MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawa konsumenta w sieci będą lepiej chronione

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - Do poważnych zakupów za granicą przez Internet może zniechęcać różny zakres ochrony konsumentów w krajach Unii Europejskiej
Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - Do poważnych zakupów za granicą przez Internet może zniechęcać różny zakres ochrony konsumentów w krajach Unii Europejskiej
Z badań przeprowadzonych przez firmę Gemius w zeszłym roku wynika, że ponad 10 milionów polskich internautów co najmniej raz dokonało zakupów przez Internet. Wrto mieć świadomość, jakie prawa przysługują nam w sieci. Zwłaszcza, że trwają prace nad przepisami, które zwiększą zainteresowanie zakupami przez Internet w innych krajach.

Z doświadczenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że bardzo częstą praktyką sprzedawców internetowych jest nie przekazywanie informacji o przysługujących klientom prawach do zwrotu towaru oraz do reklamacji.

REKLAMACJA NIEJASNA

Konsumenci skarżą się także na nie informowanie o miejscu i sposobie składania reklamacji. Tymczasem w przypadku towaru niezgodnego z umową - bez względu na to gdzie go nabyliśmy - mamy prawo, w ciągu dwóch lat od jego wydania i dwóch miesięcy od wykrycia wady, reklamować go u sprzedawcy. W ciągu 14 dni sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego. Jeśli tego nie zrobi, to oznacza, że zgadza się z nami. W pierwszej kolejności towar powinien być wówczas naprawiony lub wymieniony, w ostateczności mogą zostać zwrócone nam pieniądze. W dochodzeniu praw pomogą z pewnością dowody zakupu -paragony.

Konsument ma możliwość skorzystania również z gwarancji i to do niego należy wybór między obiema możliwościami. Pamiętajmy! Gwarancja to dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorcy (najczęściej producenta lub dystrybutora), którego szczegóły określone są w karcie gwarancyjnej.

TAKŻE ZA GRANICĄ

Internet spowodował, że coraz łatwiejsze jest robienie zakupów poza granicami kraju. W ubiegłym roku skorzystało z tego tylko 30 milionów unijnych konsumentów. Jednak chociaż cieszy nas możliwość kupna komputera, telewizora czy sprzętu AGD w innym kraju, to rzadko to robimy. Dlatego w Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą, ujednolicającą prawa konsumentów na całym kontynencie.

Nowe proponowane rozwiązania to midyz innymi wprowadzenie obowiązku dołączania do umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa, jednolitego formularza odstąpienia od umowy, ujednolicenie terminu na odstąpienie od kontraktu oraz przyjęcie wymogu umieszczenia w oświadczeniu gwarancyjnym informacji o prawach przysługujących konsumentowi w związku z reklamacją na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów. W Polsce istnieje w tej chwili obowiązek zamieszczenia w gwarancji informacji, że nie ogranicza, nie wyłącza oraz nie zawiesza ona uprawnień kupującego, wynikających z niezgodności towaru z umową, bez dokładnego wskazania tych uprawnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia