reklamacji. Tymczasem w przypadku towaru niezgodnego z umową - bez względu na to gdzie go nabyliśmy - mamy prawo, w ciągu dwóch lat od jego wydania i dwóch miesięcy od wykrycia wady, reklamować go u sprzedawcy. W ciągu 14 dni sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego. Jeśli tego nie zrobi, to oznacza, że zgadza się z nami. W pierwszej kolejności towar powinien być wówczas naprawiony lub wymieniony, w ostateczności mogą zostać zwrócone nam pieniądze. W dochodzeniu praw pomogą z pewnością dowody zakupu -paragony.

Konsument ma możliwość skorzystania również z gwarancji i to do niego należy wybór między obiema możliwościami. Pamiętajmy! Gwarancja to dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorcy (najczęściej producenta lub dystrybutora), którego szczegóły określone są w karcie gwarancyjnej.

TAKŻE ZA GRANICĄ

Internet spowodował, że coraz łatwiejsze jest robienie zakupów poza granicami kraju. W ubiegłym roku skorzystało z tego tylko 30 milionów unijnych konsumentów. Jednak chociaż cieszy nas możliwość kupna komputera, telewizora czy sprzętu AGD w innym kraju, to rzadko to robimy. Dlatego w Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą, ujednolicającą prawa konsumentów na całym kontynencie.

Nowe proponowane rozwiązania to midyz innymi wprowadzenie obowiązku dołączania do umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa, jednolitego formularza odstąpienia od umowy, ujednolicenie terminu na odstąpienie od kontraktu oraz przyjęcie wymogu umieszczenia w oświadczeniu gwarancyjnym informacji o prawach przysługujących konsumentowi w związku z reklamacją na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów. W Polsce istnieje w tej chwili obowiązek zamieszczenia w gwarancji informacji, że nie ogranicza, nie wyłącza oraz nie zawiesza ona uprawnień kupującego, wynikających z niezgodności towaru z umową, bez dokładnego wskazania tych uprawnień.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie